Tüm Köpekler Yüzebilir mi

Bir Köpeğe Yüzmeyi Nasıl Öğretirsiniz?

Tüm köpekler yüzebilir mi?Köpeğiniz her su birikintisine heyecanla koşuyor mu? Ya da köpeğiniz suya düşman gibi mi davranıyor? veya kuru kalmak için her şeyimi yapar?. Her köpek farklıdır ve hepsi ıslanma sevgisiyle doğmaz. Ama tüm köpekler yüzebilir mi?

 

Tüm Köpekler Yüzebilir mi?

Köpeğiniz ister yüzmeyi seviyor olsun isterse karada kalmayı tercih ediyor olsun, köpeğinizin suda ve çevresinde

Tüm Köpekler Yüzebilir mi
Tüm Köpekler Yüzebilir mi

rahat olmayı öğrenmesi güvenlik açısından çok önemlidir. Birlikte tekne gezintisine çıkmak, sahile gitmek veya yazlık bir tatilin keyfini çıkarmak isteyebilirsiniz. Hatta arka bahçenizde bir yüzme havuzunuz olabilir. Köpek yüzme becerilerinin eğitimi için ipuçları ve su güvenliğine ilişkin ipuçları için okumaya devam edin. Size Tüm Köpekler Yüzebilir mi? hakkında daha detaylı bilgileri aktarmaya çalışacağız

Her Irk Doğal Yüzücü Değildir

Bir türün geleneksel amacını düşünürseniz, bazılarının suya sevdiği açıktır. Bazı ırklar, su işleri için geliştirildikleri için yüzmek için doğmuşlardır. Labrador Retriever veya  Retriever’ı düşünün. Bu köpekler bir zamanlar su kuşlarını avlamak için yetiştirildi. Suda balıkçı yardımcısı olarak çalışmak üzere geliştirilen Portekiz Su Köpeği veya kendine özgü kıvırcık ve su itici kürkü olan İrlandalı Su Spaniel gibi bazı ırkların adlarında su bile vardır. Bu köpekler mükemmel yüzücülerdir ve yüzmek için güçlü fiziksel yapıya sahiptir ve çoğu suda oynamaktan başka hiçbir şeyi sevmezler.

Bazı veteriner uzmanlara göre, bazı ırklar bir su kütlesi gördükleri andan itibaren yüzmeyi biliyor gibi görünüyor olabilirler. Diğerleri ise bir su kütlesini gördükleri andan itibaren yüzmeyi biliyorlardır. “Ayrıca ağırlık dağılımına sahip bazı ırklar da vardır ( örneğin Bulldoglar ), can yeleği olmadan çok iyi yüzmelerini mümkün kılmaz.” Dachshunds gibi kısa bacaklı, uzun gövdeli ırklar da suda mücadele edebilir. Peki, tüm köpekler yüzebilir mi? Tüm köpeklerin doğal yüzücüler olduğu bir efsane olsa da, can yeleği ve sizden bazı köpek yüzme dersleri ile, her cins suda yüzebilir

1-Köpek Can Yeleğinin Önemi

Uzmanlar, can yeleğinin her zaman iyi bir fikir olduğunu söylüyor. Ve bir köpek yüzdürme cihazı satın almak ve takmak, köpek yüzme derslerinin ilk adımıdır. “Köpeğinize rahatça uyan bir can yeleği satın alın. Hangi cinse sahip olursanız olun, ilk deneyimin her zaman eğlenceli olmasını istersiniz.”

Bu, köpeğinizi asla suya atmamanız ve her şeyi kendi başına çözmesine izin vermemeniz anlamına gelir. Uzmanlara göre, “Bir köpek yavrusunu veya genç bir köpeği suya atmak sadece kötü bir fikir değil, aynı zamanda köpeğin ömür boyu yüzme cesaretini kaybetmesine neden olabilir.” Uzmanlar, yıllar boyunca birçok köpeğe yüzmeyi öğretti ve köpek yüzmenin tamamen cesaretle ilgili olduğuna inanıyor. Bu da can yeleğinin başka bir nedeni. İlk kez can yeleği giyen bir yüzücü daha fazla güvene sahip olacak ve bu nedenle, can yeleği olmayan birine göre daha cesur hissedecektir.

Bir oyuncağı ya da başka bir köpeği kovalarken suya koşan köpekler gibi kendinden emin görünen köpeklerin bile başı belaya girebilir. Uzmanlar, “Sık sık o köpeği, yüzeyin değiştiğini fark etmeden doğrudan suya kadar kovalarlar” diyor. Köpeğinizin suda zeminin kaybolduğunu fark ettiğinde paniklemesini istemezsiniz.

Uzmanlar, göre, suya ilk kez giren köpekler bunu uçurumdan atlayan bir çizgi film karakteri gibi olduğunu söylerler. Başka bir deyişle, bırakma tam bir sürpriz. ” Can yeleği giyen köpekler, yerlerini alırken ve ayaklarını kürek çekebileceklerini fark ederken basitçe yüzerler. Ancak can yeleği olmayan köpek, kürek çekme refleksinin devreye girmesi için geçen birkaç saniye içinde panikleyebilir, suyu yutabilir ve boğulabilir. Bunun için can yeleğinin olmasına mutlaka özen gösterin.

Acemi köpek yüzücü için can yeleğinin bir başka nedeni de uzmanların “önden çekişli” dediği şeydir. Diğer bir deyişle, yüzmeyi öğrenen köpekler sadece ön ayaklarıyla kürek çekerken, arka ayakları aşağı sarkarak genellikle dibi bulmaya çalışır. “Öte yandan, bir köpeğin üzerinde can yeleği varsa, köpeğin sırtı su ile aynı seviyede kalır. Köpeğin sırtı düz olduğunda, köpeğin aklına aslında “dört tekerlekten çekiş” olduğu ve dört patisinin de kürek çektiği gelir. Siz farkına bile varmadan, köpeğiniz suda sorunsuz ve kendinden emin bir şekilde hareket ediyor olacaktır.”

Köpek Can Yeleği Seçimi

Köpeğiniz ister yüzmeye yeni başlayan bir cins olsun, isterse ekstra yüzdürmeye ihtiyacı olan bir cins olsun, en uygun can yeleği stilini seçtiğinizden emin olun. Ve deneyimli yüzücü bile uygun bir can yeleğine sahip olmalıdır. Köpeğiniz yorulabilir veya yönünü şaşırabilir ve ekstra yüzdürme, güvenlik ve güven konusunda yardımcı olacaktır. Son olarak, tekne gezintisi için bir köpeğe can yeleği mutlaka gereklidir. Köpeğiniz denize düşerse, sert su veya güçlü akıntılar olabilir ve bu can yeleği hayat kurtarıcı olabilir.

 

Dayanıklı ve su geçirmez malzemelerden yapılmış bir can yeleği olmasının büyük önemi var. Ayrıca ayarlanabilir olmalıdır, böylece köpeğinize rahat bir şekilde oturmasını sağlayabilirsiniz. Herhangi bir akşam su bazlı aktivite planlıyorsanız, yansıtıcı süslemeyi düşünün. 

Aynı şekilde, parlak renkli kumaş da görünürlük için bir avantaj. Bu tür bir ekstra desteğe ihtiyaç duyulursa, köpeğinizin kafasını suyun üzerinde tutmaya yardımcı olması için çenenin altında ekstra bir yüzdürme parçası da alabilirsiniz. Köpeğinizin ilk defa suya girmesi çok önemlidir. Bu tecrübe onun dönüm noktası gibidir. köpeğinizin ilk defa suya girmesi onun sudan korkmasına neden olacaksa çok dikkatli davranılmasına özen gösterin.

