Pumi köpek ırkı Macaristan’daki koyun ve sığır çobanlarına yardım için yetiştirilmiştir. Alileye geldiği andan itibaren hemen sahiplerine bağlanan ufak ama cesur ve zeki av köpeğidir.

Pumi Köpek Irkı Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Pumi, Macaristan kökenli bir köpek ırkıdır ve özellikle çobanlık ve sürü yönetimi görevlerinde kullanılan küçük ila orta boyutlu bir köpektir. İşte Pumi köpeğinin tipik fiziksel özellikleri:

Pumi

Boyut: Pumi, küçük ila orta boyutlu bir köpektir. Erkekler genellikle dişilere göre biraz daha büyük olabilir. Yetişkin bir Pumi, ortalama olarak 15 ila 18 inç (38 ila 46 cm) arasında yüksekliğe ve 18 ila 33 pound (8 ila 15 kg) arasında ağırlığa sahip olabilir.

Vücut Yapısı: Bu ırkın vücudu orta büyüklükte, kompakt ve kaslı bir yapıya sahiptir. Göğüs geniş, sırt düz ve bel ince olabilir. Bacaklar doğru ve güçlüdür.

Kafa: Pumi’nin kafası orta büyüklükte ve üçgen bir şekle sahiptir. Gözleri orta büyüklükte ve kahverengi renkte olup canlı bir ifadeye sahiptir. Kulakları yüksek yerleştirilmiş ve üçgen biçimindedir.

Gözler: Gözler genellikle kahverengi renktedir.

Ağız ve Dişler: Çene yapısı güçlüdür ve dişler düzgün bir makas ısırığına sahiptir.

Kuyruk: Kuyruk orta uzunluktadır ve yüksek yerleştirilmiştir. Kuyruk dik bir şekilde taşınır.

Tüy Doku: Pumi’nin tüyleri dalgalı, sık ve orta uzunluktadır. Tüyleri dokunuşta sert ve sıkıdır. Tüy rengi genellikle gri, kahverengi, siyah, krem veya farklı renk kombinasyonlarıdır.

Hareket: Pumi, enerjik ve çevik bir köpektir. Aktif bir yaşam tarzına ihtiyaç duyarlar ve zeka oyunları ve fiziksel egzersizlerle meşgul edilmelidirler.

Karakter

Pumi eğlenmeyi ve eğlendirmeyi seven çok iyi bir arkadaştır. Günlük aktiviteye ihtiyacı vardır iyi uzun bir yürüyüş veya sizle oynayacağı çeşitli oyunlarla enerjisini atarsa siz çalışırken ayaklarınızın dibinde oturmaktan veya sizi evin içinde takip etmekten mutlu olur. Yüksek aktivite düzeyini karşılayabilen ve onunla olmaktan hoşlanan bir ailenin küçük oyuncak ayısı olabilir.

Pumi

Pumi çocuklarla genelde iyidir. Onları ailenin üyeleri olarak tanır ancak her tür gibi küçük çocuklar ve köpekler arasındaki tüm etkileşimler, birbirlerine nazikçe davrandıklarından emin olmak için denetlenmelidir. Bazı Pumi köpekleri, topuklarını kıstırarak ve pantolonun paçalarını kavrayarak çocukları gütme eğilimindedir; bu davranışlarından eğitimle vazgeçirilmelidir.

Pumik (Macarca isminin çoğulu) uyarlanabilir olmasıyla bilinir.Yeterince egzersiz ve zihinsel uyarılmaları koşuluyla küçük evlerde ve hatta apartman dairelerinde yaşayabilirler, ancak geniş bir bahçesi olan ev onlar için idealdir çünkü koşmayı çok severler.

Bu cinse en uygun insanlar aktif açık havada dolaşmayı seven bir yaşam tarzına sahiptir ve günlük olarak Pumik’lerini de bu aktivitelere katabilen kişilerdir. Genellikle günde en az 15 dakika oyun aktiviteleri ve çitle çevrili bir parkta veya bahçede onun serbest koşmasına izin vermek yeterli olacaktır.

Pumi çeviklik ve sürü gütme de dahil olmak üzere hemen hemen her köpek sporunda başarılı olacak fiziksel ve zihinsel potansiyele sahiptir. İdeal sahip, onu yarışma için veya sadece eğlence için bir veya daha fazla etkinlik için eğitebilir. Hoşuna gidebilecek diğer aktiviteler arasında bir top veya disk yakalama hatta bazen yüzme yer alır.Bu son derece insan odaklı bir köpektir. Onu ancak ona ihtiyaç duyduğu ilgiyi ve etkileşimi verebilirseniz tercih etmelisiniz.

Tarihi

Pumi’nin Puli ile karıştırılması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Her ikisi de Macar çoban ırklarıdır ve muhtemelen aynı atalardan gelmektedir. Pumi’nin yaklaşık 300 yıl önce ortaya çıkmış olabileceği düşünülmektedir. Pumi, 1920’lerde farklı bir cins olarak kabul edildi. Hala memleketi Macaristan, Finlandiya ve diğer Avrupa ülkelerinde hayranları vardır.

Yazar Hakkında