Shar Pei Köpek

Shar Pei yavrularının kırışık cildi bir insan bebeğinin tombul kıvrımlarını andırır ve bu insanların çok hoşuna gider.Kendine güvenen,ciddi,bağımsız,inatçı olabilir. Özellikle ailesine karşı çok korumacıdır.

Shar Pei Özellikleri

1-Fiziksel Özellikleri

Çin Shar Pei, özel görünümlü, katı bir yapısı olan ve karakteristik kırışıklıklarıyla tanınan bir köpek ırkıdır. İşte Shar Pei’nin tipik fiziksel özellikleri:

Shar Pei

Kırışıklıklar: En belirgin özelliklerinden biri, derisinin üzerinde bulunan ve özellikle yüzünde yoğunlaşan kırışıklıklarıdır. Yavrular doğduklarında daha fazla kırışıklığa sahiptirler, ancak yaşlandıkça derileri sıkılaşabilir.

Tüy Yapısı: Shar Pei’nin kısa, sert ve sık tüyleri vardır. Bu tüy yapısı, bakım gereksinimlerini minimal düzeyde tutar.

Renkler: Shar Pei çeşitli renklerde gelebilir, bunlar arasında siyah, kızıl, kestane, krem, mavi ve çikolata gibi renkler bulunur.

Kulaklar: Orta büyüklükte ve üçgen şeklinde kulakları vardır. Kulakları dik bir şekilde başının yanlarında durur.

Gözler: Gözleri badem şeklinde ve koyu renktedir. Bu özellik, ifadelerini belirginleştirir.

Boyut: Shar Pei ortalama olarak 45-51 cm (erkekler) ve 43-48 cm (dişiler) boyunda olabilir. Ağırlıkları ise ortalama olarak 18-25 kg arasında değişebilir.

Kuyruk: Geleneksel olarak Shar Pei’nin kuyruğu kıvrık bir şekilde sırtına doğru gelir. Ancak bazı ülkelerde kuyruğunun kesilmesi yasak olduğundan, bazı bireyler doğal kuyruğa sahip olabilir.

Yapı: Shar Pei güçlü, kaslı ve kompakt bir vücut yapısına sahiptir. Genel görünüşü itibarıyla dengeli ve sağlam bir yapıya sahiptir.

Yüz Hatları: Shar Pei’nin yüzü, kırışıklıkları ve karakteristik yapısı nedeniyle oldukça belirgin bir şekilde görülür. Kısa, düz burunu ve kıvrık bir kuyruğu bulunur.

Ağız ve Dişler: Orta büyüklükteki ağız yapısında, genellikle çene altında yer alan kıvrımlı bir dudak yapısı vardır.

2-Karakter

Başlangıçta çiftlik hayvanlarını korumak için yetiştirilen mükemmel koruyucuk yapan her zaman tetikte,zeki köpeklerdir. Onları sevgi dolu yoldaş yapan sakin ve özverili bir doğaya sahiptirler. Yabancılara karşı mesafeli olma eğilimindedirler, ancak son derece sadık ve kendi insanlarına şefkatlidirler ve sahiplerinin ve ailelerinin yanında zaman geçirmeyi severler.Diğer köpeklere karşı saldırgan olabilirler bu sorun erken sosyalleştirme ile aşılabilir.Diğer evcil hayvanlara zarar verebilecek kadar güçlü iradeli köpekler olduğundan, yavru köpekler mutlaka sosyalleşme ve itaat eğitimi alamlıdır yetişkin olduklarında bu şekilde kontrollü olabilirler.Bu köpekler, nasıl düzgün davranacaklarını bilmelerine yardımcı olmak için kendinden emin ve iddialı ona liderlik yapabilen bir sahibe ihtiyaç duyarlar.

Shar Pei

Shar-peiler rahat, düşük enerjili köpeklerdir. Fazla egzersize ihtiyaç duymadıkları için iyi apartmanda rahatça yaşayabilirler.Genede sağlıkları için kısa yürüyüşler yapmaları gerekir.İnatçı çizgileri nedeniyle yaşam boyu eğitim ve sosyalleşmeye ihtiyacı var. Diğer köpeklere karşı saldırganlık eğilimleri, her zaman tasmalı tutulmaları ve yabancı köpeklerin yanında sahipleri tarafından sıkı gözetim altında tutulmaları gerekir.Zeki ve sahiplerini memnun etmeye hevesli, oldukları için kolay eğitilebilirler. Bulldoglar veya puglar gibi çok fazla kısa burunları olmasa bile,normalden daha kısa burunları vardır buda koşarken ve sıcak havaya maruz kaldıklarında sorun yaşamalarına neden olur.

3-Tarihi

2.000 yıldan daha uzun bir süredir var olan ve Çin’in Han Hanedanlığı’na kadar uzanan eski bir cinstir. Köylüler tarafından avcılık, çobanlık ve çiftlik hayvanlarını avcılardan ve hırsızlardan koruma gibi görevleri yerine getirmek için yetiştirildiği düşünülmektedir. Ne yazık ki diğer köpeklere karşı saldırganlıklarından dolayı dövüş köpekleri olarak da sıklıkla kullanılmıştır..

Diğer Çin köpek türleriyle birlikte, köpekleri evcil hayvan olarak bakmayı onaylamayan Komünist hükümet tarafından 20. yüzyılın ortalarında neredeyse yok edildi. Bununla birlikte, Hong Kong ve Tayvan’daki yetiştiriciler, ırkı koruyabildiler ve sonunda sayılarını arttırdılar. 1970’lerin başında bir Hong Kong yetiştiricisi olan Matgo Law’a çabaları iele yok olmaktan kurtulmuşlardır.1980’lerde ABD’de oldukça popüler hale geldi. AKC bunu 1992’de resmi bir cins olarak kabul etti. Zamanla popülaritesi azaldı ancak yine de geniş bir meraklı kitlesine sahiptir.. Bugün ABD’de kayıtlı 70.000’den fazla bu ırktan köpek vardır.

Yazar Hakkında