Portekiz Podengo üç kategoriye ayrılmıştır küçük Pequeno,orta Médio ve büyük Grande olarak isimlendirilmektedir.

Portekiz Podengo Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Portekiz Podengo Avlanırken önce koku,sonra duyma ve üçüncü görme yeteneklerini kullanırlar.Tüyleri pürüzsüz,kısa ve çok yoğun olabilir; Yada uzun ve sert olan ancak düz,yoğun olmayan tüy yapısı’da mümkündür. Pequeno, hareketleri hafif ve çeviktir.

Karakter

Portekiz Podengo Tetikte doğası gereği hem içeride hem dışarıda evinizin çevresinde olup bitenleri her zamankça yakındır.Onlarla birlikte büyütüldüğünde çocuklar da dahil büyük sadakat gösterir. Ancak yabancılara karşı soğuk olabilir. Kediler veya hamsterler gibi diğer evcil hayvanları onlarla birlikte yetiştirilmediği ve onları yalnız bırakıldığında zarar vermemesi gerektiği öğretilmediği sürece av olarak görebilir.Dışarıdaki kediler,sincaplar ve diğer tüylü yaratıklar ondan korkmalıdır.

Portekiz Podengo

İyi vakit geçirmeyi sever ve uzun bir yürüyüşün yanı sıra güvenli bir şekilde kapatılmış bir alanda koşup oynamaktan mutluluk duyar fakat tasmadan kaçmak için birçok fırsatı’da değerlendirip serbest olmaya çalışır.Çevik ve hızlı olması köpekli sporlarda ona başarı şansı sağlar.

Eğitmek için övgü, oyun ve yemek ödülleri gibi olumlu pekiştirme tekniklerini kullanın ve eğitim sürelerini eğlenceli ve kısa tutun.Çoğu köpek gibi, Podengos da kendi kendine bırakıldığında sıkılacaktır.Kendilerine eşlik edecek başka köpekleri yoksa veya insanlarından fazla ilgi görmezlerse gürültülü veya çevreye zarar verici olabilir ayrıca Havlamayı ve kazmayı severler.
Köpeğinizi eve getirdiğiniz gün eğitmeye başlayın.8 haftalıkken bile, ona öğretebileceğiniz her şeyi öğrenebilir.Eğitime başlamak için asla altı aylık olana kadar beklemeyin,yoksa başa çıkmanız gereken daha inatçı bir köpeğiniz olacaktır.

Tarihi

Pequeno (peh-KEN-oo olarak telaffuz edilir),üç Portekiz ırkının en küçüğüdür, diğer ikisi Medio ve Grande’dir.Ataları 2.000 yıldan uzun bir süre önce eski Romalılar ve Fenikeliler tarafından İber Yarımadası’na getirildi. Farklı büyüklükteki köpekler yavaş yavaş farklı büyüklükteki avları avlamak için uzmanlaştılar ve en küçük köpekler köylüler için küçük boyutlu avları avladılar.
Orijinal köpeklerin yumuşak tüyleri olmasına rağmen Portekiz’in ıslak kuzeyinde ideal dik tüylü kürkler özellikle dikenlerin bol olduğu sıcak ve kuru güney Portekiz’de mutasyona uğradı.”Podengo” 16. yüzyıldan beri bir av köpeği olarak kullanılmıştır.Köpekler küçük hayvanları yarıklardan ve yoğun çalılıklardan bulmak ve yakalamak için önce koku duyularını, sonra işitme duyularını kullanarak birlikte avlandılar.Ayrıca sürü sesler çıkararak birbirleriyle haberleşirler ve beraber hareket ederler.

Portekiz Podengo

1 Ocak 2006’da Podengo Pequeno, 1 Ocak 2008 tarihinde Kennel Club’da İthalat Sicilinden Irk Siciline transfer edildi. Podengo Pequeno’nun artık Şampiyona Şovları ve Açık Şovlarda kendi cins sınıfları var (diğer bedenler dahil olma sürecindedir). Podengo Pequeno, 2009’da ilk kez Crufts’ta gösterildi. Şu anda İngiltere’de ikamet eden yaklaşık 500 Podengo (özellikle Pequeno) var.

Podengos da kemirgenleri avlamada ustaydı ve Portekiz gemilerine bu amaçla bakıldılar.Portekiz’in 10 Ulusal Köpeğinden biridir. Yüzyıllar boyunca Portekiz halkının hayatta kalmasının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilirler ve bugün hala orada popülerdirler.

Yazar Hakkında