Petit Bleu de Gascogne Tazı köpeği özelliklerini iyi bilen herkes için, Petit Bleu de Gascogne benzer gelebilir bunlar aslında Grand Bleu de Gascogne’nin daha küçük, daha kısa bacaklı bir versiyonudur.

Petit Bleu de Gascogne Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Petit Bleu de Gascogne, Gascogne bölgesine özgü bir tür olan küçük bir tazı cinsi köpektir. Bu türün fiziksel özellikleri genellikle aşağıdaki gibi özetlenebilir:

Petit Bleu de Gascogne

Boyut: Petit Bleu de Gascogne, orta büyüklükte bir köpektir. Erkeklerde genellikle dişilere göre biraz daha büyük olabilir. Omuz yükseklikleri ortalama 48-56 cm arasında değişebilir.

Ağırlık: Bu cinsin ağırlığı ortalama olarak 16-20 kg arasında değişebilir.

Vücut Yapısı: Vücut yapısı atletik ve zariftir. Kaslı bir yapıları vardır, çünkü av köpeği olarak tasarlanmışlardır.

Kafa ve Yüz: Uzunca ve dar bir kafaları vardır. Burunları genellikle siyahtır. Kulakları uzun ve sarkıktır. Gözleri genellikle koyu renklidir.

Tüy Yapısı: Tüyleri kısa, sık ve serttir. Tüylerinin renkleri genellikle beyaz zemin üzerine siyah lekeler şeklindedir. Bu lekeler yaygın olarak dağınık şekilde vücutlarını kaplar.

Kuyruk: Kuyrukları ortalama uzunluktadır, sırtlarına doğru hafifçe kıvrılır. Dinamik bir şekilde kullanırlar.

Ses: Petit Bleu de Gascogne, güçlü bir av köpeği olarak ün yapmıştır ve koku takibi yaparken sıkça ses çıkarabilirler.

Renk: Tüy renkleri genellikle beyaz ile siyahın farklı tonlarını içerir. Beyaz zemin üzerine siyah lekeler veya benekler şeklinde desenleri vardır.

Kişilik: Bu cins köpekler enerjik, arkadaş canlısı ve cesurdur. Aynı zamanda sadık ve sevecendirler. Diğer köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla genellikle iyi geçinirler. Ancak av köpeği olarak yetiştirildikleri için av içgüdülerine sahip olabilirler. Bu nedenle iyi bir eğitim ve uygun aktiviteler gerekebilir.

Bakım: Tüyleri kısa olduğu için bakımları genellikle kolaydır. Düzenli tarama ile dökülen tüyler kontrol altında tutulabilir. Aktif bir cins oldukları için düzenli egzersiz ihtiyaçları vardır.

Karakter

Azimli bir avcı olan Petit Bleu de Gascogne, avlarını sessiz bir kararlılıkla takip ederler.Dayanıklılıkları etkileyicidir ve kendi hızlarında avlanma eğilimindedirler büyük bir hızda koşmak yerine avlarına yetişmeye kararlı olarak enerjilerini muhafaza edecek tempoda koşarlar. Fransa’da, av üzerindeyken melodik havlamaları ve mükemmel koku alma yetenekleri onları yıllar boyunca diğer av köpeklerinden ayırmıştır.

Petit Bleu de Gascogne

Petit Bleu de Gascogne’nin dengeli yapısı,potansiyel olarak aile hayatına iyi bir şekilde uyum sağlayabilecekleri anlamına geliyor Bireysel kişilikler bir dereceye kadar değişiklik gösterse de bir cins üyesinin aşırı derecede utangaç veya agresif olması alışılmadık bir durumdur ve çoğu samimi ve arkadaş canlısıdır. Gerçekten de yüzyıllar boyunca insanlarla ve hayvanlarla yakın bir şekilde çalıştılar ve başkalarıyla ekip olmayı severler.Tavşanlar ve Kobay fare gibi daha küçük evcil hayvanları av olarak gördükleri için beraber kalmalarına izin verilmemelidir.

Çoğu cins üye çok rahat ve iyi bekçi köpeği yapmayı kabul ediyor; bu yeterli egzersiz yapmalarını sağlamaktır. Petit Bleu de Gascogne için sıkıldığında, bir evde hasara yol açması ve durmadan uluma yapması duyulmamış bir şey değildir. Bazıları ses yeteneklerini ‘müzikal’ olarak tanımlarken, diğerleri o kadar nazik olmayabilir.

Tarihi

Grand Bleu, hem Avrupa hem de Amerika tarihine kadar uzanan bir geçmişe sahipken, Petit Bleu avcılar daha küçük bir avı yakalamak için daha küçük bir köpeğe ihtiyaç duyduklarına karar verdiklerinde 1500’lü yıllarda başlıyor. Yetiştiriciler, büyüklüklerine özgü genetik yatkınlıkları için üreme için bulabildikleri en küçük Grand Bleus’u seçtiler ve onları buna göre ürettiler.Birkaç nesil sonra, Petit Bleu pekiştirildi ve sonunda tavşan avcıları arasında popülerlik kazandı.Ancak büyük akrabalarının aksine getirisi nispeten sınırlıydı.

Tavşan ve tavşanı avlamak için bir sürü Petit Bleus barındırmak özellikle ekonomik değildi özellikle Grand Bleus’un kaldırabildiği av ile karşılaştırıldığında onun avları ticari olarak önemsiz kalmaktaydı Petit’in sayılarını ve popülaritesini bu şekilde azaldı.Şaşırtıcı bir şekilde, Fransız Devrimi ve iki dünya savaşının neredeyse tüm köpek ırklarının çoğunu yok etmesinden sonra bile, Petit Bleu, tavşan avı yeteneği sayesinde nispeten kurtuldu.

Grand Bleu sonunda 1700’lerin sonunda denizaşırı Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve hem sayılarda hem de popülaritede önemli bir artış görürken,her iki türde de Fransa’da azaldı, etit Bleu de Gascogne ana ülkesi dışında çok az talep gördü ve sonunda Fransız avcılar ve ailelerle Grand Bleu’yu geçmeye başladı. Bu güne kadar, Petit Bleus Fransa’da hala başka herhangi bir yerden daha popüler ve bölgeleri dışında nadir bir tür olarak kabul ediliyor.American Kennel Club tarafından tanınmıyorlar ancak 1991’de United Kennel Club ve 1996’da Federation Cynologique Internationale tarafından tanındılar.Özellikle son yüzyılda, esas olarak av köpeklerinden ev hayvanı olarak bakılmaktadır. Ana vatanı Fransa’da en yoğun nufüsa sahiplerdir.

Yazar Hakkında