Valee Çoban Köpeği Başlangıçta çoban ve koruma amaçlı yetiştirilmiştir hala bu görevleri mükemmel yaptığı için aynı amaçla günümüzde’de kullanılmaktadır.

Valee Çoban Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Vallee Çoban Köpeği, aynı zamanda Västgötaspets veya Swedish Vallhund olarak da bilinir, orta büyüklükte ve enerjik bir köpek ırkıdır. İşte Vallee Çoban Köpeği’nin fiziksel özellikleri:

Valee Çoban Köpeği

Boyut: Vallee Çoban Köpeği, orta büyüklükte bir köpektir.

Erkekler genellikle ortalama olarak 30 ila 35 cm omuz yüksekliğine sahiptir.
Dişiler ise ortalama olarak 25 ila 30 cm omuz yüksekliğine sahiptir.
Vücut Yapısı: Bu köpekler kompakt ve sağlam bir vücut yapısına sahiptir. Kaslı ve dayanıklıdırlar.

Kafa: Kafaları orta büyüklükte ve üçgen şeklindedir. Gözleri orta büyüklükte ve badem şeklinde olup koyu renkli olabilir. Kulakları üçgen şeklindedir ve dik olarak taşınır.

Gövde: Gövdeleri orantılıdır ve sırtları düzdür. Kuyrukları genellikle kıvrıktır ve sırtlarına doğru sarılır.

Tüy: Vallee Çoban Köpeği’nin kürkü çift katlıdır. Üst kürk, kısa, sıkı ve sert tüylerden oluşurken, alt kürk daha yumuşak ve yoğundur. Bu kürk yapısı, soğuk hava koşullarına karşı koruma sağlar. Tüy rengi farklı olabilir, ancak en yaygın olanı gri ve sarımsı renk tonlarıdır.

Bacaklar: Bacakları düz ve kaslıdır.

Kuyruk: Kuyrukları genellikle doğal olarak kısa veya yarı kıvrık bir şekildedir. Kuyruk sırtlarına doğru sarılır.

Karakter

İtaatkar ve korkusuzdurlar,insanlara ve diğer köpeklere karşı iyi huyludurlar, ancak sorumlu oldukları sürüleriiçin son derece koruyucudurlar.Polish Lowland Sheedogs, karakteristik çok renkli, tüylü tüyleriyle zeki, aktif, güçlü ve yakışıklıdır. Son yıllarda, bir evcil köpek olarak popülerlik kazandılar. Sahiplerine ve ailesine karşı karşı son derece şefkatlidirler ve apartman hayatına bile uyum sağlayabilirler. Bu köpeklerin bol miktarda egzersize ihtiyacı olduğundan ve tüylerinin dolaşmadan kalması için sık taranmaya ihtiyaç duyduğuklarını bilmelidirler. Çok fazla fiziksel aktivite sağlayabiliyorsanız ve fazladan diş fırçalamaya aldırış etmiyorsanız, bu sizin için uygun bir cins olabilir.

Valee Çoban Köpeği

PON’un güçlü sürü içgüdüleri ve sadık bir kişiliği vardır. Diğer çoban ırkları gibi, PON da bağımsızlığı sever.O, bir aile içinde olmayı seven ve tipik olarak yabancılara karşı temkinli olan akıllı, kendine güvenen bir köpektir. Göze çarpan bir özelliği, onu hızlı bir çalışma ve nispeten eğitilmesi kolay hale getiren muhteşem hafızasıdır. Ancak iradelidir ve şans yakalarsa sahibine hükmetmeye çalışacaktır.

Bol miktarda egzersiz gerektiren aktif bir köpektir ancak hiperaktif veya gergin değildir. Özellikle ailesi için faydası olacak, bir işe sahip olmaktan zevk alan güçlü bir iş ahlakına sahip bir türdür. İtaat eğitimi ve çeviklik dersleri, PON için hem zihinsel hem de fiziksel uyarım sağlayan aktivitelerdir.

Kendini seçtiği birkaç kişiye bağlama eğilimindedir ve başkalarına uzak durur.Onu çocukluğundan sosyalleştirmek önemlidir. böylece birçok farklı insana alışır. Çocukluktan itibaren birlikte büyütülürse,genellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için iyidir. Yine de çocukları gütmeye çalışırsa şaşırmayın sürüsünü (insan olsun ya da olmasın) tek bir noktada düzenli bir şekilde toplanmış halde tutmayı sever.

Neşeli bir kişiliğe sahip doğal olarak mutlu bir köpektir.Ayrıca ne istediğini ve onu nasıl elde edeceğini de bilir.Bir şeyde gözü varsa istediği şeye bakacak sonra size bakacak ve sabırla anlamanızı bekleyecektir. Ancak sabrı tükendiğinde bir hırsız olabilir havlu veya alet gibi ev eşyalarını çalarak saklayabilir. Bazı bu ırk sahiplerinin dediği gibi sahiplerinin dediği gibi, “Önce kalbinizi çalıyorlar, sonra iç çamaşırınızı çalıyorlar!”

Tarihi

Adından da anlaşılacağı gibi, Polonya’dan gelen orta büyüklükte,uzun tüylü bir köpektir. Polonya Ovası Çoban Köpeği, Lehçe adı Polski Owczarek Nizinny’nin tam anlamıyla tercümesidir. Amerika Birleşik Devletleri ve Polonya’da cins sadece PON olarak anılır.
II.Dünya Savaşı’ndan sonra neredeyse tükenmek üzere olmasına rağmen, 1950’lerde geri dönüş yaptılar ve – ABD’de hala nispeten nadir olsa da şu anda yerel Polonya’da apartman sakinleri için arkadaş ve kırsal alanlarda yaşayanlar için çiftlik köpekleri olarak popülerlerdir.

Eski bir türdür.Bir Macar çoban köpeği olan Puli’den ve Tibet Mastiff, Tibet Spaniel, Lhasa Apso ve Tibet Terrier gibi orta Asya köpeklerinden geldiğine inanılıyor. Hunların çeşitli kültürlerde yollarını yağmaladıkları için gittikleri ülkelere bu köpekleride getirmişlerdir.

1514 yılında, Kazimierz Grabski adlı Polonyalı bir tüccar, İskoç koyunlarıyla takas etmek için bir tahıl yükü ile Gdansk’tan İskoçya’ya gitti. Koyunları gütmek için gemide altı adet bu cinsten vardı ve hikayeye göre bir İskoç çoban koç karşılığında bir çift PON istedi. Çoban bir anlaşma yaptı ve 2 dişi bir erkek köpek aldı.Bu üç köpeğin Bearded Collie’yi geliştirmek için İskoç köpekleriyle melezlenmek için kullanıldığına inanılıyor.

1800’lü yıllarda, Polonya’da koyun besiciliği azaldığında köpeklerin sayısı da azaldı.Polonya’ya korkunç bir yıkım getiren II.Dünya Savaşı, cinsi neredeyse yok etti.Neyse ki, Dr. Danuta Hryniewics adlı Polonyalı bir veteriner harekete geçti. Smok adında bir erkek olan kendi PON’unun yardımıyla ırkı kurtarma çabalarına başladı.

Smok, 1950’lerde 10 adet yavru doğurdu 1958’de tam bir soyağacı olan ilk yavru doğdu.1969’da Kordegardy Kennels, birçok şampiyon da dahil olmak üzere 140’tan fazla yavru üretti.Bugün var olan tüm PON’lar Smok ve soyuna kadar izlenebilir.1959’da PON için bir cins standardı yazıldı ve Fédération Cynologique Internationale tarafından kabul edildi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Smok bu standardın modeliydi.

Yazar Hakkında