Slovakian Rough

Slovakian Rough Haired Pointer Fiziksel olarak, sağlam bir yapıya sahiptir,ancak ağır değildir,büyük boyutludur ve ciddi dayanıklılığa sahiptir.Slovakya’da Slovensky Hrubosrsky Stavac olarak da bilinir.Kendi memleketi Slovakya’da, yetiştirme için kullanılan tüm kayıtlı köpekler av denemelerinden geçmiş olmalıdır.

Slovakian Rough Haired Pointer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Slovakian Rough Haired Pointer (Slovakya Tüylü Av Köpeği), Slovakya kökenli bir av köpeği ırkıdır ve özellikle avcılıkta kullanılan bir köpektir. İşte Slovakian Rough Haired Pointer’ın tipik fiziksel özellikleri:

Slovakian Rough Haired Pointer

Boyut: Slovakian Rough Haired Pointer, orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Erkekler genellikle 62 ila 66 cm yüksekliğe ve 25 ila 30 kg ağırlığa sahiptir. Dişiler biraz daha hafif olabilir.

Baş ve Yüz: Başları orta büyüklükte ve kafatası düzdür. Gözleri genellikle kahverengi ve canlı bir ifadeye sahiptir. Kulakları orta büyüklükte, üçgen şeklinde ve kulak kepçesi olarak taşınır. Burun siyah renktedir.

Tüyler: Slovakian Rough Haired Pointer’ın en ayırt edici özelliği tüyleri arasında sert, diken gibi tüylerin olmasıdır. Bu kıl yapısı, onları sert hava koşullarına ve yabani otlarla kaplı arazilere karşı korur. Tüyleri kısa, sık ve kaba dokulu olup, koyu kahverengi, kestane rengi veya siyah ve beyaz renklerde olabilir.

Kuyruk: Kuyrukları orta uzunluktadır ve kalın bir kökten incelen bir uca doğru daralır. Kuyruk tüyleriyle kaplıdır.

Bacaklar: Bacakları kaslı ve düzdür. Ayakları ovaldir ve yere iyi basar.

Göğüs: Göğüs derin ve geniştir, bu da dayanıklılık sağlar.

Hareket: Slovakian Rough Haired Pointer, güçlü ve dayanıklı bir köpektir. Av köpeği olarak yetiştirildikleri için sahada hızlı koşuculardır ve avı takip etmek için hızlı ve atiktirler.

Karakter

Slovakian Rough Haired Pointer mükemmel bir işçidir ve onu eğitime son derece yatkındır. Dökülmeyen ancak iyi durumda tutmak için haftalık fırçalama gerektiren kaba bir kürke sahiptir. Cins,sevecen ve genellikle çocuklara karşı iyidir, ancak büyüklüğü ve enerjik doğası nedeniyle küçük çocukların etrafında varken kontrol altında tutulmalıdır. Yüksek enerji seviyelerine sahiptir ve ideal olarak kırsal bir ortamda aktif bir yaşam tarzı onu mutlu eder.

Slovakian Rough Haired Pointer

Sadık doğası ve sahibini memnun etme hevesi ile tanınan zor ve çok yönlü bir iş köpeğidir.Cins evde yalnız kaldığında ayrılık kaygısı taşımaz ancak herhangi bir köpekte olduğu gibi, uzun süre evde yalnız başına eğlenmesi beklenmemelidir.
Genellikle evde bakılacak bir köpek değildir,sevecen ve genellikle çocuklarla iyi geçinir, ancak enerjik ve çok havlama sorunu vardır.Bekçi köpeği özelliği yoktur.Yaşadığı ortamda bir bahçe varsa yada düzenli yürüyüşe çıkarılırsa ev yaşamına adapte olabilir. Bir amaca sahip olmaktan hoşlanır ve bu nedenle avda köpek sporlarında mükemmeldir.

Tarihi

Slovakian Rough Haired Pointer Slovakya’da Alman Wirehaired Pointer, Český Fousek ve Weimaraner’ı kullanılarak üretirmiş son derece modern bir türdür. Cins, karada ve suda avı izleyebilen avı gösterebilen ve getirebilen mükemmel bir çok yönlü bir av köpeği geliştirmek için yapılan çalışmaların sonucudur.Cins, 1950’lerde II. Dünya Savaşı’ndan sonra, kuşlardan geyiğe kadar büyük bir av yelpazesinde başarılı bir köpek yaratmayı amaçlayan Koloman Slimak tarafından geliştirildi.

İngiltere’ye ilk olarak 1990’ların sonlarında geldi.Cins av köpeği olmasına rağmen yapısı ev köpekliğinede uygundur ve insanlara arkadaşlık yapabilirler.

Yazar Hakkında