Ayrıca, can yeleğinin bir tutacağı olduğundan emin olun. Bu, köpeğinizi sudan kaldırmanıza, zorlanıyorsa yakalamanıza ve yüzmeyi öğrenirken ona rehberlik etmenize yardımcı olabilir. Ancak uzmanlar, tutacağın köpeği gerçekten sudan kaldıracak kadar sağlam olması gerektiğini tavsiye ediyor. Ayrıca bir tasma takmanıza izin verecek bir D halkası da alabilirsiniz. Bu, örneğin halk plajlarında faydalı olabilir.

2-Köpeğinize Yüzmeyi Öğretmek

Köpek yüzme derslerine başladığınızda, yüzdürmek için can yeleğiyle köpeğinizi suya sokmanız çok önemlidir. İster sizinle ister bir oyuncakla oynuyor olsun, köpeğinizi suya kendi başına girmeye teşvik eden bir durum yaratın. Uzmanlar, “Bir oyuncak ya da top getirin. Köpeğiniz kıyıdan veya kenardan size gelecekse, köpeğinizin kürek çekmesine izin vermek için can yeleğinin tutamağını tutarak köpeği suda taşıyabileceğinizi söylüyor. Köpeğinizi suya çekmeyin ve kendinize ait bir can yeleği giydiğinizden emin olun. Köpeğiniz paniklerse, özellikle büyük bir köpekle kaçmak için üzerinize tırmanabilir, bu onun güvenliğinizi riske atabilir.

Uzmanların önerdiği bir diğer yöntem ise, zaten kendine güvenen bir yüzücü olan köpeği olan bir köpek arkadaş bulmaktır. “Köpeğinizin diğer köpeğin yüzmesini izlemesi için bir zaman ayarlayın. Eğer iki köpek arkadaş canlısıysa, köpeğinizin can yeleği giyerek diğer köpeği takip etmesine izin verin.” Bu teknikle köpeğiniz izleyebilir ve öğrenebilir, ancak daha da önemlisi suyun ne kadar eğlenceli olabileceğini görebilir.

Mümkünse sığ suda başlayın ve köpeğinize yakın olun. Köpeğinizin sadece ıslak ayaklara alışmasına izin verin. Köpeğiniz bulunduğu yerde mutlu görünene kadar sığ yerlerden çıkmayın. Daha derin suya kademeli hareketi teşvik edin ve çok sayıda övgü ve olumlu takviye kullanın – köpeğinizi suda olduğu için ödüllendirirseniz, köpeğiniz tekrar suya girmek ister. Köpeğiniz bunalmış göründüğünde, daha sığ sulara veya kuru araziye gidin ve tekrar denemeden önce köpeğinizin sakinleşmesine izin verin.

Köpeğinize sudan nasıl çıkacağını öğretmek de önemlidir. Uzmanlar, birlikte yüzerken köpeğinizi kıyıya veya havuz rampasına yönlendirmenizi tavsiye ediyor. Köpeğinizle suya giremiyorsanız, köpeğinizin yolu bulmasına yardımcı olmak için çıkışa yakın durmanızın önemli olduğunu söylüyor. Köpeğiniz sudan nasıl çıkacağını anlayana kadar bu adımları tekrarlamaya devam edin.

Köpeğinize gölden havuza kadar yüzmeyi öğretebileceğiniz pek çok yer var, ancak uzmanlar suya kademeli bir eğimin kesinlikle yardımcı olduğunu tavsiye ediyor. Ayrıca, havuzdaki parlak mavi suyun köpeklere doğal görünmeyebileceğini ve bu durumun onları içeri girmekte isteksiz hale getirebileceğini söylüyor. (Onlarla birlikte girmek için bir başka neden daha!) Ancak, “Genellikle bir gölet ya da göl bir havuz gibi görünür. köpek için biraz daha doğal ama su sudur. Eğer ıslanmayı sevmiyorlarsa, suyun renginin bir önemi yok!”

