Tayvan Köpeği

Tayvan Yerli Köpeği, Takasago Köpeği ve Formosan Dağ Köpeği dahil olmak üzere diğer birçok isme sahiptir.Eski bir köpek ırkı yüzyıllardır insanlara sadık bir dostur. Bu çok yönlü köpekler günümüzde çoğunlukla kendi ülkelerinde bulunmaktadır;dünyada yaygınlığı fazla değildir.

Tayvan Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Yaşam süresi: 10 – 13 yıl
Kilo: Erkek: 14–18 kg, Dişi: 12–16 kg
Boy: Erkek: 48–52 cm, Dişi: 43–47 cm

Renkleri siyah, beyaz, açık kahverengi ve brindle dahil çok çeşitli olabilir. Bazen tüyler tek renktir,bazen de bu

Tayvan Köpeği
Tayvan Köpeği

renklerin bir karışımı olabilir.Mevsimsel olarak tüy döker, bu da onları alerji hastaları için sorun yaratabilir.Cins, çok uzun süre yalnız bırakılırsa veya uygun miktarda zihinsel ve fiziksel aktivite yapamazsa sorun çıkarabilir.

İstenmeyen yıkıcı can davranışlarını önlemek için doğru eğitim vermeniz şarttır.Tayvan Köpekleri yüksek enerji seviyelerine sahiptir ve günde mutlaka iki bölüm halinde 30 dakikalık yürüyüşler yaptırmalısınız.

Karakteri

İnsanları iyi bir eğitim verildiği sürece her ortamda bakılabilir. Akıllıdır ama inatçı olabilir ve aşırıya kaçan koruma alışkanlıkları edinebilir,mutlaka kendisini kontrol edebilecek bir sahip tarafından bakılması gereklidir ve ilk defa köpek sahibi olacaklar için uygun değildir.

Küçük çocuklar için uygun değildir,ancak köpeklere nasıl yaklaşılacağını ve onlarla nasıl oynanacağını bilen daha büyük çocuklar için harika bir arkadaştır.Diğer köpeklerle arası oldukça iyidir yalnız kedilerle onları av olarak gördüğü için arası iyi değildir.

Muhtemelen dünyanın en eski ırklarından biri olan bu cins DNA’larında binlerce yıllık bilgelik ve deneyime sahiptir. Yüzyıllar boyunca, bu dağ köpekleri tek bir kişiye bağlandıve bugün bile evdeki bir kişiye bağlanır.Diğer aile üyeleri ile de iyi anlaşırlar ama gerçek sahiplendikleri kişi onlar için özeldir.

Tayvan Köpekleri, insanlarına çok yakın büyüdükleri için, yabancılara veya yeni tanıdıklara karşı dikkatli olma eğilimindedirler. Uygun sosyalleşme eğitimi, istenmeyen yabancı saldırganlığı engellemeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sizi herhangi bir potansiyel tehlikeye karşı uyaracak bir bekçi köpeği arıyorsanız bu tür sizin için doğru seçim olabilir.

Tarihi

Eski atalarının, ana kara Asya’dan Tayvan adasına kadar boğazı geçerken Tayvan Aborijinleriyle seyahat eden yarı vahşi köpekler olduğuna inanılıyor. Hatta bazı araştırmacılar, köpeklerin adada insanlardan önce, belki de 10.000 ile 20.000 yıl önce var olduğunu öne sürüyor.

Bu köpekler, insanlar tarafından tamamen evcilleştirilmemişti, ancak aralarında yaşıyorlardı ve avlanma konusunda onlarla çalışıyorlardı. Tarih boyunca, sömürgeciler, bazıları Tayvan Köpeği’nin atasıyla melezlenen kendi köpeklerini Tayvan’a getirdiler. Bu yüzden safkan bir köpeği bulmak çok zordur; birçoğu Alman Çobanları, Akitas ve Pit Bulls ile melezlendi ve safkan köpeklerinin sayısı azaldı.

1970’lerde Dr. Sung Yung-yi, cinsi geri getirmek için çok çalıştı. O ve diğerleri, orta dağ bölgesinde köpekleri aramak için birlikte çalıştı. Sadece 46’sının safkan olduğuna inandıkları 160 Tayvan Köpeği buldular. Dr. Sung Yung-yi’nin ailesi, cinsi yeniden üretmek için bir Tayvan Köpeği yetiştirme programı başlattı.

Tayvan Köpeği, FCI ve AKC dahil olmak üzere birçok kulüp tarafından,korumaya alınmıştır.Günümüzde sadece Gerçek tek safkan Köpekler koruma amacıyla tutuldukları Tayvan’dadır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında