Saarloos

Saarloos Kurt Köpeği ingilizce adıyla Saarloos wolfdog Alman çoban köpeği ile gri kurdun melezlenmesin’den hollanda’da üretilmiştir.

Saarloos Kurt Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Saarloos Kurt Köpeği, Alman kurdu ile av köpeği cinsleri arasında çaprazlanarak elde edilmiş bir köpek ırkıdır. Bu ırkın fiziksel özellikleri şu şekildedir:

Saarloos Kurt Köpeği

Boyut ve Yapı: Saarloos Kurt Köpeği büyük bir ırktır. Erkeklerde ortalama yükseklik 65 ila 75 cm arasında, dişilerde ise 60 ila 70 cm arasında değişebilir. Kaslı ve atletik bir yapısı vardır.

Ağırlık: Erkeklerde ortalama ağırlık 36 ila 41 kg, dişilerde ise 27 ila 32 kg arasındadır.

Kafa ve Yüz Yapısı: Kafası düz, üçgen şekilli ve yüzeyi düzgündür. Gözleri genellikle altın rengindedir ve geniş aralıklıdır. Kulakları üçgen şeklinde, yüksek yerleşimli ve uçları hafif yuvarlaktır.

Gövde Yapısı: Gövde yapısı zarif ve güçlüdür. Boyun uzun, kaslı ve zarif bir şekle sahiptir. Sırtı düzgün, beli belirgin ve kalçası geniş ve yuvarlaktır.

Kuyruk: Kuyruk, uzun, düşük asılı ve uca doğru hafif kavisli bir şekildedir. Dinlenirken veya sakin olduğunda aşağıya doğru sarkar. Kuyrukta tüyler yoğundur.

Tüy ve Renk: Saarloos Kurt Köpeği’nin tüyleri yoğun ve çift katlıdır. Üst tüyleri sert ve doğal bir görünüme sahiptir. Renk olarak genellikle gri, buğday rengi veya kırmızı tonları gözlenir.

Hareket: Saarloos Kurt Köpeği, atletik ve hızlı bir köpektir. Çevik ve uzun adımlarla hareket edebilir.

Kişilik ve Davranış: Saarloos Kurt Köpeği, genellikle koruyucu, sadık ve ailesine düşkün bir köpektir. Ancak sosyalleşme ve eğitim önemlidir, çünkü bu ırk bazen çekingen veya huysuz olabilir.

Bakım: Tüyleri düzenli fırçalamayı gerektirmez. Ancak dökülme dönemlerinde daha sık fırçalama iyi olabilir. Aktif bir ırk olduğu için düzenli egzersiz ve zihinsel uyarım sağlamak önemlidir.

Karakteri

Yoğun bir sürü içgüdüsü, utangaçlık eğilimi tıpkı eski kurtlar ve vahşi köpekler gibidir bu nedenle bu tür merakı olan kişiler için uygundur. Mutlaka yeterli gezinti alanına ve uzun yürüyüşlere ihtiyaç uyar.Yapılarından dolayı sürü odaklılar ve güçlü bir lidere ve sosyal bir atmosfere ihtiyaçları vardır pek itaat etmeyi sevmezler.Kapalı bir kafeste tutulurlarsa piskolojik sorunlara yol açacağından tavsiye edilmez ayrıca çocukları av olarak göreceklerinden yalnız bırakılmamalıdır.

Saarloos Kurt Köpeği

Sahipleri aynı kurtlarda olduğu gibi baskın alfa konumunu oluşturmalı, onlarla çok fazla zaman geçirmeli ve sabırla eğitmelidir.Cins sessizdir, nadiren havlar, ev sahiplerini başka şekillerde uyarır. Bir liderin ortaya çıkması ve düzeni sağlaması durumunda oldukça iş görür bir köpek olur.O lider insan olmak zorundadır aksi halde ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Evinize yeni bir köpek getirecekseniz sürüye yeni katılan bu ferdi ve kurt köpeğini fazla enerjiyi boşaltmak için önce köpekleri ayrı ayrı gezdirmek ve ardından yeni düzeni sağlamalarına yardımcı olmak için onları birlikte yürümek önemlidir. Sürü lideri her zaman önce geldiği için, köpeklerin önden dışarı çıkmak yerine yanınızda kalmasını ve arkanızdan kapıdan çıkmasını sağlamak önemlidir.

Tarihi

1921’de Hollandalı bir yetiştirici olan Leendert Saarloos, hayvanat bahçesinde tutulan kurtu Alman Çoban Köpeği ile eşleyerek eğitilebilirliği ve dayanıklığı artırmak için bir deney başlattı.İlk köpekten melez bir köpek üretme çabası başarısız oldu. Köpekler için zayıflatıcı ve hatta ölümcül olan mikropların kurdu etkilemeyeceğini düşünüyordu, ancak hayvanat bahçesi ürettiği melez virüsten öldüğünde teorisinin hemen yanlış olduğu kanıtlandı. Şans eseri, hayvanat bahçesi programı için başka bir kurt sağladı ve planı tekrar uygulamaya başladı. Devam eden girişimler ve özenli seçim sayesinde bir başarı elde edildi.Köpeklerinden bazıları körler için rehber olarak kullanıldı ve bazıları polis köpeği yapmaya çalıştı ancak başarılı olamadı.Eğitilebilirlik geliştirilmese de, bu cins Leendert Saarloos’un ölümünden altı yıl sonra, 1975’te ırk olarak tanın

Yazar Hakkında