Prague Ratter dünyadaki en küçük köpek ırkı olma rekorunu elinde tutar fakat iş fareleri takip etme ve öldürme konusuna gelince boyundan büyük işler yapar.

Prague Ratter Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Prague Ratter, ya da diğer adıyla Prazsky Krysarik, son derece küçük bir köpek ırkıdır ve fiziksel özellikleri aşağıdaki gibidir:

Boyut: Prague Ratter, çok küçük bir köpek ırkıdır. Tipik olarak 20 cm’den daha kısa bir omuz yüksekliğine sahiptir.

Ağırlık: Bu ırkın yetişkin bireyleri genellikle 1 ile 3 kilogram arasında değişen bir ağırlığa sahiptir.

Gövde Yapısı: Prague Ratter, ince ve zarif bir yapıya sahiptir. Gövdeleri uzun ve sıkıdır.

Kafa: Kafaları küçük ve yuvarlaktır. Genellikle kahverengi veya siyah burunları ve büyük koyu renkli gözleri vardır.

Kulaklar: Kulakları büyük ve dik olup, başın yanlarına yakın olarak taşınırlar.

Kuyruk: Kuyrukları orta uzunlukta ve genellikle yüksek tutarlar. Kuyruğun ucu sıklıkla halkalı veya beyaz renkte olabilir.

Tüy: Prague Ratter’ların tüyleri kısa, parlak ve düz olup, vücutlarına sıkıca yapışır. Tüy rengi genellikle siyah ve kahverengi lekelerle beyaz olabilir.

Bacaklar: Bacakları ince ve uzundur. Ayakları oval şekildedir ve parmakları arasında zarif bir membran bulunur.

Karakter

Prague Ratter bir zıtlıklar köpeğidir çünkü güvenilir bir sahibi için sevgi dolu bir kucak köpeği olsa da yabancılara karşı şüpheli ve huysuzdur.Küçük ve sevecen olduklarına kanıp güçlü bir av sürüşüne sahip olduklarını ve diğer küçük evcil hayvanları rahat bırakacaklarını düşünmeyin. Gerçekten de bu küçük köpeğin sahip olduğu karakterin gücünü küçümsemeyin.Uygun şekilde itaat eğitimi almadığında havlaması ve yapmak istemediği herhangi bir şeyi yapmaya karşı inatçılığı ile başa çıkmanız oldukça zor olacaktır.

Prague Ratter

Bir Prag Ratter doğası gereği hiç bitmeyen pili olan enerjik bir köpeğin canlı halidir.Bu kadar küçültülmüş bir köpek fareleri gördüğünde çizgi filimlerdeki canavar köpeklere dönüşür. Güçlü bir av içgüdüsü onları bir ağaca tırmanan bir sincap ya da aile kedisinin gergin olduğunu ima edebilecek en ufak bir hareketle yüksek alarm durumuna geçirir.Onları takip edip saldırı başlatır.Halihazırda küçük evcil hayvanlara sahip olan aile için kötü bir evcil hayvan seçimidir.

Tarihi

Prague Ratter’ın kesin kökeni hakkında hiçbir kayıt yoktur ancak cins birkaç yüzyıl öncesine dayanmaktadır.Başlangıçta Bohemya’da geliştirilen bu köpekler, Bohem aristokrasisi tarafından tercih edilen bir ırk olmuştur.Prag Ratter sık ​​sık sarayda ve bayramlarda soyluların yanında görüldü ve Bohemya kraliyet ailesinden Avrupalı ​​yöneticilere devlet hediyesi olarak verildi.

Polonyalı hükümdar II. Boleslaw,iki köpeği gördü ve ithal etti. Küçük köpeklerin hızı ve küçük boyutları, fareleri öldürme becerisi, onları sadece yönetim kademesinde değil sıradan insanlar arasında da popüler hale getirdi. Birçoğu için değerli bir hayvan haline geldiler. Bununla birlikte, 19. yüzyılda başka bir tür olan minyatür Pinscher moda oldu.Bu Prag Ratter’ın popülaritesinde bir düşüşe ve sayılarında bir azalmaya yol açtı.Sadece 1980’lerde ve ırkın hayranlarının ortak çabasıyla yeniden canlandırıldı ve bir üretme programı başlatıldı.

Günümüzde dünya çapında yaklaşık 6.000 Prag vardır Cins şu anda büyük köpek kulüplerinden hiçbiri tarafından tanınmamaktadır, ancak Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’daki köpek gösterilerinde bir cins olarak rekabet etmektedir.

Yazar Hakkında