3-Köpekler İçin Su Güvenliği İpuçları

Köpeğinizi suyun içinde veya yakınında bulundurduğunuzda almanız gereken bir takım önlemler vardır. Birincisi sıcaklıktır. Uzmanlar, köpeğinizin yüzmesine izin vermeden önce su sıcaklığı ile hava sıcaklığının en az 100 Fahrenheit derecesine eşit olduğundan emin olmanızı önerir. Su sıcaklığı çok soğuk olduğunda, köpeğinizin aynı zamanda esnek kuyruk veya yüzücü kuyruğu olarak da bilinen soğuk kuyruktan muzdarip olma riskini alırsınız. Bu, kuyruğun sarkacağı ve artık sallanmayacağı veya kalkmayacağı bir durumdur. Köpeğiniz ayrıca daha ciddi olan hipotermi yaşayabilir. Uzmanlar, yavruların özellikle hassas olduğunu söylüyor ve “Köpeğiniz çok soğuk suya atlarsa ve titremeye başlarsa veya kuyruğunu kullanmıyorsa, lütfen hemen bir veterinere görünün” diye uyarıyor.

Su toksisitesi, uzmanların dikkat edilmesini önerdiği başka bir konudur. Bu, bir köpeğin yüzerken çok fazla su yutmasıdır. Ortak bir işaret yüzdükten sonra kusuyor. Uzmanlar, su toksisitesini önlemek için yüzme seanslarını kısa, maksimum 10 dakika tutmanızı önerir. Ayrıca, “Köpeğiniz için suya büyük bir oyuncak atmayın. Yumuşak bir uçan disk gibi düz, küçük bir oyuncak en iyisidir. Köpeğiniz havuzdan çıktıktan sonra, midedeki fazla suyu emmeye yardımcı olması için köpeğinize suyu alınmış veya dondurularak kurutulmuş yiyecekler verebilirsiniz.

Ve tabi ki, köpeğiniz doğal bir su kütlesinde yüzüyorsa, uzmanlar su yılanları veya kaplumbağalar gibi diğer yaratıklara karşı dikkatli olmanızı söylüyor. Güneyde tuzlu sularda veya iç kıyı sularında olabilir. Ve okyanus daha da fazla tehlike arz edebilir. 

Son olarak uzmanlar, üzerinde yem bulunan oltaların doğal su kütlelerinde başka bir risk olduğunu söylüyor. “Köpekler daha ne olduğunu anlamadan balık yemi – çengel, olta ve platin yutar. Bu olursa, mümkün olan en kısa sürede acil durum veterinerine gidin.” Köpeğinizi asla suyun içinde veya yakınında gözetimsiz bırakmayın ve tehlikelere karşı gözlerinizi dört açın.

Ve köpeğiniz ne zaman dışarıda güneşin altındaysa, gölgeye ve taze, temiz içme suyuna erişim sağladığınızdan emin olun. Aksi takdirde köpeğiniz havuzdan, okyanustan veya gölden su içmek isteyebilir ve bu  sağlıklı seçim değildir. Ve güneş korumasını da unutmayın. Çin Tepeli gibi tüysüz ırklar ve hatta hafif tüylü köpekler bile kötü güneş yanıklarına neden olabilir. Ve uzmanlar, herhangi bir köpeğin pembe burnuna güneş kremi sürmeyi unutmamasını söylüyorlar.

Peki ya köpeğiniz tüm derslerinize ve teşviklerinize rağmen hiç yüzmeye başlamazsa? Özellikle sıcak bir yaz gününde, su kenarındaki aktivitelerin veya yüzmenin daha küçük bir versiyonunun tadını çıkarabilir. uzmanlar bir soğutma ceketi veya plastik bir çocuk havuzu önerir.

 “Bazı köpekler bebek havuzunu severken, birçok köpek kaygan yüzeyden korkar. Köpeğiniz için çekiş sağlamak için köpek kulübesi zemin kaplaması veya kauçuk bir drenaj matı (içinde dairesel delikler olan tür) koyarak bu yüzeyi daha güvenilir hale getirebilirsiniz.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında