Puli köpek ırkı eski zaman yer paspasına benzeyen bir Macar çoban ırkıdır.Adımlarında zıplayan ve hızlı düşünen akıllı küçük ile orta boy arası bir köpektir.Şüpheli bir doğası Puli’yi mükemmel bir bekçi köpeği yapar.

Puli Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Puli köpekleri, karakteristik fiziksel özelliklere sahip orta büyüklükteki bir köpek ırkıdır. İşte Puli köpeklerinin temel fiziksel özellikleri:

Puli

Boyut: Puli köpekleri orta büyüklükte köpeklerdir. Erkekler genellikle dişilere göre biraz daha büyük olabilirler. Yetişkin bir Puli, genellikle 40 ila 45 cm (16 ila 18 inç) arasında omuz yüksekliğine sahip olabilir.

Ağırlık: Puli köpeklerinin ağırlığı cinsiyete ve genetik faktörlere bağlı olarak değişebilir. Tipik olarak, erkekler 13 ila 15 kg (29 ila 33 pound) arasında, dişiler ise 10 ila 13 kg (22 ila 29 pound) arasında ağırlığa sahip olabilir.

Kürk: Puli köpekleri, dikkat çeken dreads olarak adlandırılan, uzun, kalın ve örgülü bir kürke sahiptirler. Kürkleri genellikle siyah, kahverengi, krem veya gri gibi farklı renklerde olabilir. Bu kürk yapısı, su geçirmez ve onları soğuktan korur.

Yüz: Puli köpeklerinin yüzü, siyah veya kahverengi olabilen büyük ve kahverengi gözleri, üçgen şeklindeki kulakları ve genellikle siyah renkte bir burunu vardır.

Kuyruk: Puli köpeklerinin kuyrukları genellikle yüksek ve sırtlarına doğru kıvrıktır.

Vücut Yapısı: Puli köpekleri sağlam ve kaslı bir vücuda sahiptir. Göğüsleri geniştir ve sırtları düz bir hat oluşturur. Bacakları güçlü ve kısa, ayakları yuvarlak ve sıkıdır.

Hareket Tarzı: Puli köpekleri hızlı ve çevik bir şekilde hareket ederler. Koyun çobanlığı kökenleri nedeniyle enerjik ve dayanıklıdırlar.

Karakter

Bu günlerde,o öncelikle bir aile veya gösteri köpeği olarak görev üslenmektedir Pek çok iyi özelliği vardır ancak birlikte yaşanması en kolay köpek değildir. Onu eve getirdikten sonra onu eğitmek ve sosyalleştirmek için bolca çaba gösterin.

Puli

Sevimli ve canlıdır, ancak işi sürüsünü korumaktır artık sürülerde kullanılmadığından bu durumda siz, ailesi için bu görevi yerine getirir. O daima tetiktedir, her zaman alarm vermeye veya gerekli olduğunu hissederse devreye girip sizi korumaya hazırdır. Bunlar harika niteliklerdir, ancak ona, koruyucu doğasını kullanmanın uygun olduğu ve ne zaman sorumluluğu üstlenmenize izin vereceğiniz zamanları yavruluktan itibaren öğretmek çok önemlidir. Erken sosyalleşme ve eğitim, yeni veya farklı herhangi bir şeyden aşırı derecede şüphelenmesini veya korkmasını önlemek için yetiştirilmesinin gerekli bir parçasıdır.

Eğlenceyi sever ve kesin bir mizah anlayışı vardır. Onlarla birlikte büyütülürse, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir. Puli’nizi çocuklar onun etrafında oynarken, kovalamalarını ve çığlıklarını yanlış anlamadıklarından emin olmak için daima denetleyin.Yabancıları onlarla tanıştırıldıktan sonra kabul edecek, ancak aksi takdirde güvenilir olup olmadıkları konusunda yargıda bulunacaktır. Tanımadığı köpeklere karşı saldırgan olabilir.Bu nedenle mümkün olduğunca onu yavruluktan itibaren diğer köpeklerle tanıştırın.

Herhangi bir köpek gibi, Puli yavruları da herşeyi çiğnemeye isteklidirler. Yeterli olgunluğa ulaşana kadar onları evde yada kontrollü bir bahçede tutmalısınız. Sıkılmış bir köpek yavrusu, yıkıcı bir köpektir.Orta ila uzun yürüyüş veya aktif oyun ile enerjisini almanız gereklidir.Sağlığı izin verdiği sürece iyi bir koşu arkadaşı olabilir ve çeviklik, itaat ve ralli gibi köpek sporlarında başarı şansı yüksektir.

Puli’nin apartmanlarda mutlu bir şekilde yaşadığı biliniyor, ancak havlama sorunu olduğunu unutmamak gereklidir.Pulik kendini insanlarına adamıştır. Kesinlikle güvenli bir şekilde çitle çevrili bir bir bahçeleri olmalı ancak aile evde olduğunda, onlarla beraber yaşamalıdır.

Tarihi

Macaristan’da en az 1000 yıldır bilinen bir köpek ırkıdır. Magyar işgalcileri tarafından Macaristan’a getirildi. Köpekler Tibet Teriyerine benzerlik gösterir bu nedenle atalarından biri olması muhtemeldir.

Eskiden Köpeklerin yaptıkları iş, boyutlarına ve renklerine bağlıydı. Koyu renkli köpekler gündüzleri çalışırken,açık renkli köpekler en çok geceleri kullanılırdı.Beyaz olanların sürüler arasında çoban tarafından fark edilmesi daha kolaydı. Fransa ve Almanya’dan gelen çoban köpekleriyle melezleme nedeniyle neredeyse bir cins olarak kayboldu.1912’de cinsi canlandırmak için bir program başlatıldı.

Bir cins standardı 1915’te yazılmış ve 1924’te Federation Cynologique Internationale tarafından onaylanmıştır. Köpekler ilk kez Budapeşte’deki bir köpek yarışmasında görünmüşler ve üç sınıfa ayrılmışlardır: çalışma, gösteri ve cüce. 1934’te cins standardı revize edildi ve köpekleri boylarına göre(büyük, orta ve cüce.) sınıflandırıldı.Macar haritalama kitabındaki 1935 tarihli bir giriş dört boyuta işaret ediyor: büyük (polis), orta (çalışan), küçük ve cüce. Orta boy en popüler olanıydı.

Yazar Hakkında