Tibet Teriyeri

Kare şeklinde bir vucut yapısına sahip ve rustik bir görünüme sahip olan Tibet Teriyeri, son yıllarda bir gösteri köpeği olarak büyük popülerlik kazanmıştır.

Tibet Teriyeri Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Tibet Teriyeri (Tibetan Terrier), Tibet kökenli bir ırk olup aslında teriyer değildir. Uzun tüyleri ve dostça kişiliği ile bilinir. İşte Tibet Teriyeri’nin tipik fiziksel özellikleri:

Boyut: Tibet Teriyeri, orta büyüklükte bir köpektir. Omuz yüksekliği genellikle ortalama 35-41 cm arasında değişebilir.

Yapı: Kompakt ve dengeli bir vücut yapısına sahiptir. Vücudu sağlam ve kaslıdır.

Kafa ve Yüz: Kafası genellikle orta büyüklükte, kafatası yuvarlak, burun kısmı düz ve kısmen kısa olabilir. Genellikle gözleri geniş aralıklıdır ve ifadesi canlıdır.

Tüyler: Tibet Teriyeri’nin en belirgin özelliği uzun, yoğun ve çift katlı bir tüy yapısına sahip olmasıdır. İnce ve ipeksi bir üst kat tüyü ile yoğun alt kat tüyü bulunur. Tüyleri yüzünden soğuğa karşı dayanıklıdır.

Renkler: Tibet Teriyeri farklı renk kombinasyonlarında gelir. Siyah, beyaz, altın, krema, gri, parti renkleri gibi çeşitli renk seçenekleri mevcuttur.

Kulaklar: Kulakları V şeklinde, orta büyüklükte ve yüksekte konumlanmıştır. Kulaklarının tüyleri yoğundur.

Kuyruk: Tibet Teriyeri’nin kuyruğu genellikle yüksekte kıvrık ve tüylerle kaplıdır.

Bacaklar: Bacakları kısa ve sağlamdır. Ayakları yuvarlak ve kompakt yapılıdır.

Yetenekler: Tibet Teriyeri, tarihsel olarak Himalayalar’da çoban köpeği ve eşlik eden köpek olarak kullanılmıştır. Akıllı, bağımsız düşünebilen ve sadık bir köpektir.

Diğer Özellikler: Tibet Teriyeri’nin yüzündeki bıyık benzeri tüyler ve bacaklarındaki pantolon görünümü gibi belirgin özellikleri vardır.

Karakteri

Nazik ve sevimli bu ırk,ailenin sevimli, güvenilir bir üyesi olur. Bahçede bir yerde ya da evde bir köşede uyuyabilir kısaca hem bahçe hemde ev yaşamı için uygundur. Duyarlı, harika bir arkadaş ve memnun etmeye istekli olabilirler. sahiplerini mutlu etmeye kendini adamış bir köpektir. Genellikle koşmayı ve çevreyi keşfetmeyi sever ve çitle çevrili bir bahçe gibi güvenli bir alanda yaşasa dahi günlük egzersize ihtiyaç duyar.

İhtiyaçları bahçede onu yoracak oyun aktiviteleri veya sahibi ile yapacağı uzun yürüyüşlerle karşılanabilir.Övgü, oyun ve yemek ödülleri gibi olumlu pekiştirme tekniklerini kullanarak onu sabır ve tutarlılıkla eğitebilirsiniz;sert teknikler kullanmamanız önerilir.

Tarihi

Tarihi, geldikleri dağlar ve vadiler kadar gizemlidir;yaklaşık 2000 yıl önce Lamaist manastırlarında ortaya çıktı. Bu köpekler sadece iş köpeği olarak değil zaman zaman sürü veya diğer çiftlik işlerine yardımcı olabilecek insanlara dostluk yapabilecek bir köpek olarak bakılmıştır.”Şans getiren” ve “kutsal köpekler” olarak biliniyorlardı.

Cinsin tarihinin çoğu spekülasyon veya efsaneye dayalıdır.Bir hikayede, vadilerine giden ana erişim

tibet teriyeri

yolunun on dördüncü yüzyılda bir depremle yok olduğu söylenmektedir.Çok az ziyaretçi bundan sonra “Kayıp Vadi” ye yapılan yolculuğu göze alabildi; bunu yapan birkaç kişiye dönüş yolculuklarında onlara yardım etmesi için şans getirdiğine inanılan bu köpek verildi. bu köpekler asla sahipleri tarafından satılmadı fakat dostlarına hediye olarak yavruları verilmiştir ve bu şekilde yayılmaları sağlanmıştır.

Lhasa Apso ile yakından ilişkili olan Tibet Teriyeri, Birleşik Krallık’taki ilk köpek gösterilerinde Lhasa Terrier olarak bu cinsle sınıflandırıldı. Cins bir teriyer değildir, ancak koyunlar için bir çoban köpeği olarak kullanılmıştır.

Cins, ilk olarak 1920’lerin başında Hindistan Tibet sınırındaki bir hastanede çalışan bir İngiliz cerrah olan Dr. Greig sayesinde Tibet’ten dünyaya yayılmıştır.1930’larda İngiltere’ye döndüğünde, köpeklerini yanında getirdi ve Lamleh suşu, hem Birleşik Krallık’ta hem de ABD’de cinsin kurulmasında etkili oldu. Cins, 1937’de The Kennel Club tarafından tanındı.

Yazar Hakkında