Pixie Bob Kedisi cinsin 1985 yılında tesadüfen bir vaşak ve bir ahır kedisinden meydana geldiği düşünülmektedir. Ahır kedisi Carol Ann Brewer’a aitti ve dişi yavru kediye Pixie adını verdi. Pixie bu cins için temel anne oldu. Pixie’nin babasının aslında bir yaban kedisi olduğuna dair kesin bir kanıt olmasa da, yetiştiriciler tarafından yaygın olarak inanılıyor ve kabul ediliyor.

Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) 1994 yılında Pixie-Bob’u bir cins olarak resmen tanıdı. Amerikan Kedi Meraklıları Derneği’nin (ACFA) 2005 yılına kadar davayı takip etmesi ve Pixie-Bob’u tanınan bir cins olarak kabul etmesi sürdü. Yetiştiriciler, Cat Fanciers Association’ın (CFA) yakında Pixie-Bob’u da bir cins olarak kabul etmeye başlayacağını umuyorlar.

Boyut

Pixie Bob kedisi oldukça büyük bir kedi olabilmektedir. Dişi Pixie Bob kedisi ağırlığı 4-6 kilo arasındayken, erkek Pixie Bob’un ağırlığı 13 kiloya kadar çıkar. Pixie Bob, güçlü, kaslı bir kedidir. Bu yüzden birçok yetiştirici, bir Coastal Red Bobcat’in türün kurucu babası olması gerektiğine inanılmaktadır.

Kişilik

Pixie Bob vahşi bir tutkudan doğmuş olabilmektedir. Ancak çoğunlukla Pixie Bob yumuşak bir kedi türüdür. Pixie Bob, Dolayısıyla sahipleriyle birlikte olmayı sever. Ancak Pixie Bob kedisi, hayal gücünün herhangi bir zorlamasıyla hiperaktif olarak kabul edilmez. Bu kediler, aile ile rahat takılma seanslarından hoşlanır ve kişilik olarak “köpek gibi” olarak tanımlanır.

Pixie Bob aileleriyle çok güçlü bir bağ kurar. Özellikle sahibiyle araba gezintisine ve tasmalı yürüyüşe bayılır. Bu, Pixie Bob kedisini çocuklu aileler için ideal bir kedi yapan şeydir. Pixie Bob’un sahipleriyle ve sabırlı kişilikleriyle bağ kurma yeteneği, onları çocuklar için mükemmel bir arkadaş yapar.

Sağlık

Bir cins olarak Pixie Bob nispeten sağlıklıdır ve pek çok hastalığa yatkın değildir. Cins sık sık başka türle çiftleştirilmektedir. Bu da akrabalı yetiştirmeden kaynaklanan  potansiyel sağlık sorunlarından kaçınmaya yardımcı olur.

Bir Pixie Bob kedisinin hala ortaya çıkabileceği birkaç sağlık sorunu bulunur. Pixie Bob’un küçük bir yüzdesi, yavruları teslim etmekte zorluk çeker ve sağlık sorunları yaşayabilmektedir.  Bu türde birkaç Kriptorşidizm vakası (eksik testis veya skrotum) rapor edilmiştir, ancak bunun Pixie Bob  için bir sağlık tehlikesi olduğunu düşünmek için yeterli değildir.

Pixie Bob, polidaktil olmaları açısından benzersizdir. Polidaktil kedisi patilerinde normalden daha fazla sayıda parmak bulunur. Polydactyl kedisi şanslı kabul edilmektedir. Bu nedenle bir Pixie Bob’unuz varsa şans sizden yanadır.

Bakım

Pixie-Bob Kedisi doğası gereği pek çok sağlık sorunu yoktur. Ancak bu büyük kediler için temel bakım şarttır. Pixie Bob ile ortaya çıkabileceği bir sorun, biraz fazla kilosunun olmasıdır. Pixie Bob’unuzun kilosunu sağlıklı bir noktada tuttuğunuzdan emin olun ve onu sadece büyük bir kedi olarak algılamayın.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Pixie Bob, matlaşmayı ve aşırı dökülmeyi önlemek için düzenli olarak fırçalanması gereken kalın bir çift katlıdır. Dokusu bir bobcat gibi “yünlü” ve kısa tüylü veya uzun tüylü olabilmektedir.

Tipik olarak, Pixie Bob uskumru veya çizgili bir kürkr desenine sahiptir. Bazen bu çizgilere rozetler eşlik eder ve Pixie Bob’a gerçek bir bobcat görünümü verir. Bir Pixie Bob’un kürkü çeşitli renklerde olabilmektedir. Ancak çoğunlukla sarımsı kahverengi, açık gri veya görünüşte kırmızımsıdır. [mas_static_content id=”11435″]

 

Yazar Hakkında