Schipperke Köpeği

Schipperke, Belçika kökenli küçük bir köpek cinsidir. Orta boyutlu ve enerjik bir yapıya sahip olan bu cins, genellikle koruma ve arkadaşlık amaçlı olarak yetiştirilir. Aileleriyle ve yakın çevreleriyle çok bağlı ve sevecen olabilirler. Yabancılara karşı tedbirli olabilirler ve kendilerini ve ailelerini korumak için bekçilik içgüdülerine sahiptirler.

Schipperke Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

İşte Schipperke köpeğinin tipik fiziksel özellikleri

Boyut: Schipperke, orta boyutlu bir köpek cinsidir. Omuz yüksekliği genellikle ortalama 25 ila 33 cm arasında değişebilir.

Schipperke

Ağırlık: Ağırlıkları genellikle ortalama 3 ila 9 kg arasında değişir.

Vücut Yapısı: Schipperke kompakt ve kaslı bir vücuda sahiptir. Göğüsleri derin ve geniş, bacakları güçlüdür.

Tüy: Schipperke tüyleri kısa ve yoğundur. Tek bir tüy tabakası vardır ve dökülme düzeyi düşüktür. Tüy renkleri çeşitli olabilir, ancak siyah en yaygın olanıdır.

Kafa: Kafa yuvarlak ve orantılıdır. Gözleri genellikle kahverengi renktedir ve canlı bir ifadeye sahiptir. Kulakları üçgen şeklinde ve yüksek konumlu olarak taşınır.

Kuyruk: Doğal olarak kırpıktır, genellikle sırt üstünde kesik olarak bırakılır. Dik bir şekilde taşınır.

Karakter: Schipperke, zeki, enerjik ve meraklı bir cins olarak bilinir. Çalışkan ve hareketli olmalarıyla tanınırlar. Koruma içgüdüsü yüksektir ve sahiplerine karşı sadık ve sevecen olabilirler. Aynı zamanda yabancılara karşı uyanık ve temkinli olabilirler.

Patiler: Schipperke’nin patileri genellikle küçük ve yuvarlaktır. Bu, ayaklarının nispeten küçük olduğu ve cinsin kompakt yapısını desteklediği anlamına gelir.

Karakteri

Shipperke’nin küçük boyutu ve bakımı kolay tüyleri nedeni ile tercih edilmektedir. Ancak zekası ve merakı onların başlarını her zaman belaya sokar. Bol miktarda egzersiz yapabildikleri sürece hemen hemen her yerde hatta apartman dairesinde bile yaşayabilirler.
Bununla birlikte, bağımsız karakterleri ile başa çıkmak zor olduğundan ilk defa köpek sahipleri için uygun bir seçim değildir.Harika bir bekçi ve mutlu, sevgi dolu bir aile üyesi olacak yapıda bir köpektir.Tüm aile aktivitelerine dahil olmak ister ve her yaştan çocuğu sever.Ailesine karşı koruyucudur ve kendini adamıştır fakat yabancıları iyice tanıyıncaya kadar mesafeli davranır.

Schipperke

Bu köpeğe enerjisini atacak bir aktivite verirseniz sizi ömür boyu üzmeyecek bir arkadaşa sahip olursunuz.Sağlam bir şekilde çitlerle çevrili bir bahçede tutmanız onu mutlu edecektir.Kaçış konusunda uzmandır ve keşfe çıkmayı kafasına soktuğunda arabaları ve diğer tehlikeleri kesinlikle umursamaz bu nedenle mutlaka dolaştırırken tasma kullanın.Eğitim, bu zeki ama bazen inatçı köpekte sizi uğraştırabilir.

Bununla birlikte, genellikle memnun etmeye oldukça heveslidir, bu nedenle sabır, tutarlılık ve olumlu pekiştirme ile iyi eğitimli bir bir köpeğe sahip olabilirsiniz.Sosyalleşme bu ırk için gereklidir.Tanımadıkları köpeklerle sorun yaşayabilirler.

Günde 30 dakika veya daha fazla egzersiz yaptığı sürece, bir apartman dairesi de dahil olmak üzere hemen her tür konutta yaşayabilir.Ancak ideal ortam, nerjisinin bir kısmını harcayabileceği küçük çitlerle çevrili bir bahçeye sahip bir evdir. Gürültünün sorun olduğu bir apartman dairesinde veya bölgede yaşıyorsanız havlamaya istekli bir köpek olduğu için size sorun yaratabilir.

İnanılmaz derecede sevimli, zeki ve komik olmasına rağmen, Schipperke ilk kez bir köpek sahibi için bir avuç olabilir. Ancak sabrınız, zamanınız ve harika bir mizah anlayışınız varsa, onun sizin için tek köpek olduğunu görebilirsiniz. Bir arkadaş olarak bu küçük ırkla hayatınızın asla sıkıcı olmayacağına şüphe yok.

Tarihi

Sadık ve zeki olarak bilinen bu ırk, Belçika’da Leauvenaar olarak bilinen siyah bir Belçikalı çoban köpeğinin küçük bir versiyonu olarak üretildi. Adının “küçük çoban” anlamına gelen bir kelimeden geldiği düşünülüyor, ancak köpekler en çok Brüksel ve Anvers arasındaki kanallarda dolaşan tekneleri korumakta kullanılıyordu.

Belçika’da geliştirilmiş eski bir cinstir. Sık sık hatalı bir şekilde “Hollandalı Köpek” olarak adlandırılır, ancak cins hiçbir şekilde Hollanda ile ilişkilendirilmez.Belçika Çoban Köpeği temel köpeği olarak kabul edilen aynı cins olan Leauvenaar adlı siyah bir çoban köpeğinden geldiğine inanılıyor. Groenendael bir çoban cinsi olarak geliştirilirken bu ırk küçük bir bekçi köpeği olarak geliştirildi.

Başlangıçta Spitske veya Spits olarak bilinen Schipperke, 1888’de cins kulübü kurulduğunda şimdiki adı verildi. Schipperke kelimesi “küçük çoban” veya “küçük kaptan” anlamına gelmektedir.Kraliçe Marie Henriette’in 1885’te Brüksel’deki bir köpek gösterisinde görmesinden sonra moda bir evcil hayvan oldu.
Cinsin popülaritesi arttı ve sonunda 1888’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ithal edildi.Bu köpek için ilk Amerika Birleşik Devletleri uzmanlık kulübü 1905’te kuruldu, ancak resmi cins kulübü olan Schipperke Club of America 1929 da faliyete geçti.

Bugün Schipperke, zekası, bağlılığı ve çok yönlülüğünün yanı sıra sinsi mizah anlayışıyla da seviliyor. American Kennel Club tarafından tanınan 155 ırk ve çeşit arasında 82. sırada yer almaktadır.

Yazar Hakkında