Tarihçesi

Siyam kedisi.  Şık siyah aksesuarlar ve tanzanit mavisi gözlerle soluk gece kıyafetleri içinde zarif bir maskeli balo için giyinmiş gibi görüntüsü ile büyülü bir güzelliğe sahiptir. Açık renkli bu tüylü kediler siyah maskeli, biraz uzun kulaklı bir türdür Tayland’da (eski adıyla Siam) adıyla yüzyıllardır bilinmektedir. Taylandta Eski el yazmaları bu kedileri tasvir eder. On dokuzuncu yüzyılın sonlarına kadar Batı’da görülmediler. On dokuzuncu yüzyıldan sonra Londra’daki Crystal Palace Cat Show’da sergilendiler. Sıra dışı görünümlerini herkes takdir etmedi, ancak hızla modaya uygun evcil hayvanlar haline geldiler. Yüzyılın başında, daha önce olmasa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde de popülerdi. .İlk başta, yalnızca koyu kahverengimsi-siyah olan mühür noktaları olan kediler olarak bilindi. Ancak mavi, çikolata ve leylak uçlu Siyam kısa sürede geliştirildi ve gösteri yüzüğüne kabul edildi. Bugün Siyam, tekir noktaları ve duman noktaları dahil olmak üzere birçok farklı nokta rengi ve desenine sahiptir.

Siyam Kedisi kendisi orijinal sivri desen anlamına gelen siyam kedisibir genetik mutasyon sonucu oluşan, doğal bir cinstir.  Bu cins, Balinese, Oriental, Fars’ın Himalaya bölümü, Tonkinese ve Havana Brown dahil olmak üzere diğer birçok ırkın yaratılmasına katkıda bulunmuştur.

Siyam tüm kedi dernekleri tarafından tanınır. Uluslararası Kedi Derneği, Tayland’ın yerli sivri uçlu kedisinin orijinal şekli olarak tanımlanan Tay kedisini de tanır. Tayland’da kedilere Wichienmaat denir. Bazı insanlar buna eski tarz Siyam diyor. Siyam’ın sivri kürklü ve otoriter kişiliğini paylaşıyor ancak daha ılımlı bir vücut tipine sahiptir.

  • Kişilik

Siyam Kedisi kişiliğini mükemmel bir şekilde ifade edebilen bir türdür. Belki de bu kediler hakkında bilinmesi gereken en önemli şey. onların konuşkan ve inatçı olmalarıdır . Size tam olarak ne düşündüklerini yüksek sesle, boğuk bir sesle söylerler. Ve sizden dikkat etmenizi ve tavsiyelerine göre hareket etmenizi beklerler. Siyam kedileri insanlarına son derece düşkündür . “Yardımcı” olmayı severler ve sizi takip edecek ve her hareketinizi denetleyecektir. Oturduğunuzda kucağınızda bir Siyam olacak ve geceleri sizinle yatakta, muhtemelen yorganın altında, başı yastığa dayayacaktır.

Siyam Kedisinin kişiliği oldukça zeki, çevik, atletik ve oynamayı sever. Yapboz oyuncaklarla beynini aktif tutun. Vücudunu kovalayabileceği teaser oyuncaklar ve tırmanabileceği büyük bir kedi ağacı ile tanıştırın. Onu asla herhangi bir eğlenceden mahrum bırakmayın, yoksa evinizi savaş alanına çevirdiğine şahit olabilirsiniz. Tuvalet kağıtlarından tutun çekmecelerinize kadar karıştırır.

Kedinizle vakit geçirmeyi ve onunla etkileşim kurmayı dört gözle bekliyorsanız, bir Siyam kedisi seçin. Bu sadık ve sevgi dolu bir kedidir.  Çok az ilgilenilirse veya hiç ilgilenilmezse surat asar ve kızarırlar. Ancak doğru evde, yıllarca büyür ve gelişir.

