Kopov

Slovakian Hound diğer adıyla Slovenský kopov uzun yıllardır av köpeği olarak kullanılan küçük ile orta büyüklükte, siyah ve ten rengi bir köpek olan Slovenský Kopov, başka yerlerde nadiren görülmesine rağmen, yerli Slovakya’da popülerdir.

Slovensky Kopov Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Slovensky Kopov, Slovakya kökenli bir tazı (scent hound) ırkıdır ve özellikle avcılıkta kullanılan bir köpektir. Aşağıda Slovensky Kopov’un tipik fiziksel özelliklerini bulabilirsiniz:

Boyut: Slovensky Kopov, orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Yetişkin erkekler genellikle 45 ila 50 cm yüksekliğe ve 15 ila 20 kg ağırlığa sahiptir. Dişiler biraz daha hafif olabilir.

Baş ve Yüz: Başları genellikle kare şekildedir. Kafatası düzdür ve stop (burnun alnın kafatasına bağlandığı nokta) belirgin değildir. Gözleri büyük ve kahverengi renktedir. Kulakları orta büyüklükte, üçgen şeklinde ve kulak kepçesi olarak taşınır. Burun siyah renktedir.

Tüyler: Slovensky Kopov’un tüyleri kısa, sık, düz ve parlaktır. Tüy rengi genellikle siyahtır, ancak brindle (çizgili) desenleri de görülebilir. Göğüs bölgesinde beyaz lekeler olabilir.

Kuyruk: Kuyrukları orta uzunluktadır ve sırtlarına doğru kıvrıktır. Kuyruk tüyleriyle kaplıdır.

Bacaklar: Bacakları kaslı ve düzdür. Ayakları ovaldir ve yere iyi basar.

Göğüs: Göğüs derin ve geniştir, bu da dayanıklılık sağlar.

Hareket: Slovensky Kopov, güçlü ve dayanıklı bir köpektir. Av köpeği olarak yetiştirildikleri için sahada hızlı koşuculardır ve avı takip etmek için hızlı ve atiktirler.

Karakter

Kendini işine adamış olan bu ırk dışarıda özgür olmaktan çok hoşlanır.Cinsin egzersize oldukça fazla ihtiyacıvardır ve kesinlikle apartman yaşamına uygun değildir..Bu köpekler, tanımadıkları kişilere karşı saldırgan davranışlar sergileyeceklerinden erken yaşlarda sosyalleştirilmelidir.Bu kararlı avcı-görev başındayken azimli,yaban domuzu ve geyik gibi avladığı hayvanlarla karşı karşıya kaldığında cesur olmalıdır.Mükemmel koku alma yeteneklerine sahipler ve kokuyu kaynağa kadar derinlemesine takip ederler. Minimum insan kontrolünde çalışmaktan mutlu olan bağımsız bir köpek olan bu ırk çok az yönlendirmeye ihtiyacı var.Buna rağmen itaatkardır ve gerektiğinde sahiplerinin emirlerini mutlu bir şekilde uygulayacaklardır.

Slovensky Kopov

Sürekli uyanık ve dikkatli oldukları için iyi bir bekçi köpeğidir.Genellikle koruyucu oldukları ve bekçi köpekleri olarak başarıyla kullanılabilecekleri ve durum gerektirdiğinde potansiyel olarak agresif tavır göstereceklerdir.Havlama bir sorun olabilir ve birçok bu ırk sahibinin ortak şikayetidir.Aşırı havlama sorunu yeterince egzersiz yapmasını ve gününü dolduracak çok sayıda faaliyet ve işe sahip olmasını sağlayarak önlenebilir.

Güçlü iradeli ve bağımsız olma potansiyeline sahip olduklarından,erken yaşlardan itibaren sıkı ve tutarlı bir eğitim gereklidir.Hem diğer hayvanlarla hem de insanlarla mümkün olan en kısa sürede sosyalleşmesi, güven sorunları yaşamalarını ve savunmaya geçmelerini önlemek için hayati derecede önemlidir;aksi halde gerçekten böyle kötü bir eğilime sahip olabilirler.

Tarihi

Esas olarak kendi ülkesinde yaban domuzu avı için kullanılan bir koku tazıdır.Tarihsel kayıtlar eksik olsa da, Slovenský Kopov’un Orta Avrupa’da yüzlerce yıldır var olduğuna ve Brandlbracke (Avusturya Siyahı ve Tan Coonhound) ve Ogar Polski (Lehçe) dahil olmak üzere diğer yerel ırklardan geldiğine inanılıyor.

Avlanma dışında herhangi bir amaç için kullanılmayan bu ırk yüzyıllar boyunca avcılık becerilerini geliştirmiş ve izleme yetenekleri ve dayanıklılığı nedeniyle Slovakya’da saygı görmüştür. Sahada kendini kanıtlanmış performanslarına rağmen, cins nadiren uluslararası alanda bulunmaktadır.

O dönemdeki diğer birçok köpek ırkında olduğu gibi nüfusu Dünya Savaşları döneminde önemli ölçüde azaldı. Koloman Slimák adlı bir Slovak adam başarılı yetiştirme programları oluşturduğu için, şu anda nesli tükenme eşiğinden gelen cinsi geri getirmiştir.

1870’lerde resmi olarak bir cins olarak kabul edilen cins yakın zamanda 1988’de Bratislava’nın başkentinde klub’ü kuruldu. Cins, şimdi FCI tarafından bir koku tazı olarak kabul edilmektedir.Ülkesinde o kadar popüler ki, Slovakya’nın ulusal cinsi olarak anılmaktadır.

Yazar Hakkında