Spinone

Spinone Italiano sevecen, özverili ve espri anlayışına sahip.Bir aile köpeği veya koşu arkadaşı olarak her zaman sizinledir. Su içtikten sonra kucağınızda ıslak bir sakalı bir dost istiyorsanız onu çok seveceksiniz.

Spinone Italiano Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Spinone Italiano, belirgin fiziksel özelliklere sahip bir köpek ırkıdır. İşte Spinone Italiano’nun karakteristik fiziksel özellikleri:

Boyut: Spinone Italiano büyük bir köpek ırkıdır. Erkekler genellikle 58 ila 70 cm (23 ila 28 inç) yüksekliğe ve 28 ila 39 kg (61 ila 85 pound) ağırlığa sahiptir. Dişiler biraz daha küçük olabilir.

Baş ve Yüz: Başları genellikle kare şekildedir. Kafatası düzdür ve stop (burnun alnın kafatasına bağlandığı nokta) belirgin değildir. Gözleri büyük, kahverengi renkte ve oldukça canlı bir ifadeye sahiptir. Kulakları orta büyüklükte ve yuvarlak uçludur, kafanın yanlarına doğru sarkar. Burun siyahtır.

Tüyler: Spinone Italiano’nun tüyleri sık, düz ve serttir. Vücudu kısa ve sık tüylerle kaplıdır. Tüyleri beyaz bir ana renk üzerine kahverengi veya turuncu lekelerle kaplı olabilir. Aynı zamanda kürklü bir alt tabakaya sahiptirler, bu da onları soğuktan korur.

Kuyruk: Kuyrukları orta uzunluktadır ve dik olarak taşınır. Kuyrukları tüylerle kaplıdır.

Bacaklar: Bacakları kaslı ve düz, oval bir ayak yapısına sahiptir.

Göğüs: Göğüs geniş ve derindir, bu da onlara dayanıklılık sağlar.

Hareket: Spinone Italiano’nun hareketleri güçlü ve ritmiktir. Av köpeği olarak yetiştirildikleri için sahada çalışırken hızlı ve atik olabilirler.

Karakter

Çok yönlü avcılık becerilerine ve sakin,rahat bir mizaca sahip olan bir ırktır.Yavaş ve metodik bir şekilde çalışıyor ve ismini aldığı tel gibi dikenli “spino” kürküyle hemen belli oluyor. Evde sevimli bir palyaço olabilir. Ancak avını çok ciddiye alır. Gerçek bir av ile saha denemesi arasındaki farkı bilecek kadar zekidir.

Spinone Italiano

Ona günlük egzersiz yapma ve enerjisini ve zekasını çeviklik, flyball,ralli ve itaat gibi köpek sporlarına aktaracak zamanı ve motivasyonu olan insanlar için harika bir aile köpeği veya arkadaşıdır. Genel sağlık ve yaşı izin verdiği sürece harika bir yürüyüş veya kamp arkadaşı olabilir.En az 6 yaşında çocukları olan aileler için harika bir arkadaş olabilir ve onlarla birlikte büyütülürse diğer köpekler ve kedilerle iyi geçinirler.

Çoğu sporcu köpeğe göre daha az aktif olduğu için bir çiftlikte veya bir arazide yaşamasına gerek yoktur.Ancak günlük egzersize ihtiyacı var. Bu cins atlamayı ve kazmayı sever, bu yüzden kaçamayacağı güvenli bir şekilde çitlerle çevrili bir bahçeye ihtiyacı vardır.
Dayanıklılığı ve sabrı olan çok yönlü bir İtalyan av köpeği türüdür.Mükemmel bir av köpeği olmak da dahil olmak üzere her türlü arazide avlanma konusunda mükemmeldir, ancak yeterli egzersiz verildiğinde bir ev köpeği köpek olarak mutlu olabilir.

Ailesi ile birlikte olmak ister ve onlarsız perişan olur Bununla birlikte ona bir lider gibi davranmazsanız, inatçı olabilir ve eğitime direnebilirOnun için söylenen söz “yeterli bir bekçi köpeğidir,ancak bir bekçi köpeği değildir”.Zekasını ve aktivite seviyesini anlayabilecek bir sahibine ihtiyaç duyan aktif,hevesli bir köpektir.Çabuk öğreniyor ama bu hassas köpekle en iyi sonuçlar için pozitif pekiştirme tekniklerini kullanın ve ona bol miktarda övgü ve cesaret verilen eğitimlerden elde edilir..

Kendi hallerine bırakıldığında sıkılır.Kendilerine eşlik edecek başka köpekleri yoksa ve insanlarından fazla ilgi görmezlerse çok gürültücü veya bulundukları çevreye karşı yıkıcı olabilirler.Ancak, kendilerini onlara bol miktarda eğitim, egzersiz ve ilgi vermeye adamış bir aileyle yaşadıklarında hiç bir sorun çıkarmazlar.

Tarihi

Avrupa’da yaklaşık 300 yıl önce geliştirildi ve bulunduğu coğrafya koşularına uyan bir yapıdadır .Öncelikle kuzeybatı İtalya’nın Piedmont bölgesinde muhtemelen iri tüylü İtalyan pasör ırklarından beyaz Mastiff’lerden ve Fransız Grifonlarından geliştirilen her şeyi yapabilen bir köpektir, avcı için yaya olarak mükemmeldir çünkü yavaş bir hızda hareket eder.American Kennel Club Spinone’yi 2000 yılında tanıdı. AKC tarafından tescil edilen ırklar arasında 118. sırada yer almaktadır.

Yazar Hakkında