Polonya Tazısı yada ingilizce adıyla Polish Hound eski bir av köpeği türüdür.Yerel Polonyalı tazıların Bloodhounds ile melezlenmesi ile üretilmiştir.Sonuç olarak Bloodhound’un daha hafif kemikli, daha atletik bir versiyonu olmuştur. Keskin koku alma duyusu, mükemmel dayanıklılığı ve zekasıyla, Polonya’nın sert vahşi doğasında güçlü bir avcıdır.

Polonya Tazısı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Polish Hound, Polonya kökenli bir tazı ırkıdır ve genellikle av köpeği olarak kullanılır. Bu ırkın fiziksel özellikleri, onun avlanma yeteneklerine uygun bir şekilde tasarlanmıştır. İşte Polish Hound’un temel fiziksel özellikleri:

Polonya Tazısı

Boyut: Polish Hound, orta ila büyük boyutlu bir köpektir. Erkekler genellikle dişilere göre biraz daha büyük olabilirler. Ortalama olarak, erkeklerin omuz yüksekliği 55-65 cm arasında değişirken, dişiler 50-60 cm arasında olabilir. Ağırlık ise erkeklerde 25-32 kg ve dişilerde 20-27 kg arasında değişebilir.

Vücut Yapısı: Polish Hound, güçlü, kaslı ve orantılı bir vücuda sahiptir. Göğüs geniştir ve kaslıdır, sırtı düz ve beli belirgin bir şekildedir. Kuyruğu genellikle yüksek taşınır ve kırpılmamıştır.

Kafa: Kafası orta boyutlu ve uzundur. Gözleri oval ve genellikle kahverengi renklidir. Kulakları düşük asılı ve orta uzunluktadır. Burun siyahtır.

Tüy: Polish Hound’un tüyleri kısa ve sık tüylerden oluşur. Tüyleri parlak ve serttir. Tüy rengi genellikle siyah ve kahverengi benekli veya üç renkli (siyah, kahverengi ve beyaz) olabilir.

Renk: Polish Hound’un yaygın renk kombinasyonları arasında siyah, kahverengi ve beyaz benekler veya üç renkli beyaz, siyah ve kahverengi bulunur. Tüy rengi ırk standartlarına uygun olarak değişebilir.

Bacaklar ve Ayaklar: Bacakları uzun ve kaslıdır, ayakları yuvarlak ve sıkıdır. Bu özellikler, hızlı koşma yetenekleri için tasarlanmıştır.

Karakter

Polonyalı Tazısı kendi ülkesinin dışında nadir bulunan bir ırktır .Zeki ve sahibini memnun etmeye istekli enerjik ama orta derecededir. Ailesini koruma dürtüsüyle nazik olarak görülen bu ırk gerektiğinde agresif olabilir. Mükemmel bir aile köpeği olma potansiyeline sahiptir. Ama sahiplenmeden önce ‘derin ve yumuşak sesiyle sürekli havlaması komşularınızı kızdırabileceğini unutmayın.

Polonya Tazısı

Cins avlanmak için geliştirilmiş ve bu onun asıl tercih nedeni olsada,bu köpekler aynı zamanda nazik ve sadıktır, bu da onları harika evcil hayvanlar yapar. Bununla birlikte, biraz koruyucu ve bölgesel olabilirler, bu nedenle bol miktarda eğitim ve sosyalleşme bir zorunluluktur.

Kapıda bir yabancı olduğunda veya biri oturma odanızın penceresinden geçerken Polonyalı Tazı’nız sizi bir davetsiz misafirin varlığına karşı uyarmak için çılgınca havlamaya başlayacaktır. Köpeğinizin davranışını yönetmek için önce huzurlu bir ortamda “sessiz” komutunu öğretebilir ve ardından söylendiğinde havlamayı bırakana kadar dikkat dağıtıcı durumlarda pratik yapabilirsiniz.
Ogar Polski’nizin diğer insanların ve hayvanların yanından tasmasını çekmeden geçmesini istiyorsanız, köpeğinize tasmasını erken yaşta tanıtmalısınız.Tasma takarken, vahşileşir ve etrafta zıplarsa uzaklaşmalı ve Polonyalı Tazı sakinleşene kadar beklemelisiniz.

Tarihi

Polonyalı Tazısı, 13. yüzyılda avlanmak için geliştirilmştir.Bazı kaynaklar türün, St. Hubert’s Hound ile yerli Polonyalı köpekler arasındaki bir melezlemeden ortaya çıktığını öne sürmektedir.Cinsin çeşitli Alman ve Avusturya ırklarından geldiğine dair bir teorilerde bulunmaktadır.Kesin kökenleri bilinmemekle birlikte Polonyalı Tazı, koku alma ve avlanma yetenekleri için geliştirilmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, cins neredeyse tükenmek üzereydi ancak iki albay yerli Polonyalı av köpeklerini canlandırmak için oldukça uğraştılar.Albay Josef Pawuslewizc, modern Polonya Tazısı’nın daha küçük bir versiyonu olan Gonczy Polski’yi geliştirdi. Albay Piotr Kartwik, Polonyalı Tazı olarak da bilinen Ogar Polski’yi geliştirdi. Polonyalı Tazı 1966’da FCI tarafından tanındı, ancak anavatanının dışında pek bilinen bir ırk değildir.

Yazar Hakkında