  • Sağlık

Hem soylu kediler hem de karışık cins kediler, doğada genetik olabilen çeşitli sağlık sorunlarına sahiptir. Siyamı etkileyebilecek sorunlar şunları içerir:

  • Amiloidoz , amiloid adı verilen bir protein türünün vücut organlarında, özellikle de Siyam’da karaciğerde birikmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.
  • Astım/bronş hastalığı
  • Aort darlığı gibi doğuştan kalp kusurları

Kedinizi eve ilk getirdiğinizde ne kadar sağlıklı olursa olsun. Yaşamı boyunca karşılaşabilecekleri sorunlara karşı hazırlıklı olmalısınız. Bir evcil hayvan sigortası yaptırabilirsiniz, kedinizin veterinerlik ihtiyaçlarının herhangi biri için hazır kalmanıza yardımcı olabilir. !

  • Bakım

Siyam Kedisi kısa, ince tabakasına, ölü tüyleri çıkarmak ve cilt yağlarını dağıtmak için haftalık tarama ile kolayca bakım yapılır. Periodontal hastalığı önlemek için dişleri fırçalayın. Günlük diş hijyeni en iyisidir, ancak haftalık fırçalama hiç olmamasından iyidir. Bakım kedinizi sağlıklı tutacaktır.

  • Tüy Rengi

Siyam kedilerinin standart görüntüsü her bir fark

lı kuruluşun cins standardına bağlıdır. Çoğu kedi de

rneği, Siyamın uzun çizgileri olan ince ama kaslı bir vücuda sahip olmasını ister.  Kama şeklindeki kafa uzun

 

dur. ve burnun dar noktasından kulakların uçlarına doğru sivrilerek bir üçgen oluşturur. Normal kediden biraz büyük kulaklar ve tabanıda geniştir. U cu işaret eder ve onlara kafa ile aynı üçgen şekli verir. Orta boy badem şeklindeki gözler her zaman derin ve canlı bir mavidir. Vücut genellikle boru şeklinde tanımlanır ve arka bacaklar ön bacaklardan daha yüksek olan uzun, ince bacaklar tarafından desteklenir. Siyam kedisi, küçük, zarif, oval pençeleri üzerinde yürür ve ince bir noktaya kadar incelen uzun, ince kuyruğunu sürekli sallar.

Siyam kedisinin kısa kürkü ince bir dokuya sahiptir.Tüy rengi Cat Fanciers Association’da dört renkte sunulur. mühür noktası, derin mühür kahverengi noktaları ve koyu kahverengi burun derisi.  Pençe pedleri ile krem ​​rengi gövdeye sahip soluk açık kahverengi olabilir. Çikolata noktası, sütlü çikolata renkli noktalara ve tarçın pembesi burun derisine ve pati pedlerine sahip fildişi renginde gövde olduğu gözlemlenmiştir. Mavi nokta. arduvaz renkli burun derisi ve pençe yastıkları olan mavimsi beyaz bir gövde olabilir. Leylak noktası, soğuk pembemsi-gri noktalar. Lavanta pembesi burun derisi ve pençe yastıkları olan buzul beyazı bir gövdedir. Bu yukarıda saydığımız renkler temel standartları oluşturur ve farklı renlerde üreme olasılığı vardır.

CFA Standardı

Uluslararası Kedi Birliği, CFA tarafından tanınan dört nokta renginin ötesinde bir dizi renge izin verir.
CFA Standardı Tekir noktalarını, kırmızı noktaları, krem ​​noktalarını, gümüş tekir noktalarını, duman noktalarını ve particolor noktalarını içerir.

Geleneksel Kedi Derneği. Her ikisi de CFA, TICA ve diğer kedi dernekleri tarafından tanınan modern Siyam’dan çok farklı bir görünüme sahip olan Geleneksel ve Klasik olmak üzere iki tür Siyam tanır. TCA’nın Geleneksel Siyamı yuvarlak bir kafaya ve büyük kemikli, yuvarlak bir gövdeye sahiptir. TCA’nın Klasik Siyam’ı da iri kemiklidir. Ancak Geleneksel Siyam’dan biraz daha uzun bir gövdeye ve geniş kama şeklinde bir kafaya sahiptir. CFA ve albino tarafından tanınan aynı dört renkte gelirler.

  • Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar

Aktif ve sosyal Siyam, çocuk

lu aileler ve kedi dostu köpekler için mükemmel bir seçimdir . Herhangi bir av köpeği gibi getirme oyununu oynar, hileleri kolayca öğrenir.  Kendisine kibar ve saygılı davranan çocuklardan gördüğü ilgiyi sever. Diğer evcil hayanlar için veterinerinizle görüşün. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında