Siyah Rus Terrieri bu nadir rus cinsi sağlam ve güçlüdür ve iyi bir sinir sistemine sahiptir.Güçlü, güçlü ve iyi koordine edilmiş bir yürüyüşe sahiptir.

Siyah Rus Terrieri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Siyah Rus Terrieri, büyük ve güçlü bir köpek ırkıdır. Bu köpeklerin fiziksel özellikleri şunlar olabilir:

Boyut: Siyah Rus Terrieri, büyük bir köpek ırkıdır. Erkekler ve dişiler arasında boyut farkı olabilir. Genellikle, erkeklerin omuz yüksekliği 66-72 cm arasında değişirken, dişiler biraz daha küçük olabilir.

Siyah Rus Terrieri

Vücut Yapısı: Bu köpeklerin vücudu güçlü, kaslı ve sağlamdır. Gövde orantılıdır, sırt düz ve kaslıdır.

Kafa: Kafası büyük ve kare şeklindedir. Kafatası geniş, alın düz ve belirgin, burun köprüsü düz ve geniş olabilir.

Gözler: Gözler genellikle orta büyüklükte, koyu renkli ve canlı bir ifadeye sahiptir.

Kulaklar: Kulaklar yüksek yerleştirilir ve düşer. Genellikle üçgen şeklinde ve uçları yuvarlaktır.

Burun: Burunları genellikle siyahtır.

Ağız ve Dişler: Siyah Rus Terrieri’nin çene yapısı düzgündür ve dişler düzgün bir makas ısırığına sahiptir.

Tüy: Bu köpeklerin tüyleri kalın, sık ve dalgalıdır. Tüy rengi genellikle siyah olmakla birlikte, bazen grizzle (gri karışımı), kahverengi veya gri tonlarında olabilir.

Kuyruk: Kuyruğu yüksek yerleştirilir ve zarif bir şekilde taşınır. Kuyruk genellikle doğal olarak kesilmemiş olarak bırakılır.

Karakter

Siyah Rus Terrieri Büyük,güçlü, kararlı ve uyanıktır. Cesur ve çok dikkatli. Yabancılara karşı şüpeci,bir buçuk ile iki yaşlarında ortaya çıkacak güçlü bir koruyucu içgüdüye sahipler. Büyüyen yavrulara onları doğru yöne yönlendirmek için sevgiyle ama otoriter davranılmalıdır. Bir yetişkin olsalar dahi çocuklar ile oynamayı severler.Bu cins insanlar ile yoğun temas kurar.güçlü ve dengeli bir mizacı vardır.Bu cins baskın olmayan veya küçük köpekler,kediler,atlar,tavşanlar vs. ile kolayca yaşayabilir. Ev temizliği kolaydır ve tasmayı kolayca kabul etmelidir.

Siyah Rus Terrieri

Eğitim seanslarının tadını çıkarır ve sahibini memnun etmeyi severler.Bu cins, sadece gerekli olduğunu hissettiklerinde havlar.Harekete geçmek için hızlıdırlar her zaman sahiplerini ve evlerini korumaya hazırdırlar.Siyah Rus Teriyerleri “geç olgunlaşırlar. Köpeğe bir köpek yavrusu olarak sağlam bir liderlik verilirse ve sahipler yetişkinlik boyunca tutarlı kalırsa, aile ile bir sorun yaşamazlar.Yavru köpek ne kadar tatlı ve çekici olursa olsun bir yıl içinde üçlü bir köpek olacağını unutmayın.


Siyah Rus Teriyerlerini sosyal hayvanlar olduğu için evde sizinle yaşamalıdır. Köpeğin enerjisini boşaltmak için günlük zihinsel ve fiziksel egzersiz önemlidir. Enerjinin içlerinde birikmesine izin verirseniz davranış sorunları yaşarsınız. Bugün bir polis ve bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır aynı zamanda spor yarışmalarında,şovlarda yer almaktadır. Adına Terrier denmesine rağmen aslında bir terrier değildir ve Rusya dışında herhangi bir yerde yaygın olarak bulunmaz.

Tarihi

Siyah Rus Terrieri Dünyadaki en yeni ırklardan biridir.İkinci dünya savaşından sonra 1940’ların ortalarında Rus ordusu için bir bekçi köpeği olarak yetiştirildi.Kızıl ordu tarafından Moskova’nın hemen dışında bir ordu yetiştirme çiftliği açıldı.Bu, güvenlik güçleri için çalışan köpekler geliştiren bir yerdi.

Savaşlar sırasında ve sonrasında, Rusya’da erzak kıt olduğu için çalışan köpeklerin sayısı önemli ölçüde azaldı.Bununla birlikte ordu hapishaneler ve diğer hükümet tesislerinde hala bekçi köpeklerine ihtiyaç duyuyordu bu nedenle Kızıl Ordu Çiftliği Airedale Terrier, Rottweiler, Moscow Retriever ve Giant Schnauzer gibi büyük çalışma ırklarını geçti. Diğer birçok köpek ırkı dahil edildi (toplamda yaklaşık 20),çünkü çalışacak çok sayıda yetiştirilmiş köpek yoktu, bazılarının ithal edilmesi gerekiyordu. Sonunda çalışkan, hızlı,ağır kemikli ve sert olan büyük,kaslı bir siyah köpek buldular.

1956’da SSCB’deki köpek gösterileri tanınmasını sağladı ve popüler oldu.Bazı özel yetiştiriciler cinsi Red Star Kennel’den satın aldı ve Almanya gibi Avrupa’daki diğer ülkelere bu şekilde yayıldı.Birkaç yıl sonra DOSAAF ta köpeği satın aldı ve diğer değerli özelliklerini kaybetmeden görünüşünü standartlaştırmaya çalıştı. 1958’de ilk cins standardı yayınlandı.

1981’de Sovyet Tarım Bakanlığı tarafından cins statüsü verildi. 1983 yılında FCI tarafından terrier grubunda tanındı, ancak gerçek bir terrier olmadığı için çalışma grubuna taşındı.1980’lerin sonunda ve 1990’ların başında ABD’ye geldi ve Mississippi’de ilk köpek yetiştirme çiftliği göç etmiş bir Rus çift tarafından kuruldu.1994 yılında,Amerika Siyah Rus Terrier Kulübü olan cins kulübü kuruldu ve 2004 yılında AKC tarafından tam olarak tanındı.Aslında akc tarafından tanınan en yeni ırklardan biridir.Bugün ABD’de vardır fakat çok nadirdir ve Rusya’da hala daha yaygındır. AKC tarafından 121’inci en popüler tescilli türdür.

Yazar Hakkında