Skye Terrier Köpeği

Skye Terrier akıllı, hassas ve sakin bir cinstir.Bu oyuncu köpekler aileye karşı çok şefkatlidir ve dış mekanı keşfetmeyi severler.Fazla egzersize ihtiyaç duymazlar ve evde insanlar ile mutlu bir şekilde yaşarlar.

Skye Terrier Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Skye Terrier, Orta Büyüklükte bir köpek ırkıdır ve belirgin fiziksel özelliklere sahiptir. İşte Skye Terrier’ın temel fiziksel özellikleri:

Skye Terrier

Boyut: Skye Terrier, orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Yetişkin erkekler ve dişiler genellikle omuz yüksekliği 25-26 cm civarında olabilir.

Ağırlık: Skye Terrier’lar, ortalama olarak 9-10 kg arasında ağırlığa sahip olabilirler.

Vücut Yapısı: Skye Terrier’lar kompakt ve kaslı bir vücuda sahiptir. Göğüsleri geniştir, sırtları düzdür ve bel bölgeleri belirgindir.

Baş: Skye Terrier’ların başları kare şeklinde ve göz seviyesinde düzdür. Burunları siyah renkte olup, genellikle siyah bir maske ile kaplanmıştır.

Gözler: Gözleri büyük ve koyu renklidir. İfade, canlı ve dikkatli bir ifade taşır.

Kulaklar: Kulakları yüksek ve “şapka gibi” taşınır. Yani kulaklar başın üstünde ve birbirine yakın bir şekilde durur.

Kuyruk: Skye Terrier’ların kuyrukları orta uzunluktadır ve sırt seviyesinde taşınır. Kuyruk ucu hafifçe kıvrılmış olabilir.

Tüy Doku: Skye Terrier’ların en belirgin özelliği uzun, ipeksi tüyleri ve çift katmanlı tüy yapısıdır. Üst tüyleri düz ve sıkı, alt tüyleri ise yumuşak ve izole edici özelliktedir. Tüyleri genellikle çeşitli renklerde olabilir, ancak mavi, siyah, krem, gri ve kahverengi gibi renkler yaygındır.

Karakter

Uyanık, zeki ve korkusuz ve bağımsızdır. Avlanma geçmişleri nedeniyle dışarıda gördüğü hayvanlara havlayabilir veya kovalayabilirler.Bu huylarından vazgeçirmek pek mümkün değildir.Bazen yabancıların etrafında dolaşıp havlarlar ve diğer köpeklerle anlaşamayabilirler.Bu tip davranışları alışkanlık haline getirmelerini önlemek için dikkatli eğitim ve sosyalleşme gerektirirler. Aksi takdirde, sürekli olarak havlayabilir, yabancılara saldırabilirler veya otoritenize meydan okuyabilirler.

Skye Terrier


Bununla birlikte, bu köpeklere doğru eğitim vererek harika aile hayvanı olabilirler.Hak ettiği saygıyı, sevgiyi ve ilgiyi görürse, aynı şekilde size dönüş sağlayacaktır,aksi olursa oda size kötü taraflarını yansıtacaktır.Bahçede günlük bir yürüyüşün veya aktif oyun onu çok mutlu edecektir.Düzenli egzersiz ve eğitim olmadan sıkılır ve mutsuz olur, bu da her zaman gürültülü ve agresif davranışlara yol açar.

İyi görünmesini sağlamak için haftalık fırçalama ve tarama gerekli olan tek şeydir.Aylık yıkama,tırnak kesimi ve kulak temizliği de kapsamlı bir bakım rutininin ayrılmaz bir parçasıdır. Ve tüm köpeklerin diş fırçalamayı da içeren düzenli diş bakımına ihtiyacı vardır.Bununla birlikte bu cins aynı zamanda herhangi bir kokuyu takip çeviklik ve izleme gibi köpek sporlarından da hoşlanmaktadır.

Hassas ama iradeli bir cins olan bu ırk aşırı disipline pek uygun değildir.Ancak tutarlı olumlu pekiştirme ve yumuşak bir ton bu köpeğin olabildiğince sadık ve sevgi dolu evcil hayvan olmasını sağlar.Güçlü bir av içgüdüsü vardır ve izin verirseniz sincapları ve diğer küçük yaratıkları kovalarlar.Temel itaat eğitimi bu arzuyu dizginlemek için size yardımcı olabilir.Kendine saygı duyan herhangi bir terrier gibi bu ırkta da her büyüklükteki diğer köpeklere saldırmaya hazırdır.Tavşanlar, hamsterler gibi küçük tüylü evcil hayvanlarla yalnız bırakılmamalıdır. Onları öğle yemekleri yapabilirler.

Tarihi

Dört yüzyılı aşkın süredir insanlarla birliktedir bu özellik ve onu en eski terrier ırklarından biri yapıyor.Skye Adası’ndan, İskoçya’nın kuzeybatısındaki Hebridean adalarında bu köpek ırkı genellikle su samuru ve tilki avlamak için kullanılıyordu .Geçmişi 1500’lere kadar uzanıyor. İspanyol Armada’sından bir gemi enkazından kurtulan köpeklerin, bugünkü Skye’ye benzer uzun tüylü bir köpek üretmek için yerel İskoç teriyerleri ile yetiştirildiği düşünülüyor. Ayrıca Cairn Teriyerleri ve Viking kolonizasyonundan İsveç Vallhund soyuna sahipte olabilecekleri düşünülmektedir.

1840’ta Kraliçe Victoria, kraliyet çiftliklerinde hem düşük kulaklı hem de dik kulaklı çeşitleri yetiştirmeye başladı. Bu, özellikle soylular arasında türün popülerlik kazanmasına neden oldu.Ünlü portre sanatçısı Sir Edwin Landseer’in resimlerinde kendisine yer vermesiyle daha fazla beğeni topladı. Kısa süre sonra, bir düşesin Skye Terrier yanında yanında olmadan parkta görülmekten neredeyse utanacağı söylendi.1887’de Amerikan Köpek Kulübü, köpek şovlarında hızla favori olan Skye Terrier’i tanıdı.

Yazar Hakkında