Rottweiler Köpek

Rottweiler çevresinde oluşan tepkilere sessiz ve havlamadan tepki verirler.Bu ırk için bahçeye yabancının girmesine izin verir fakat çıkmasına vermez denmesinin nedeni budur.

Rottweiler Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Rottweiler, büyük, kaslı ve güçlü bir köpek ırkıdır. Aşağıda Rottweiler köpeklerinin fiziksel özelliklerini açıklayan anahtar noktalar bulunmaktadır:

Rottweiler

Boyut: Rottweiler, büyük bir köpek ırkıdır. Yetişkin erkekler genellikle 61-69 cm (24-27 inç) omuz yüksekliğine sahip olurken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Ağırlık: Erkek Rottweiler’lar genellikle 45-68 kg (99-150 pound) arasında ağırlığa sahiptir. Dişiler ise 36-54 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Vücut Yapısı: Rottweiler, sağlam, kaslı ve dengeli bir vücut yapısına sahiptir. Sırtı düz ve güçlüdür. Göğüs geniş ve derindir. Karın bölgesi sıkıdır.

Kafa: Rottweiler’ların kafası büyük ve kare şeklindedir. Gözleri genellikle kahverengi renkte ve oval şekildedir. Kulakları üçgen biçiminde ve düşük asılıdır.

Burun: Burunları siyahtır.

Tüy: Rottweiler’ların tüy yapısı kısadır, sıkıdır ve parlaktır. Tüyleri genellikle siyahtır üzerinde kahverengi veya sarımsı kahverengi lekeler bulunabilir.

Kuyruk: Kuyrukları genellikle kısa kesilmiştir. Ancak bazı bölgelerde kuyruk kesimi yasaklanmış veya sınırlıdır.

Bacaklar: Bacakları kaslı ve güçlüdür. Kötü bir yapıda olmaları nedeniyle Rottweiler’ların sağlam bir şekilde yürümeleri için önemlidir.

Karakter

Bu kaslı köpeğin rahat dolaşabileceği bir alana ve egzersize ihtiyacı vardır.Günlük uzun ve canlı yürüyüşler gereklidir.Zihinsel egzersiz yaptırmak daha da önemlidir;bu egzersizler temek itaat,ileri itaat ve koruma eğitimleri içerebilir. Rottweiler’ların erken yaşta iyice sosyalleştirilmesi gerekir, böylece kalıtsal içgüdüleri kontrol edilebilir.

Rottweiler

Aynı cinsten diğer köpeklere karşı agresif olabilirler. Ve birçok bu ırk köpek aile kedisiyle barış içinde yaşarken,diğer kedilere saldırıp öldürebilir.Çoğu ise baskınlığa meyillidir ve aile içindeki yerini denemeler ile test eder.Ancak baskın bir köpeği nasıl yöneteceğini bilen iddialı bir sahibine saygı duyacaklar. Genel olarak doğru ellerde muhteşem,yetenekli bir arkadaştır. Ancak süregelen arkadaşlık, sosyalleşme, itaat eğitimi ve denetim olmadan, birçok kişi için kontrolü zor bir köpektir..

Güçlü,sakin,eğitilebilir,cesur ve sahibine ve ailesine bağlı.Sadık ve koruyucudur ve gerektiğinde ailesini şiddetle savunacaktır acı eşik’i çok iyi olduğundan durdurmak biraz zordur.Bu kararlı köpeğin devasa boyutuyla başa çıkabilen bir baskın sahibine ihtiyaç duyar. Rahat,güvenilir bir mizacı olan uysal,doğal bir bekçi köpeğidir. Son derece zekidir ve yüzyıllar boyunca polis,ordu ve gümrük işlerinde bir çok başarı elde etmiştir. Büyüklüğü nedeniyle eğitimi daha köpek küçük bir köpek yavrusu olduğu zamanda başlamalıdır.

Bu türün çok fazla liderliğe ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Bir köpek kulübesi veya a bahçeyle sınırlı kalmaktan mutlu olmayacaktır.Bu köpeği eğitmenin temel amacı onun gözünde sürü lideri statüsüne ulaşmak bu şekildede kontrolünü sağlamaktır.Biz insanlar köpeklerle yaşadığımızda onların sürüsü oluruz. Tüm sürü üyeleri tek bir lider altında yaşarlar ve ona itaat ederler.Çizgiler açıkça tanımlanmıştır ve kurallar belirlenmiştir.

