Schapendoes Hollanda kökenli bir çoban köpeği türüdür.Günümüzde artık esas iş alanında ihtiyaç çok azaldığından bugün çeviklik ve flyball gibi köpek sporlarına da yarışmacı olarak yer almaktadır.

Schapendoes Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Schapendoes, yoğun bir şekilde tüyle kaplanmış kafaları olan geniş bir uzun tüylü çoban köpeğidir. Sakallı Collie,

Schapendoes
Schapendoes

Puli, Owczarek Nizinny (Polonya Ovası Çoban Köpeği), Bobtail, Briard, Bergamasco ve Alman Schafpudil ile akrabadır.Tüm bu benzer köpekler, dağ köpeklerinin daha küçük mutasyonlarıdır.Bu büyüklükteki bir köpekten beklediğinizden daha hafif, daha ince kemik yapısına sahip orta boy bir köpektir; kendine özgü hafif yaylı yürüyüşünün yanı sıra esnekliği ve atlama konusundaki becerisi bu nedenledir.

Mütevazı boyutları ve canlı mizaçları bir çoban köpeği olarak olarak onlara katkı sağladı. Çobanlar daha küçük köpekleri tercih ettiler çünkü az yemek yedikleri için maliyetleri azdı ve görevleri sürüyü korumak değil, sürüyü bir yerden bir yere güvenli bir şekilde getirme olduğu için büyük bir dayanıklılık, hareketlilik ve hız özellikleri gerektiriiyordu.Ayrıca zeki ve kendi başına hareket etme yeteneğine sahip olmalıydılar.

Karakter

Onlar karakter,beden ve ruh bakımından gerçek çoban köpekleridir. Korkaklık, gerginlik ve saldırganlık karakteristik özelliklerinden değildir.Heyecan verici ve keyifli bir arkadaştır, her zaman bir top getirme oyununa, ormanda yürüyüşe ya da siz televizyon izlerken ya da kitap okurken yakınlarda kıvrılmaya hazırdır. İtaat ve çeviklik konusunda mükemmelleşebilen aktif ve enerjik köpeklerdir.

Günlük yürüyüşler yapmaları koşuluyla, top oynamak veya parkta köpek arkadaşları ile oynamak gibi aktiviteler yaparlarsa evde sakin bir hayat sürerler. Öğrenmeye heveslidirler, ancak eğitimde bilinçli bir öndere ihtiyaç duyarlar. İyi oldukları kadar yorulmaksızın sosyallikleri, sürekli mutlu tavırları ve oynamaya hazır tavırları nedeniyle çocuklar için mükemmel bir arkadaştırlar. Diğer köpeklere göre genellikle çok fazla hoşgörülüdür; Bu tutumu teşvik etmek için erken yaşta sosyalleşme gereklidir. Avlanma içgüdüleri düşüktür ve bu nedenle sağa sola kaçmazlar aileleri ile birlikte olmak onları mutlu eder.

Tarihi

Hollandalı Çoban Köpeği” olarak da bilinen Schapendoes, Hollanda’da doğdu.Hollandalı Çoban Köpekleri yüzyıllardır var olmalarına rağmen çok fazla bilinen bir tür değildir. Kraliyet ailesinin dikkatini çekmedikleri için çok popüler olamadılar ama halk tarafından iş köpeği olarak kullanıldılar.

19. yüzyılın sonunda ve 20. yüzyılın başında, Nederlandse Schapendoes, koyun sürülerinin bulunduğu Hollanda’nın her yerinde bulundu. Çobanlar en büyük yardımcıları olarak gördükleri yorulmak bilmeyen zevk ve zekaları için onlara değer veriyorlardı.

Geçmişte Hollanda koyun sürülerinde iki tür çoban köpeği kullanılıyordu.Bu iki ırkın sürü ile tamamlayıcı görevleri vardı. Hollandalı Çoban, sürüyü hedeflerine vardıklarında bir arada tutan çoban köpeğiydi. Schapendoes, sürüyü varış noktasına getirmek için güden köpekti. Yerli ırka ilgi duyulmaması ve İngiliz Border Collie cinsi köpeklerin ithalatı nedeniyle, Schapendoes, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce çok nadir bulunan bir tür durumuna düştü.

Toepoel, isimli yetiştirici,bu ırkın soyunun kurtulmasında oldukça çaba sarfetmiştir. Dirilişi sırasında cinse sağlam bir temel sağlayan bir grup uzman ve bu ırka gönül vermiş yetiştiricileri topladı;bu sayede tekrar sayılarında artış oldu fakat hala günümüzde kontrollü üretim yapıldığından bu cinse sahip olmak için uzun sıralar beklemek gerekiyor.

Hollanda’daki kurulan bu ırka ait kulüp 1954’te standart oluşturuldu ve bir stud kitabı oluşturdu.Belirlenen standartların dışındaki köpekler bu ırka dahil edilmemesi kararlaştırıldı. Cins, yalnızca belirli soydan köpekleri damızlık olarak kullanmaya devam edebilecek kadar doğru noktaya geldi.

Cins, 1989 yılında, HollandaKöpeki Kulübünün üyesi olduğu ana organizasyon olan Federation Cynologique International (FCI) tarafından uluslararası olarak tanındı. Yetmişli, seksenli ve doksanlı yıllar boyunca, yavaş yavaş, Avrupa’daki köpek meraklıları (İsviçre, Almanya, Belçika, Fransa, Danimarka, Finlandiya, Avusturya, Lüksemburg ve İtalya dahil) Schapendoların farkına vardılar ve tanıdıkça büyülendiler sonra onları kendi ülkelerine tanıtmaya başladılar.

Kanada’daki ilk Schapendoes, O’Fisban ve O’Thasna, 1998’de Fransa’dan Quebec’e geldi ve ilk yavrular 2000 yılında Raymonde Briere’nin köpek çiftliğinde doğdu. O zamandan beri, Kanada’ya Fransa, Hollanda, Almanya ve son olarak da İsveçe gönderildi.2005 yılının Kasım ayında, Kanada Köpek Kulübü, “Herding Group” içindeki Schapendo’ları “Hollandalı Çoban Köpeği” adı altında tamamen tanıdı. 1 Mart 2006 yılından sonra ırk artık tüm CKC aktivitelerine katılabilir durumdaydı

Kanada Schapendoes Kulübü, Hollandalı Çoban Köpeğinden Schapendoes’e isim değişikliği için CKC’ye baskı yaptı ve 2014 referandumunda CKC üyeliği isim değişikliğini onayladı.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında