Picardy Çoban Köpeği Cinsi

Picardy Çoban Köpeği,kökeni Fransa olan ve Fransa’da hala çok popüler olan bir çoban köpeğidir.Fransa’nın en eski çoban köpeklerinden biri olarak kabul edilen bu ırkın geçmişi resmi belgelere göre MS.800 yılına dayanmaktadır fakat tam nereden geldikleri veya nasıl üretilmiş olduklarına dair bilgiler kesin değildir.

Picardy adını Fransa’nın kuzey doğusunda olan Picardie bölgesinden gelmektedir.Birinci ve İkinci Dünya Savaşı sırasında nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.Irk olarak kabul edildiği tarih 1 Ocak 1994’tür

Picardy Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Çok büyük bir köpek olmamasına rağmen oldukça kaslı bir vücudu vardır.Kulakları dik ve kulak uçlarıyuvarlaktır.Sert ve uzun tüylere sahip olan bu ırkın baş kısmındaki tüyler oldukça kısadır.Genel olarak tüy renkleri;gri-beyaz,gri-siyah,gri-mavi,açık kahverengi veya gri-kızıl olur.Bazen göğüsü ve ayakları beyaz olabilir.

Kaba ve uzun tüylere sahip olan ırkın bu tüylerinin uzunluğu yaklaşık 5-6 cm dir. Tüy yapısı süs köpeklerinin tüylerine oldukça benzer.Orta büyüklükteki köpekler kategorisine giren bu tür 65 cm uzunluğa kadar çıkabilir.

Boy: Erkek:60-65 cm,Dişi:55-59 cm

Kilo: Erkek:24-32 kg,Dişi:23-30 kg

Yaşam süresi: 11-13 yıl

Karakteri

Bu ırk bir çoban köpeği olduğu için bekçilik ve koruma içgüdüsü oldukça yüksektir.Her köpekte olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek çok önemlidir.Gerekli sosyalleştirme yapıldığı takdirde diğer köpeklerle çok iyi anlaşır.Sahibine çok bağlı ve sadık bir köpektir.

Aynı zamanda çok sevecen ve canayakındır. Sahibin yanında vakit geçirmeyi çok sever ve sosyal bir köpek olduğu için aile ortamında durması önerilir.Yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve yalnız kaldığı takdirde havlayabilir.Aynı zamanda çocuklarla arası çok iyidir.

Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksek bir ırktır.Koruma içgüdüsü gereği yabancılara karşı agresif tavırlar sergileyebilir bu nedenden dolayı bulunduğu ortama gelen kişiler ile tanıştırılması önerilir.Egzersiz ihtiyacı fazla olan bir ırktır.Fakat düzenli bir şekilde egzersiz yaptığında rahatlıkla apartmanda da yaşayabilir.Avlanma içgüdüsünün yüksektir ve gördüğü herhangi küçük bir canlıyı avlanma eğilimindedir bu nedenden dolayı bahçe ortamında besleniyorsa tedbirli olunmalıdır.

Picardy Çoban Köpeği

Bakımı

Çok tüylü bir ırktır fakat tüylerinin kesinlikle yıkanmaması gerekmektedir ancak haftada iki defa taranmalıdır. Aynı şekilde tıraş edilmesi de sakıncalıdır.Tüylerinin temizliği nemli bir bez yardımıyla yapılmalıdır. Tırnak bakımı önemlidir ve düzenli olarak kesilmesi gerekir. Obezite eğilimleri vardır bu nedenden dolayı egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmalıdır.Aynı zamanda kuru mama ve veterinerin önerdiği besinler dışında bir şey verilmesi sakıncalıdır.

Yazar Hakkında