Siz ve diğer tüm insanlar,sıralamada köpekten daha yukarıda olmalıdır bu çok önemlidir.İlişkinizin başarılı olmasının tek yolu budur.Tutarlı bir liderlik aldığında ve eğitildiğinde,çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olacaktır. Köpek iyi bir şekilde sosyalleştiği ve köpek üzerinde otoritesini kuran sahipleri olduğu sürece kedileri, diğer köpekleri ve diğer evcil hayvanları kabul edecektir.
Ailenin arkadaşları ve akrabaları normalde coşkuyla karşılar.Köpeğin kötü niyet hissettiği yabancılar kaldırımdan öteye bir adım gidemez.İlk kez köpek sahiplenenler için tavsiye edilmeyen bir ırktır,iyi bir aile arkadaşı olmak için kapsamlı ve sürekli sosyalleşmeye ihtiyaç duyar.Ancak bu akıllı, kendine güvenen köpeğin boyutuna rağmen bakımı oldukça kolaydır.

Tarihi

Antik Roma’nın tarihi kayıtları, Rottweiler’ın Roma’da popüler bir köpek olan sürü koruma ve gütme köpeklerinden gelme olasılığını gösteriyor.En eski çoban ırklarından biridir.Bu köpekler güçlü, sert, güvenilir ve istekli iş köpekleridir;aşırı zeka ve güçlü sürü içgüdüleriyle karakterize edilen tesislerini korumak için muazzam bir içgüdüye sahiptiler.

Roma Lejyonları uzaktaki Roma İmparatorluğu topraklarını korumak ve çeşitli fethetmek için uzun seferler düzenlerdi. Ordularına yiyecek sağlamak için seferlerinde kendilerine eşlik eden gerekli hayvanları korumak ve gütmek için bu ırkı kullandılar.Ayrıca geceleri kampı korumak için paha biçilmez bekçi köpekleri idi.Mastiff yapısı, hem yiyecek tedariklerini hem de tüm kamplarını koruma görevine son derece uygundu.

Almanya, MS 200 civarında Roma lejyonunu püskürttü ve köpek sığırlar Güney Almanya’daki Roma eyaletlerinde geride bırakıldı.Araştırmacılar ve tarihçiler Roma sığır köpeklerinin yerel köpeklerle melezlendiğini söylüyor.Bu şekilde Roma lejyon köpeklerinin soyları artık yerel köpek nüfusunun bir parçası haline geldi.

Alman yerliler büyük çoban köpeği benzeri köpeklerin potansiyelini gördü.Mastiff benzeri köpekler soyu tükenmiş Molossus’tan gelmektedir.İngiliz müzesinde, Jennings köpeği olarak bilinen bir Molossus bekçi köpeğinin orijinal bir Yunan heykeli vardır.
Molosser’lar arenalarda, ev korumasında ve sığır,koyun sürülerinin korunmasında kullanıldı.Molosser özelliklerini taşıyan modern ırklar Bernese Mountain Dog, St. Bernard, Great Pyrenees, Rottweiler, Great Dane, Greater Swiss Mountain Dog, Dogue De Bordeaux ve Newfoundland’dır.

Günümüzde modern Rottweiler cinsi köpekler İsviçre Bernese Dağ Köpeği’nden (kısa tüylü) ve Büyük İsviçre Dağ Köpeğinden (uzun tüylü) gelen ve onlarda görünen özelliklere sahiptir.Rottweiler’ın soyuna bağlı olarak tüy uzunluğu ve kalınlığında bir fark görebilirsiniz.Bugün görülen diğer bir yaygın özellik ise göğüste ara sıra görülen beyaz nokta veya ayaktaki beyaz lekedir.Bu özellik, 100 yılı aşkın bir süre önce 1900’lerden öncesine dayanmaktadır. Tarihi Fotoğraflar, ilk Rottweiler’ların geniş köpekler olmadığını gösteriyor,Uzun burunları olan ince kafalı kafalı köpeklerdir.

Yazar Hakkında