Pudelpointer Hipoalerjenik bir cins ve çok yönlü bir avcı köpeğidir.Nazik bir köpektir ve ilgi ve şefkat görmeyi sever.Standart poodle ve İngiliz av köpeği Pointer arasındaki çiftleştirme sonucu elde edilmiştir.

Pudelpointer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Pudelpointer, Almanya kökenli bir av köpeği ırkıdır ve özellikle avcılık için yetiştirilmiştir. Bu köpeklerin fiziksel özellikleri aşağıdaki gibi olabilir:

Pudelpointer

Boyut: Pudelpointer, orta ila büyük boyutlarda bir köpektir. Erkekler genellikle dişilerden biraz daha büyük olabilir. Yetişkin bir Pudelpointer’ın omuz yüksekliği genellikle 56 ila 68 cm (22 ila 27 inç) arasında değişebilir.

Ağırlık: Yetişkin bir Pudelpointer’ın ağırlığı 20 ila 32 kg (45 ila 70 pound) arasında olabilir.

Vücut Yapısı: Pudelpointer, güçlü ve kaslı bir yapıya sahiptir. Göğüsleri geniş, sırtları düz ve kuyrukları genellikle kesik değildir.

Kürk ve Renk: Pudelpointer’ların kürkü sık, sert ve kısa tüylüdür. Renkleri genellikle kahverengi, koyu kahverengi veya siyahtır. Beyaz renkli lekeler veya işaretler de olabilir.

Baş ve Yüz: Kafaları orta büyüklükte ve yüzleri uzundur. Gözleri genellikle koyu renklidir ve kulakları orta büyüklükte, düşük asılıdır.

Gözler ve Kulaklar: Gözleri oval şekilli ve genellikle kahverengi veya kehribar renklidir. Kulakları oval ve aşağıya doğru asılıdır.

Kuyruk: Kuyrukları genellikle orta uzunluktadır ve sırt hizasında taşınır.

Ayaklar: Pudelpointer’ların ayakları yuvarlak ve sıkıdır, avcılık için uygun olan zeminde iyi bir denge sağlar.

Karakter

Pudelpointer tuhaf görünebilir ancak sadık bir arkadaş ve avcıdır. Çok fazla egzersize ihtiyacı vardır ve onu sakin tutması ve aile ortamına uyum sağlaması için günlük egzersiz yapması önerilir.Zeki ve sosyal bir köpektir.Odaklanmış bir avcı ama aynı zamanda sevgi dolu bir arkadaştır. Ailesiyle evdeyken sakin ama yine de çok fazla sosyal etkileşim ve egzersiz gerektirir.

Pudelpointer

Onu bahçede tutmak için kazarak kaçamayacağı yada tırmanamayacağı güvenli bir çite ihtiyacı vardır.Çitinin dışındayken, onu mutlaka tasmalı tuttuğunuzdan emin olun. Evde kediler ve kuşlar da dahil olmak üzere daha küçük evcil hayvanlarla yalnız bırakmayın çok yüksek bir av içgüdüsüne sahiptir ve onlara kolayca zarar verebilir.

Eğitim sevgiyle verildiği sürece ile temel eğitim oldukça kolaydır.Doğal olarak iyi bir bekçi köpeğidir; ancak, evini ne pahasına olursa olsun koruyacak bir bekçi köpeği olmasını beklemeyin. Ayrıca, güçlü geri alma becerileri nedeniyle mükemmel bir arama kurtarma köpeği olarak biliniyor.

Tarihi

Baron Von Zedlitz, av köpekleriyle yaptığı çalışmalarla tanınan köpeklerin izleme,avı getirme ve bulma konusunda davranışlanlarında uzmanlaşmış bir Alman yetiştiricisidir.1881’de İngiliz Pointer’lı bir Alman Av Kanişini veya diğer adıyla Pudel’i melezledi.Zedlitz, kara ve su üzerinde büyük bir beceri ile avlanabilecek ideal bu koşullara uygun köpeği yaratmak istedi. Pudel’in suya olan sevgisi ve olağanüstü geri getirme yeteneklerini bir av bulucu ile melezlemek için ideal bir seçim haline getirdi.Baron Von Zedlitz’in nihayet mükemmel bir köpeği geliştirmesi 30 yıldan fazla sürdü.

Pudel, baskın gen olduğundan melezde’de aynı durum ortaya gıtktı yavrulardan gelen güçlü genlere sahip olduğundan, Zedlitz üreme uygulamalarını düzenlemeye devam etmek zorunda kaldı ve Pudelpointer’ı geliştirme arayışında 80 av bulucu köpek ve yalnızca 11 Pudel kullandı. Cins, gelişim yıllarında neredeyse bilinmiyordu; Zedlitz, yavruları yalnızca güvenilir arkadaşlarına ve diğer av meraklılarına verdi ve burada her bir köpeğin büyümesini ve eğitimini yakından takip etti.

1956’da Pudelpointer, Bodo Winterhelt tarafından Kanada’ya ithal edildi. Winterhelt ayrıca 1977’de Kanada’da bulunan Kuzey Amerika Pudelpointer Kulübü’nü kurdu. Kanada’daki cinse olan ilgi, özellikle avcılar ve av kulüpleri arasında arttı. Kuzey Amerika Pudelpointer Kulübü’nün kurulmasıyla birlikte, ırka ilgi Amerika Birleşik Devletleri’ne oluşmaya başladı ve burada United Kennel Club tarafından tanındı ayrıca AKC’nin Temel Stok Hizmetine kabul edildi ve nadir bir spor türü olarak kabul edildi.

Yazar Hakkında