Savana Kedisi
Savana Kedisi, 7 Nisan 1986’da orta boy bir Afrika yaban kedisi olan bir serval ile melezlenen yerli bir kedinin bir yavru kedi doğurmasından sonra geliştirildi. Yavru kedinin adı savanaydı. Onu duyduktan sonra, yetiştiriciler Patrick Kelly ve Joyce Sroufe, yeni bir tür yaratmak için güçlerini birleştirdi. Savana’nın gelişimine katkıda bulunan ırklar arasında Bengal kedisi ve Mısır Mau  gibi benekli kedi ırkları ile çalışma yaptılar. Uluslararası Kedi Derneği (TİKA), 2001 yılında Savana Kedisini kaydetmeye başladı. Organizasyon, 2012’de şampiyonluk statüsü olarak bilinen ırka tam bir tanıma verdi.

Boyut

Bununla birlikte, Savana tipik olarak orta boy bir cins olarak tanımlanır. Ağırlığı 4 ila 9 kilo arasındadır

Kişilik

Savana KedisiTatlı, sessiz bir kucak kedisiyle yaşamak istiyorsanız, Savana Kedisi almayın. Bu, hızlı şeritte yaşamaktan zevk alan aktif, maceracı bir kedidir. Atletik vücudu çok yüksek yerlere zıplamasına izin verir. Arayış ruhu onu tasmalı yürüyüşlere, oynamak için aramaya ve çevresini iyice keşfetmeye yönlendirir. Bu kendine güvenen, uyanık, meraklı ve arkadaş canlısı bir kedidir. Bu kedilerden biriyle yaşıyorsanız, iyi gelişmiş bir mizah anlayışınız olması gerekmektedi. Bir Savana Kedisini alt etmek için çok zeki bir insan olmalısınız. Kendi özel su işlerini açmalarını önlemek için musluk stillerini değiştirmeniz veya onları dolaplardan uzak tutmak için çocuk emniyeti takmanız gerekecektir. Bir Savana kedisi ile mutlu yaşamak için onunla bol bol zaman geçirmeyi hayal edin. Siz yokken onu meşgul edecek ilginç oyuncakları olduğundan emin olmalısınız. Sevdiğiniz şeyleri yaptığında onu ödüllendirin ve sevmediğiniz şeyleri yaptığında enerjisini ve ilgilerini yönlendirin. Özel eşyalarınızı ulaşamayacağı bir yere koyarak koruyun. Tüm bunlar size çok fazla iş gibi geliyorsa, farklı bir kedi seçin.

Sağlık

Hem soylu kediler hem karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Ancak Savana kedisi genellikle sağlıklıdır ve bilinen herhangi bir genetik problemi yoktur.

Bakım

Ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için. Savana kedisinin kısa ila orta uzunlukta kürkünü haftada bir veya iki kez fırçalayın. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir.

Kürk Rengi Ve Bakımı

Savana Kedisi birkaç farklı renk ve desende olabilmektedir. Siyah, kahverengi veya siyah benekli tekir. Siyah gümüş benekli tekir. Ve siyah duman. Çoğunun altın rengi, krem ​​rengi, kumlu veya beyaz zemin üzerinde düz siyah veya koyu kahverengi benekleri vardır. Yuvarlak, oval veya uzun olabilen sağlam işaretleri ile öne çıkıyorlar. Bazı Savana’larda, lekelerin uzun bir boğa gözünü andıran mermer deseni vardır. Yerli kısa tüyler atalarında yer aldığından, bazı Savana’lar, çikolata, tarçın, mavi, kırmızı ve renk noktası dahil olmak üzere cins standardında tanımlanmayan renk ve desenlere sahiptir. Bir Savana’ın yetişkin boyutuna ulaşması yaklaşık üç yıl sürer. Ortalama büyüklükte görünen bir yavru kedi, 3 aylık olduktan sonra boyu hızla uzar. Genellikle ilk yıl boyuna ulaşır ve sonraki birkaç yıl içinde vücudu dolar. İlginç gerçek: arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzundur.

Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Savana kedisi, daha büyük çocukları ve kedi dostu köpekleri olan aileler için iyi bir seçimdir. Oynamayı sever, hileleri kolayca öğrenir, genellikle tasması üzerinde yürümeye isteklidir. Ve kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi takdir eder.
[mas_static_content id="11435"]

Yazar Hakkında

Bir Cevap Bırakın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir