Tüysüz Sfenks, geniş kulaklı, geniş gözlü, arkadaş canlısı bir ifadeye ve buna uygun sevecen bir kişiliğe sahip ve kaslı bir kedi türüdür.Tüysüz Sfenks, 

Mizaç

Tüysüz Sfenks, ilgi odağı olmayı seven, tatlı huylu, canlı ve meraklı bir kedidir. Kendini adamış, sevgi dolu bir kucak kedisi olan Sfenks, insan arkadaşlarını her yerde konuşmayı ve takip etmeyi sever ve hatta onlarla birlikte yorganın altında uyumayı sever.

Sfenks, genellikle diğer evcil hayvanlarla iyi geçinen oyuncu ve eğlenceli kedilerdir. Bütün gün yalnız bırakıldıklarında pek başarılı olmazlar.

Özellikleri

Sfenks’in en çarpıcı özelliği, elbette, dünyanın görmesi, dokunması ve tadını çıkarması için sıcak, güderi gibi tenini ortaya çıkaran tüysüzlüğüdür. Buruşuk derisi, abartılı kulakları ve iri gözleri, yüzüne uhrevi bir ifade ve bilgelik verir.

Ömür

8 ila 15 yıl

Renkler

Sfenks renkleri beyaz, siyah, mavi, kırmızı, krem, çikolata, lavanta, tarçın ve açık kahverengi, ayrıca çeşitli desen ve tonlamaları içerir.

Dökülme

Dökülmeyen tüysüz bir cins olmasına rağmen, bazı Sfenks’lerin vücutlarında tüy vardır. Bir kedinin cildinden salgılanan yağlı yağları emecek tüyleri olmadığı için, birkaç haftada bir doğal, yumuşak bir şampuanla yıkanmaları gerekir.

Bu, Sfenks’in normalde süet benzeri cildinin dokunulduğunda yağlı hale gelmesini ve problemler oluşturmasını önlemelidir. Sfenks ayrıca cildini güneşten ve soğuktan korumak için özel bakıma ihtiyaç duyar.

Sağlık

Sfenks genellikle sağlıklı olmakla birlikte, kedilerde en yaygın kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopati için daha yüksek risk altındadır. Sorumlu yetiştiriciler bu genetik durumu tarayacaktır, ancak kedilerinde yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar gelişmeyebilir.

Sfenks Kedileri ve Yavru Kedileri İçin En İyi Kedi Maması

Sfenks genellikle kaliteli bir yetişkin kedi mamasının beslenmesinde başarılı olacaktır. Kilo yönetimi konusunda yardıma ihtiyacı olan Sfenks için sağlıklı bir kilo formülü düşünün.

Sfenks kedi yavruları, büyümelerine ve gelişmelerine yardımcı olmak için yaşamlarının ilk yılında bir yavru kedi maması yemelidir.

Tüysüz Sfenks

Tarih

Sfenks cinsinin kökeni aslında bir genetik mutasyondur. 1966’da Kanada’nın Toronto kentinde evcil bir kedi tüysüz bir kedi yavrusu doğurdu ve Sfenks cinsi bu şekilde doğdu.

Kedilerde tüysüzlük çekinik bir gendir, bu nedenle daha fazla tüysüz kedi üretme girişimleri, tüylü kedileri de üretti. Tüysüz kedilere genellikle Sfenks kedileri deniyordu ve bu kediler, benzedikleri Mısır kedisi heykeline saygı duruşunda bulunuyordu.

20 yıldan fazla bir süredir bu cins, Uluslararası Kedi Derneği (TİKA) tarafından tanınmaktadır 2002 yılında The Cat Fanciers’ Association (CFA) tarafından Şampiyona sınıfı yarışmasına kabul edildiler.

Gerçekler

Tüysüz Sfenks,,

  • Tüysüz olmalarına rağmen Sfenks hipoalerjenik değildir. Çoğu insanın kedi alerjisinin kaynağı olan protein Fel d 1, Sfenks ve  diğer kedi ırkları tarafından saçtan değil tükürük ve deri yoluyla salgılanır .
  • Çok arkadaş canlısı ve sevimli oldukları için Sfenks harika terapi hayvanlarıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında