Perro de Presa Mallorquin uzun yapılı,güçlü,orta boy tipik bir Molossian’dır.İnsanlarla rahat, sadık ve sahibine bağlıdır.Koruma ve bekçi köpeği olarak eşsizdir. Herhangi bir tehlike olmadığında sessizdir.

Perro de Presa Mallorquin Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Perro de Presa Mallorquin veya Mallorquin Mastiff, İspanya’nın Mallorca adasına özgü olan güçlü ve büyük bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin fiziksel özellikleri aşağıda açıklanmıştır:

Perro de Presa Mallorquin

Boyut: Perro de Presa Mallorquin, büyük bir köpek ırkıdır. Erkekler genellikle 60 ila 68 cm omuz yüksekliğine sahiptir, dişiler ise biraz daha küçüktür.

Ağırlık: Erkekler, genellikle 40 ila 55 kilogram (88 ila 121 pound) arasında ağırlığa sahipken, dişiler biraz daha hafif olabilir.

Vücut Yapısı: Bu köpeklerin vücut yapısı oldukça kaslı, güçlü ve sağlamdır. Göğüs geniştir ve kaslarla kaplıdır. Sırtları düzdür ve bel bölgesi kaslıdır.

Kafa: Perro de Presa Mallorquin’ın kafası büyük ve güçlüdür. Gözleri genellikle kahverengi renkte ve orta büyüklüktedir. Kulakları orta büyüklükte ve üçgen biçimindedir, düşük asılır.

Yüz: Burunları siyahtır ve büyüktür. Dudaklar sıkıca kapalıdır.

Gözler: Gözler oval şekillidir ve genellikle kahverengi veya koyu renktedir.

Cilt ve Kürk: Perro de Presa Mallorquin’ın cildi koyu renklidir ve sıkıca bedenlerine yapışır. Bu ırkın tüyleri oldukça kısa ve serttir. Renkleri genellikle kahverengi, siyah, gridir ve beyaz lekeler veya çizgiler olabilir.

Kuyruk: Kuyrukları kalın ve orta uzunluktadır. Kuyrukları genellikle dik olarak taşınır ve ucunda hafif bir eğri bulunabilir.

Karakter

Doğası gereği sessiz olan Perro de Presa Mallorquin gerektiğinde oldukça cesurdur.Uyarıldığında ifadesi delicidir. Sahibi için disiplin ve liderlik gerektiren bir köpektir.Sahipleri köpekten daha güçlü duruş sergilerse oldukça itaatkar olur. Değilse her adımda onları test edecek ve üstünlük kurmaya çalışacak köpeği karşılarında bulacaklardır.Bu köpekler çocuklara bayılır.Son derece güçlü ve uyanık kalırlar ve boğa güreşi geçmişlerinin azmini korurlar.Bu cins, sıradan evcil hayvan sahibi için değildir.İyi bir bekçi ve bekçi köpeği olur.Bir köpeğin doğal davranışlarını anlayan bir sahibe ihtiyacı var.

Perro de Presa Mallorquin

Tarihi

Perro de Presa Mallorquin Antik çağlardan beri Akdeniz bölgesinde denizcilik doğudan batıya uluslar arasında kültür ve bilim alışverişine yol açmıştır. Bu karşılıklı ilişkiler esasen ticari nitelikte olsalar da, evcil hayvanların değiş tokuşuna da fırsat verdi.Bunlar arasında limanlarda ve kıyı yerleşimlerinde deniz yoluyla gelen korsanlara ve hırsızlara karşı koruma olarak ihtiyaç duyulan koruma köpekleri vardı.

Büyük kafaları ve güçlü dişleri olan bu çoğunlukla iri güçlü, dirençli köpekler arasında, bir tür öne çıktı.Bu İspanya’da çeşitli alanlarda av köpeği olarak veya boğalara ve diğer köpeklere karşı dövüş köpeği olarak kullanılan İber Yarımadası’nın çoban köpeğiydi.Bu cins,fetihlerinde Kral Jacob I’e eşlik etti ve yaklaşık 1230 yılında Baleariklere geldi.17. yüzyılda Minorca ve diğer bölgeler, Utrecht anlaşmasının ardından İngilizlerin eline geçti.İngilizler, kendi savaş ve bekçi köpeklerini Baleariklere getirdiler ve onları Balear Adaları’nda da meydana gelen İber Yarımadası’nın yerli mastifleriyle melezledler.

18. yüzyılın başlarında köpekler ve boğalar arasındaki kavgalar (boğa güreşi) çok popülerdi ve Ada’da yaşayan İngilizler, bu tür kavgalara uygun olacak bir cins aradılar.Bu koşullar “Ca de Bou” (Boğa Köpeği) adını açıklar. 1923 yılı İspanyol Soy Kitabı’nda, bu cinsin varlığı halihazırda tespit edilmiştir.İlk resmi giriş, 1928 ve 1929 yıllarında, böyle bir cinsin ilk kez Barselona’daki bir köpek yarışmasında sergilendiği zaman oldu.

1946’da standart oluşturuldu, ancak FCI tarafından 1964’e kadar tanınmadı. 1964’e kadar saf örnek kalmamıştı, Alman Çoban Köpekleri, Danalar ve Rottweiler gibi yeni ırklara yönelik eğilim de bu ırkı yok etme derecesine getirdi.Cins, 1980’lerde hayata geri döndü. 1990’larda, diğer ülkeler bu türe ilgi gösterdi.Polonya ve Rusya’da çok başarılı oldular. Moskova’da 2.000’den fazla Ca de Bous olduğuna dair söylentiler vardı. İspanya’da sadece 250 civarında var.

Fransa, Hollanda, Danimarka, Finlandiya ve İsveç dahil olmak üzere diğer ülkeler de yetiştiricilere sahiptir, ancak çok fazla değildir ve cins oldukça iyi bilinmemektedir.İlk Ca de Bou, 2001 yılında Gloucestershire’lı Bay Williams tarafından Fransa’dan İngiltere’ye tanıtıldı.yüzyılda ırkın geleceği umut verici görünmektedir. Mallorquin Mastiff gibi diğer isimlerle birlikte cinse daha büyük bir ilgi var ve İnternet sayesinde sahipleri,yetiştiricileri ve bu ırkı seven tutkulu insanlar arasında daha yakın bir bağlantılar kurdular.

Yazar Hakkında