Peru İnka Orkidesi ingilizce adıyla Peruvian Hairless Dog Tüysüz olması,temiz olması,yıkanması kolay olması ve doğal pire veya diğer parazitlerin yapısından dolayı üzerinde yaşayamamsı popülerlik nedenidir.

Peru İnka Orkidesi Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Peru İnka Orkidesi Köpeği, aynı zamanda “Peruvian Hairless Dog” veya “Peruvian Orchid Dog” olarak da bilinir, özellikle Orta ve Güney Amerika’da kökeni olan bir ırktır. Bu köpeklerin fiziksel özellikleri şu şekildedir:

Peru İnka Orkidesi Köpeği

Boyut: Peru İnka Orkidesi Köpeği, küçük ila orta büyüklükte bir köpektir. Yetişkin bir İnka Orkidesi, genellikle 25 ila 50 cm arasında bir omuz yüksekliğine sahip olabilir.

Cilt: İnka Orkidesi Köpekleri, tüysüz bir cilde sahiptirler, ancak bazen baş ve bacaklarda kısa tüyler bulunabilir. Ciltleri pürüzsüz, ince ve elastiktir.

Renk: Cilt renkleri çeşitli olabilir, genellikle pembe, kırmızı, siyah, gridir. Bazıları üzerlerinde benekler veya lekeler taşıyabilir.

Baş: İnka Orkidesi Köpekleri, genellikle uzun ve ince bir kafaya sahiptirler. Gözler oval şekildedir ve genellikle koyu renktedir. Kulaklar üçgen biçimindedir ve dik dururlar.

Gövde: Vücutları zarif ve kaslıdır. Sırtları düzdür ve kaburga yapısı belirgindir. Kuyrukları genellikle ince ve yüksektir.

Bacaklar: Bacakları ince ve uzundur. Ayakları sıkı ve yuvarlaktır.

Gözler: İnka Orkidesi Köpeklerinin gözleri genellikle badem şeklinde olup koyu renklidir.

Dişler: Genellikle eksik dişlere sahip olabilirler veya bazı bireylerde diş eksiklikleri görülebilir.

Kas Yapısı: İnka Orkidesi Köpekleri, iyi gelişmiş bir kas yapısına sahip olabilirler, özellikle arka bacakları güçlüdür.

Karakter

Peru İnka Orkidesi Köpeği Kendisine yakın olanlarla evde asil ve şefkatli aynı zamanda canlı ve uyanık bir köpektir.;yabancılara karşı temkinlidir bu nedenle iyi bir bekçi köpeği olabilir.Bu cins ilk başta çok utangaç olabilir ve yeni insanlara ve şeylere güvenmek için zamana ihtiyaç duyar.

Peru İnka Orkidesi Köpeği

Tarihi

Perulu Tüysüz Köpeğin kökenine ilişkin birçok yazılı makale var ancak, “Bazı uzmanlara göre, bu köpek Peru’ya, Peru Devlet Başkanı tarafından siyahların köleliğini kaldıran yasanın yürürlüğe girmesinden hemen sonra Çin’den getirildi.Öte yandan,diğer araştırmacılar bu köpeğin Afrika kıtasından göçebeler aracılığıyla geldiğini ve Amerika’ya tüysüz köpekleriyle birlikte geldiğini düşünüyorlar.

Peru’da ve aynı zamanda birçok kültürde yaygın olan evcil köpekler,yalnızca evcil hayvanlar olarak değil, aynı zamanda insanların üstlendiği günlük görevleri’de yaptılar.Sürüleri gözetlediler, ava katıldılar ve evleri korudular.

Zaman zaman, efsaneye göre,tüysüz bir köpek iyi bir alamet ve toplumun ekonomik durumunu düzelten bir işareti olarak görülen bakır renginde (çoğu normalde siyah veya arduvaz grisi dir) doğdu.Tanrılara adak olarak verildi.

Peru İnka Orkidesi Köpeği ne kadar savunmasız olduğunu görünce Şef şefkat duydu ve tüm bakır renkli köpeklerin hayatlarını kurtarmaya karar vererek köpeklerin güneşin rengine sahip olacağına karar verdi.”Güneş Tanrısının Çocuğu” olarak bilinir ve saraylarında ayrıcalıklı hayvan olarak bakılır.
Bir bireyin altın köpeğe yaklaşmasına izin verildiğinde bunu çıplak ayakla yapmak zorundaydı;sırtlarında sembolik bir yük taşırlardı (bir teslimiyet işareti olarak) ve gözlerinin içine bakmalarına izin verilmezdi.Bu güzel hayvanlar aynı zamanda çömlek yapımcıları tarafından ölümsüzleştirildi ve eski Peru’nun yönetici seçkin ve soylularının mezarlarında kabartmaları bulunmuştur.

Peru’nun daha soğuk bölgelerinde, Peru İnka Orkidesi Köpeği, sahiplerinin yatağını ısıtmanın doğal bir yolu olarak kullanıldı ve ayrıca tıbbi uygulamalarda da kullanıldı.Köpekle temasın romatizma veya artrit semptomlarını hafiflettiğine inanılıyordu.Bu köpekler bir tür canlı sıcak su şişesi görevi görüyordu.

Yazar Hakkında