Yavru Köpek Mama Miktarı

Yavru köpeğe ne kadar mama verilir sorusu ilk kez bir yavru sahiplenenlerin aklına takılan bir konudur;bu yazımızda size yanıtları bulmanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Yavru köpeklere ne kadar mama vermeniz gerektiği, köpeğin yaşına, ırkına, büyüklüğüne ve aktivite seviyesine bağlı olarak değişebilir. Genel olarak, yavru köpekler daha hızlı büyüdükleri için yetişkin köpeklere göre daha fazla mama tüketirler. İşte genel bir kılavuz

Yavru Köpeğe Ne Kadar Mama Verilir

Köpeğinize verilecek mama miktarını belirlemek için aşağıdaki kriterleri öncelikle belirlemeniz gerekir;kuru mama kullanıyorsanız ambalajın arkasında yer alan çizelgede miktarı en doğru şekilde görebilirsiniz.

1-Köpeğiniz Büyüklük Sınıfı: Küçük Irk,Orta Irk,Büyük Irk ve Dev Irk olarak ayrılmaktadır.Doğal olarak yavrunun gelişim hızı yetişkinliğe eriştiğinde ulaşacağı boy ve ağırlıkla orantılı olduğundan küçük ırklara daha az büyük ırklara daha fazla verilir.

Yavru Köpeğe Ne Kadar Mama Verilir

2-Yavru Köpeğinizin yaşı: Ağırlık ve boy hangi ayda olduğuna bağlı olarak değişeceği için ay aldıkça daha fazla mama vermelisiniz.Ayrıca büyüdükçe gezinti ve koşma miktarı artacağından yaktığı enerjide artacaktır buda göz önüne alınması gereken bir kriterdir.

3-Köpeğinizin Kilosu: Düzenli olarak köpeğinize tartım yaparak 15 günde bir mama miktarını ayarlamanız gereklidir.Hem gözle hemde kilo kontrolü ile verdiğiniz mamanın yeterli olup olmadığına bakabilirsiniz;köpeğiniz ne çok zayıf nede çok şişman olmalıdır.Bu kriterlere bakarak azaltabilir yada artırabilirsiniz.

4-Köpeğinizin Cinsi: Her köpek ırkı farklı fiziksel aktiviteye sahiptir;kimi ırk hareket etmeyi pek sevmez kimisi ise yerinde duramaz;doğal olarak harcadıkları enerjide farklıdır bu özelliği gözden kaçırmamanızı öneririz.

5-Köpeğinizin Yaşadığı Yer: Köpeğiniz evde yaşıyor ve sizinde onu uzun yürüyüş yaptıracak vaktiniz yoksa aynı cins ve aynı yaşta olan bahçeli evde serbest olarak yaşayabilen hemcinsinden daha az enerji harcayacaktır ve ona göre mama tüketmelidir.

6-Kullandığınız Mamanın İçeriği: Farklı mama markalarının farklı içerikleri vardır ve verdikleri kalori farklıdır.Örnek olarak A markasının aynı miktarda verdiği kaloriyi ve besin miktarını B markasının aynı miktarı 3 kat olarak verebilir.Bu örnekte birinden 100 gr kullanıyorsanız diğerinden 300 gr kullanmalısınız.

7-Beslenme tablosuna dikkat etmek: Yavru köpeklerin beslenme tabloları genellikle köpeğin ağırlığına göre belirlenmiştir. Önerilen miktarlar genel bir rehber niteliği taşır, bu yüzden her köpek için tek bir standart miktar olmadığını unutmayın. Köpeğinizin kilosunu ve enerji seviyesini göz önünde bulundurarak, beslenme tablosundaki miktarı ayarlamak gerekebilir.

Yavru Köpeğe Ne Kadar Mama

Hazır mama kullanıyorsanız satın alırken mutlaka satıcıya köpeğinizin büyüklük sınıfını söyleyin örnek olarak orta ırk ise medium seçin ve ambalajın arkasında yazan ay-kg karşılaştırmasına bakarak verin;15 gün sonunda köpeğinizi gözlemleyin görünüşü ne aşırı kilolu nede zayıf ise doğru miktar kullanıyorsunuz demektir;bu kriterlerden birinde sorun varsa verdiğiniz miktarı %10 oranında artırarak ve azaltarak ideal ölçüyü yakalayabilirsiniz.

Yavru Köpeklere Günde Kaç Öğün Mama Verilir?

1 Yaşına kadar olan sürede mutlaka 3-5 öğün arasında mama vermelisiniz sindirim sistemleri özellikle bağırsakları ve mideleri küçük olduğundan tek seferde çok fazla yerlerse mide dönmesi denilen ölümcül bir rahatsızlık yaşayabilirler.1-2 yaş arası ise günde 2 öğün verebilirsiniz.İki yaşından sonra artık yetişkin olacaklarından 1 öğün yeterli olacaktır.Yavru köpeklere özellikle kuzu eti katkılı mama kullanmanız gelişimlerini olumlu etkileyecektir.Royalcanin ve Nestlenin ürünü Proplan mamalarının sitesini ziyaret ederek kullanım miktarlarını’da bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında