Porselen Köpeği Fransa kökenli bir köpek türüdür. İsviçre sınırında bir Fransız bölgesinden adını almıştır. Koku tazılarının en eskisi olduğuna inanılmaktadır.

Porselen Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Boy:Erkek:56–58 cm,Dişi:54–56 cm
Kilo:Erkek:25–28 kg,Dişi:25–28 kg

Karater

Çitle çevrili alanı olan büyük bahçeli bir evde yer yaşamalıdır.Küçük bir mülkte tutulur ve yeterince hareket şansı bulamazsa muhtemelen istenmeyen davranışlar sergileyecektir. Her zaman memnun etmeye hevesli akıllı bir köpek olan bu cins sürekli olarak onayını almak isteyecekleri sahibi ile güçlü bağlar kurar.

Güçlü av güdülerinden hareketle kokuları aramak ve onları izlemek için doğal bir içgüdüye sahiptirler. Bu köpek her zaman diğer köpeklerle birlikte çalıştığından ev köpekleriyle iyi geçinirler. Aynı şey kediler veya diğer küçük evcil hayvanlar için söylenemez.

Bir av arkadaşı olarak yetiştirilmesine rağmen bir evcil hayvan olarak ta iyidir. İnsanları severler ve

Porselen Köpeği

sahiplerine sadakat gösterirler. Sevgilerini göstermekten mutludur ve insanların yanında nadiren çekingen davranırlar. Birçok tazıda olduğu gibi, eğlenceli ve arkadaş canlısı bir kişiliğin yanı sıra, sahiplerini selamlarken sıklıkla kullanılan melodik bir sese sahiptirler. Neyse ki, bu yüksek sesle havlama genellikle karşılama için veya kısa süreli heyecan patlamaları sırasında kullanılır ve nadiren davranışsal bir sorun haline gelir.

Tarihi

Birkaç yüz yıl önce Fransa’da geliştirilen Porselen, hiçbir zaman özellikle popüler bir köpek olmadı.Bununla birlikte olağan üstü kişilikleri ve güzellikleri,mükemmel koku alma yetenekleriyle bu durumu haketmemektedirler.

Chien de Franche-Comté

Porselen köpeği, Chien de Franche-Comté olarak da bilinir. Bazıları köpeğin İsviçre kökenli olduğunu iddia etse de, bunun 1700’lerde veya hemen öncesinde geliştirilen bir Fransız tazı olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor. İngiliz Harrier, Mountaimboeuf ve Schweizer Laufhund‘un her birinin cinsin oluşumunda katkıda bulunduğu düşünülmektedir. “Porcelaine” adı, porselen gibi parlayan şık kürklerini anlatmak için verilmiştir.

Porselen, geleneksel olarak, geyik ve tavşanlar da dahil olmak üzere çeşitli avlar için koku alma duyusunu kullanan bir av köpeği olarak kullanılmıştır. Bu köpek genellikle sürüler halinde avlanır. Çok sayıda yerel köpek ırkında olduğu gibi, Porcelaine’in popülasyonu Fransız Devrimi’nde önemli ölçüde azaldı ve sonraki yıllarda, cinsin yeniden çoğaltılması için çalışmalar yapıldı.

Bu olay gen havuzunda bir artışa yol açtı ve bu durum genel sağlıklarını ve dayanıklılıklarını iyileştirdi. Ne yazık ki bugün bile Porselen dünyada oldukça nadirdir.Buna rağmen, cins hem AKC (Foundation Stock Service içinde) hem de UKC tarafından tanınır. Ayrıca cinsi neslinin tükenmesinden korumak için çalışan bir Fransız “Club du Porcelaine” de var.

Yazar Hakkında