Rus Mavi Kedisi
Rus Mavisi Kedisi. Pek çok kedi ırkında olduğu gibi, Rus Mavisinin kökenleri hakkında çok az şey bilinmektedir. Muhtemelen Rusya’dan geliyor. Kalın kürkü kesinlikle daha soğuk iklimlerden gelen bir kedininkidir.  Ve doğal bir cins olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Rus Mavisinin bir cins olarak gelişimi, kedileri gösterme ve yetiştirme popüler bir aktivite haline geldiğinde, on dokuzuncu yüzyılın sonlarında başlayarak öncelikle İngiltere ve İskandinavya’da gerçekleşti. Rus Mavisi , 1875’te Londra’daki Crystal Palace’ta düzenlenen bir kedi sergisinde kedi fantazisinin dünya sahnesinde ilk kez ortaya çıktı. Baş melek Kedi olarak etiketlendi. Çünkü Rusya’nın Baş melek adasından olduğu söylendiği için diğerlerine karşı yarıştı. Gösteriyle ilgili bir gazete haberi, Rus Mavisini “çok yakışıklı” ve “özellikle tüylü” olarak nitelendirdi ve “Çoğunlukla vahşi gri tavşana benziyorlar” diye ekledi. Cinsin bilindiği diğer isimler Malta ve Yabancı Mavi dir. İkinci Dünya Savaşı, ırkın neredeyse sonunu getirdi. Çok az kedi yıllarca mahrumiyetten sağ kurtuldu ve İngiliz ve İskandinav yetiştiricileri, soylarını canlandırmaya yardımcı olmak için başta Siyam ve İngiliz Mavisi olmak üzere diğer ırklara döndü. Siyam etkisi nedeniyle, kediler daha aşırı bir görünüm geliştirdi ve tüylerinin dokusu değişti. Cinsi orijinal görünümüne geri döndürmek yıllar aldı.

Kişilik

Rus Mavisi nazik, sessiz, biraz utangaç bir kedi olarak ün yapmıştır. Ama yanlış anlamayın. Bu kedi çekingen bir yapıya sahip olabilir, ancak oynamayı sever (özellikle geri almaya düşkündür) ve dahil olmak isteyip istemediğine karar vermeden önce boş zamanlarında insanları ve durumları inceleyebileceği yüksek yerlere zıplamayı veya tırmanmayı sever. Misafirler onun hemen dikkatini çekmeyecek ve kendisine layık olduklarına karar vermedikçe onu asla göremeyecektir. Ancak aile üyelerine, özellikle de gözdesi olan kişiye karşı daima sadıktır. Onları evin içinde takip eder ve hatta omzuna biner. Rus Mavisi, görmezden gelinmekten hoşlanmayan ve verdiği sevginin aynısını almazsa incinecek hassas bir kedidir. Dikkat eksikliği onun endişeli veya korkulu olmasına neden olabilmektedir.

Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Ancak Rus Mavisi Kedisi genellikle sağlıklıdır. Bir sahibinin ana endişesi, muhtemelen bu kedinin doyurucu Rus iştahı olacaktır. Bu da onu kısa sürede  şişmana çevirecektir.

Bakım

Rus Mavisi kedisi yoğun kürkü, ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftada iki kez taranmalıdır. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Tırnakları birkaç haftada bir kesin. Kedi tüy dökerken banyo yapmak fazla tüylerin daha hızlı alınmasına yardımcı olacaktır. Rus Mavisinin kum kutusunu tertemiz tutun. Tuvalet hijyeni konusunda çok titizdir. Bir Rus Mavisini diğer kedilerin yaydığı hastalıklardan, köpeklerin veya çakalların saldırılarından ve araba çarpması gibi dışarı çıkan kedilerin karşılaştığı diğer tehlikelerden korumak için sadece evde besleyin. Dışarıya çıkan Rus Mavileri, böyle güzel bir kediye para ödemeden sahip olmak isteyen biri tarafından çalınma riskiyle de karşı karşıyadır.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Rus Mavisinin zarif ama kaslı vücudu, bir kedi yargıcının onu “Kedilerin Doberman Pinscher’ı” ilan etmesine yol açtı. Rus Mavisi, kürk rengiyle dikkat çekiyor. Bilmeyenler biri için gri görünür. Ancak kedi gösterisi terimleriyle, onu parıldayan gümüş uçlu tüyleri olan düz, parlak bir mavidir. Bazı Rus Mavi kedi yavruları, tüylerinde ifade edilmese bile tüm kedilerin taşıdığı tekir geni hatırlatan “hayalet çizgilerle” doğarlar, ancak bunlar genellikle solarak kediyi masmavi olgunluk katıyla bırakır. Bir Rus Mavisinin yalnızca mavi renkte geleceğini ve CFA’da bu doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak diğer kedi derneklerinin daha liberal cins standartları vardır. Avustralya ve Yeni Zelanda’da kedilere “Ruslar” denir ve geleneksel mavinin yanı sıra beyaz ve siyah renkte gelirler. Amerikan Kedi Meraklıları Derneği siyahi Ruslara izin veriyor.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Rus Mavileri, kendilerine nazik ve saygılı davranan çocuklara karşı hoşgörülü bir yapıya sahiptir. Hatta hiçbir zararın olmadığını biliyorlarmış gibi, küçük çocukların beceriksizce okşamalarına bile katlanırlar. Ve gerekirse, kafalarına vurulmaktan kaçmak için uzaklaşırlar veya ulaşamayacakları yerlere tırmanırlar. Bununla birlikte, sabırlı ve nazik Rus Mavisi her zaman kaba muameleden korunmalıdır. Bu nedenle çok küçük çocukları kediyi sevmek istediklerinde daima denetleyin. Rus Mavisi, köpekler tarafından kovalanmadıkları veya tehdit edilmedikleri sürece. Köpekler de dahil olmak üzere diğer hayvanları da kabul etmektedir. Birlikte geçinmeyi öğrenmelerini sağlamak için evcil hayvanları yavaş ve kontrollü koşullarda tanıştırın.  
[mas_static_content id="11435"]

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir