Weimaraner köpeğinin tüm gün avlanmak için yetiştirildiği için yüksek enerjiye sahiptir ve sahiplerinin onu mutlu etmek için bu enerjiyi beraber koşarak bisiklete binerken yanında getirerek yada diğer aktiviteler ile harcamasını sağlaması gereklidir.Hem karada hem de suda avlanma, izleme, işaret etme ve avı getirme konusunda mükemmel olan çok yönlü av köpekleridir.

Weimaraner Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

Weimaraner, zarif ve atletik bir görünüme sahip Alman bir av köpeği ırkıdır. İşte Weimaraner köpeğinin temel fiziksel özellikleri:

Boyut: Orta ila büyük boyutta bir köpek ırkıdır. Erkek Weimaraner’lar genellikle 59 – 70 cm (23 – 27.5 inç) yüksekliğe ve ortalama 30 – 40 kg (66 – 88 lbs) ağırlığa sahip olabilir. Dişi Weimaraner’lar biraz daha küçük olabilir.

Gövde: Vücut yapısı zarif, uzun ve kaslıdır. Sırt düz ve sağlamdır, göğüs derin ve geniştir.

Kafa: Kafası orta boyutlarda ve hafifçe kare şeklindedir. Gözleri genellikle mavi, gri veya kehribar renktedir ve dikkat çekici bir ifadeye sahiptir.

Kulaklar: Kulakları genellikle uzun ve düşük asılıdır. Kulaklarının uçları yuvarlatılmıştır.

Kuyruk: Kuyruğu genellikle kırpılmıştır, ancak kuyruğu doğal haliyle uzun ve düz bir şekilde taşır.

Tüy: Weimaraner’ın tüy yapısı kısa, sıkı ve parlak bir dokuyla karakterizedir. Tüyleri tek katmanlıdır ve genellikle gümüşi gri, mavi gri veya soluk tuzlu renkte olabilir.

Renk: Weimaraner’ların en tanınmış renkleri gümüşi gri (kendine özgü “gri hayalet” olarak da bilinir) ve mavi gri renktir. Ayrıca bazen tuzlu renkte tüyleri de görülebilir.

Yürüyüş ve Hareket: Weimaraner’lar son derece enerjik ve dayanıklıdır. Av köpeği kökenlerine dayanarak, hızlı koşma yeteneklerine ve çevik hareketliliğe sahiptirler. Bu nedenle düzenli egzersiz ve aktivite gereksinimleri vardır.

Karakteri

Akıllı ve son derece enerjik Weimaraner harika bir aile köpeğidir ve sahibini bir hayalet gibi takip eder.Kendine özgü görünüşü ile bir süs köpeği olarak düşünülmesine rağmen sahibi ile oldukça derin bağlara sahip olan temeli av köpeği olduğundan hala bu özelliğini taşıyan bir köpektir. Bu ırkı kapama düğmesi olmayan bir oyuncak gibidir. ve yalnız kalmayı kesinlikle sevmez.Gün boyu sizinle birlikte avlanmak yada ezmek ister.Sizinle olduğu sürece itaat eğitimi yada köpek sporlarına katılmak onun çok hoşuna gidecektir.

Weimaraners’ın sahiplerine çok sıkı bir bağ ile bağlandıklarından başka bir yere bırakıldıklarında ayrılık anksiyetesi yaşamaları kaçınılmazdır; Bazı Weimaraners kendi cihazlarına bırakıldıklarında o kadar üzülürlerki heryeri kazarlar bırakıldıkları yerden kaçarlar yada kendilerine zarar veriirler. Ayrıca inatçı, ve evde yaşama eğitimine uymazlar.Kediler ve diğer küçük evcil hayvanlar için tehlike oluştururlar ve çok fazla günlük egzersiz yapmazlarsa çıldırırlar.

Tarihi

1600’lerin başlarında bir Van Dyke yaptığı tabloda görünmesine rağmen, bu cinsin kesin kökenleri bilinmemektedir. Bloodhound, çeşitli schweisshund ırklarının melezlenmesi ile elde edildiği düşünülmektedir. Cins, adını Weimar Grand Duke of Charles August’un soylularından alır ve eskiden kurt, yaban kedisi, geyik, dağ aslanı ve ayı gibi yabani hayvanlarıavlamak için kullanılırdı.1800’lü yıllarda Weims soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya geldi. Daha sonra kuş avına yetenekli olanların seçilip yetiştirilmesi ile tekrar popülerlik kazandılar.1929’a kadar Weimaraner, Almanya köpek klubü üyesi Howard Knight tarafından Amerika’ya getirildi.1943’te, Amerikan Kulübü bu köpeklere resmi olarak tanıdı.

İpuçları

1-Apartman hayatına uygun değildir bahçeli bir evde yaşıyorlarsa mutlaka pek çok yeri kazarlar sahipleri buna kızmamalıdır,kendi doğal davranışlarıdır.
2-Tüylerinin bakımı çok kolaydır, ancak tüy dökerler.
3-Suda oynamayı severler
4-Onlar, kapalı alanlardan kaçma, çitleri atlama ve kapıları ve kapıları nasıl açacaklarını çözme konusunda oldukça yeteneklidirler.

5-Yavru köpekler, olgunlaştıkça kehribar veya mavi-griye dönüşen çarpıcı soluk mavi gözlerle doğarlar.
6-Cinsin büyük bir koku alma duyusu vardır ve kayıp insanları bulmak için izleme köpeği olarak kullanılmıştır.
7-Patileri perdelidir bu da onları iyi yüzücüler yapar.
8-Bu köpekler bir zamanlar domuz ve geyik gibi büyük hayvanları avlamak için kullanılıyordu. Büyük av hayvanları daha az popüler hale geldikçe, tavşanlar gibi daha küçük hayvanlar için kullanıldılar.
9-Yavru köpekler ilk doğduklarında şeritlidir! Bu işaretler birkaç gün içinde kaybolur.

Yazar Hakkında