Su Samuru Tazısı Otterhound suda çalışmak üzere tasarlanmış büyük,güçlü bir tazıdır,tüm olağan tazı renklerine sahip olabilen suya dayanıklı, yağlı, sert bir kürkü vardır.

Su Samuru Tazısı Otterhound Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Heybetli bir kafaya sahip, büyük, kaba tüylü bir tazıdır. Başlangıçta avcılık için yetiştirilen bu hayvan, uzun adımlarla

Su Samuru Tazısı Otterhound
Su Samuru Tazısı Otterhound

ilerleyen güçlü bir vücuda ve büyük bir güce sahiptir. Bu, uzun süreli avlar yapmasını sağlar. Otterhound, avını hem karada hem de suda avlar ve tazılar arasında benzersiz bir özellik kombinasyonuna sahiptir; en önemlisi yağlı, pürüzlü, çift katlı ve sağlam perdeli ayakları vardır. Çamurda ve suda 72 saatten fazla koku duyusunu kaybetmeden takip edebilen bir burnu vardır.

Genellikle 36 ile 52 kg arasındadır boyları 63-69 cm olabilir. Kokuları araştırırken onu meraklı ve azimli yapan son derece hassas burunları vardır. Sık kullandıkları benzersiz bir bas tonunda sese sahip dost canlısı köpeklerdir.

Karakter

Arkadaş canlısı, iyi huylu bir köpektir ve büyüktür ve güçlü sesi ile çok fazla ses çıkarabilir bu nedenle çocuklarla iyi anlaşabilmesine rağmen kaza ile de olsa küçük çocuklara zarar verebilir. Açık havayı seven ve aktif bir eve ihtiyacı olan eğlenceli, mutlu tazı türdür.

Arkadaş canlısı ve kabadayı, büyük tüylü bir köpeklerdir. İnsanları ve diğer evcil hayvanları sever ve büyük çocuklarla arası iyidir.Çoğu av köpeği gibi,bağımsız bir doğası vardır ve ona 7 gün 24 saat yalnız kalmak umurunda değildir. O iyi bir bekçi köpeğidir saldırıya uğrarsa, sahip olduğu her şeyle savaşacaktır.

Tazı sevenler için melodik, ancak kontrol altında tutulmazsa komşuları rahatsız edecek derin,uluyan bir sese sahiptir. İyi bir iletişimcidir sürüsüyle ve ailesi ile mırıldanma,homurdanma,inleme ve iç çekmelerle konuşur.Yiyecekleri sever ve dolaplara, çekmecelere,kilerlere,çöp kutularına ve hatta buzdolaplarına girme konusunda mükemmeldir. Ayrıca kasalardan, bebek kapılarından ve bahçe kapılarından ve çitlerin üzerinden veya altından kaçtıkları bilinmektedir. Güvenli bir şekilde çevrilmiş bir bahçeye ihtiyacınız olacak ve bu, yer altı elektrikli bir çit anlamına gelmez. Bahçeden ayrılmak ve avlanmaya gitmek isterse onu çok az şey durdurabilir.

Su Samuru Tazısı Otterhound doğası gereği sakin, ancak hiçbir şekilde tembel değildir. Tasmalı uzun bir günlük yürüyüşe veya koşmaya ihtiyacı var. Onunla köpek sporlarını denemek istiyorsanız, çeviklik, itaat, ralli ve özellikle takipte iyidir. Köpeğinizle yeni bir egzersize başlamadan önce veterinerinize danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Otterhound uysaldır, ancak sizi kandırmasına izin vermeyin. İnatçı ve işleri kendi yöntemiyle yapmayı sever.Eğitmek beceri,kurnazlık ve rüşvet gerektirir. Kalbini ve zihnini kazanmanın yolu, özellikle yiyecek ödülleri ile olumlu pekiştirme yapmaktır. Eğitime gençken ve hala biraz uysalken başlayın, egzersiz seanslarını kısa ve eğlenceli tutun ve sert tavırlardan kaçının.

Köpeğinizi eve getirdiğiniz gün eğitmeye başlayın. 8 haftalıkken bile ona öğretebileceğiniz her şeyi anlayabilir. Eğitime başlamak için asla altı aylık olana kadar beklemeyin, yoksa başa çıkmanız gereken daha büyük, daha dik başlı bir köpeğiniz olacaktır

Tarihi

Su Samuru Tazısı Otterhound Ortaçağ İngiltere’sinde nehirde yaşayan su samurları balıkçılar için avlarının azalmasına yok açıyordu. Sürüler halinde avlanan bu ırk koruma hemde balıkları tüken hayvanları yakalamak için geliştirildir.İngiltere’de bir “su samuru köpeğine” ilişkin bilinen en eski atıf 1175’e kadar uzanıyor. 14. yüzyılda avcı William Twici, köpekleri “bir tazı ile bir teriyer arasında sert bir köpek türü” olarak tanımladı.

Su Samuru Tazısı Otterhounds ile avcılık hem bir spor için kullanılan bir ırk haline geldi. Kötü Kral John, Otterhounds’la avlanmayı severdi ve Kraliçe I. Elizabeth, “Otterhounds’un Leydi Ustası” idi.18. yüzyıla tarihlenen modern köpekler Bloodhounds’tan gelmektedir; Griffon Nivernais ve Griffon Vendeen dahil olmak üzere çeşitli kaba tüylü Fransız ırkları; ve şimdi soyu tükenmiş Old Southern Hound ırkın gelişimine etki etmiştir. Irk kaba kaplamalı Griffon Vendeen’e çok benzer. Cinste çapraz üreme yaygındı ve bugünün köpekleri 1958’de yapılan Bloodhound / Griffon Nivernais çaprazlamasından geliyor.

Su samuru avcılığı uzun yıllardır oldukça popülerdi, ancak su kirliliği nedeniyle su samuru nüfusu azalmaya başlayınca bu tazılar işlerini kaybetti. Su samuru avı İngiltere’de 1978’de ve İskoçya’da 1980’de yasaklandı. Sürülerin çoğu dağıtıldı, vizon avına geçti ya da yalnızca drag avları için bakıldılar.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında