Yavru Köpek Aşı Takvimi’ne uymanız sahiplenmiş canlının tüm yaşamı boyunca hastalıklardan korunmasına ve sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olacaktır.Başlarda sık sık veterinere gitmeniz gerekecek ve sizin oldukça zamanınızı alacaktır ama hem sizn sağlığınız hemde yavru köpeğinizin sağlığı için bu oldukça gereklidir.

Yavru Köpek Aşı Takviminde Hangi Hastalıklar Temel Alınır

1-Bordetella Bronchiseptica:Bu son derece bulaşıcı bir bakterinin neden olduğu şiddetli öksürük nöbetleri, kusma ve nadir durumlarda nöbetler ve ölüme neden olur. Enjekte edilebilir ilaçlarve burun spreyi aşılarımevcuttur.Gelecekte yavru köpeğinizi uçak yada topşu taşım araçları ile seyahat ettirmeyi,köpek otellerine bırakmayı yada eğitime getirmeyi planlıyorsanız bu kurumlar sizden bu aşının yapılıp yapılmadığına dair belge isteyebilir.

Yavru Köpek Aşı Takvimi

2-Canine(Köpek) Distemper:Köpeklerin, rakunların, kokarcaların ve diğer hayvanların solunum, gastrointestinal (GI) ve sinir sistemlerine saldıran bir virüsün neden olduğu ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır.Hastalık, enfekte bir hayvandan hava yoluyla hapşırma veya öksürme yoluyla yayılır. Virüs ayrıca yemek,su kapları ve diğer köpek ekipmanarının ortak kullanımı ile bulaşabilir. Göz ve burundan akıntıya, ateşe, öksürüğe, kusmaya, ishale, nöbetlere, seğirmeye, felce ve sıklıkla ölüme neden olur. Bu hastalık, ayak tabanının kalınlaşmasına ve sertleşmesine neden olduğu için eskiden “sert pati” hastalığı olarakta isimlendirlmiştir

Distemper’ın tedavisi yoktur.Veterinerlerce yapılan çalışma kusma semptomlarını, nöbetleri azaltacak destekleyici tedavileri içerir.Bu tedavilerin aöacı hayvanın bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kendisinin hastalığı yenmesine yönelik yardımdır. Enfekte köpekler virüsü aylarca saçabilir.

2-Köpek Hepatiti:Bulaşıcı köpek hepatiti, karaciğeri, böbrekleri, dalağı, akciğerleri ve gözlerini etkileyen oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Karaciğerinde hastalığa insanda olan hepatiti oluşturan virüsle alakasız başka bir virüs neden olur. Semptomlar hafif ateş ve mukoza zarının tıkanmasından kusma, sarılık, mide büyümesi ve karaciğer çevresinde ağrıya kadar değişir. Çoğu köpek, hastalığın hafif seyrinin üstesinden gelebilir, ancak şiddetli seyri öldürebilir. Tedavisi yoktur, ancak veterinerler oluşan semptomları ayrı ayrı tedavi edebilir;gerisi köpeğin bağışıklık sistemine kalmıştır.


3-Köpek Koronavirüsü: insanlarda COVID-19’a neden olan virüsle aynı değildir. COVID-19’un köpekler için bir sağlık problemi oluşturduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır.Köpek koronavirüsü genellikle köpeklerin gastrointestinal sistemlerini etkiler, ancak solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olabilir.Belirtiler iştahsızlık, kusma ve ishal gibi çoğu GI semptomunu içerir. Veterinerler hastalığa yakalanmış köpeği nemli ve sıcak bir ortamda tutarak ve mide bulantısını hafifleterek hastalığın tedavisine yardımcı olabilirler, ancak hiçbir ilaç köpeklerde koronavirüsleri öldürmez;kendi kendine yenmesi gerekir.

Yavru Köpek Aşı Takvimi

4-Kalp Kurdu:Yavru köpeğiniz 12 ila 16 haftalıkken, veterinerinizle kalp kurdu önleyici ilaçlara başlamasını önerin.Aşısı yoktur fakat diğer formdaki ilaçlar etkilidir.Bu solucanlar, vücudun diğer organlarınıda dolaşabilirler;bazen karaciğeri ve böbrekleri istila edebilirlerfakat ilk tercihleri kalbin sağ tarafında ve pulmoner arterlerde (akciğerlere kan gönderen yapı) yerleşirler. Solucanlar 35 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve bir araya toplanırsa organları bloke edip hasar verebilirler.

Kalp kurdu enfeksiyonu genellikle semptomlara neden olmaz, ancak hastalığın sonraki aşamalarındaki köpekler öksürebilir, uyuşuk hale gelebilir, iştahlarını kaybedebilir veya nefes almada zorluk çekebilir. Enfekte köpekler hafif egzersizden sonra yorulabilir.Tanısı İdrar, dışkı ve diğer vücut sıvıları ile geçen hastalıkların aksine, kalp kurtları sivrisinekler tarafından bulaşır. Bu nedenle tanı, dışkı muayenesi değil, kan testi ile yapılır.

5-Köpek Çiftlik Öksürüğü:Enfeksiyöz trakeobronşit olarak da bilinen öksürük, üst solunum yollarının iltihaplanmasından kaynaklanır. Bordetella ve köpek parainfluenza gibi bakteriyel, viral veya diğer enfeksiyonlardan kaynaklanabilir ve sıklıkla aynı anda birden fazla enfeksiyonu içerir. Genellikle hastalık hafiftir ve şiddetli kuru öksürük nöbetlerine neden olur; bazen iştahsızlıkla birlikte öğürmeye neden olacak kadar şiddetli olabilir. Nadir durumlarda ölümcül olabilir. Birbirine yakın tutulan köpekler arasında kolayca yayılır. Şiddetli, kronik vakalar dışında antibiyotikler genellikle gerekmez Öksürük önleyici ilaçlar köpeği daha rahat hastalığı atlatmasına yardımcı olur.

6-Leptospirosis:Köpeklerde görülen bir çok hastalığın aksine, Leptospirosis bakterilerden kaynaklanır ve bazı köpekler hiçbir belirti göstermeyebilir. Leptospirosis dünya çapında toprakta ve suda bulunabilir. Zoonotik bir hastalıktır, yani hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Semptomlar ortaya çıktığında ateş, kusma, karın ağrısı, ishal, iştahsızlık, şiddetli halsizlik ve uyuşukluk,sarılık, kas ağrısı, kısırlık, böbrek yetmezliğini ,karaciğer yetmezliğine neden olur. Antibiyotikler etkilidir ve ne kadar erken verilirse o kadar iyidir.

7-Lyme Hastalığı: Lyme hastalığı (veya borreliosis) spiroket adı verilen bir bakteri türünün neden olduğu bulaşıcı, kene kaynaklı bir hastalıktır. Keneler yoluyla bulaşan enfekte bir köpek topallamaya başlar, lenf düğümleri şişer, vücut ısısı yükselir ve yemeyi bırakır. Hastalık, diğer şeylerin yanı sıra kalbini, böbreğini ve eklemlerini etkileyebilir veya tedavi edilmezse nörolojik bozukluklara yol açabilir. Çabuk teşhis edilirse, bir antibiyotik kürü etkili olabilir, ancak etkileri yıllar sonra ortaya çıkabilir.

8-Parvovirüs:Parvo, tüm köpekleri etkileyen oldukça bulaşıcı bir virüstür, ancak aşılanmamış köpekler ve dört aylıktan küçük yavrular, bulaşma riski en yüksek olanlardır. Virüs gastrointestinal sisteme saldırır ve iştahsızlık, kusma, ateş ve sıklıkla şiddetli kanlı ishal yaratır. Aşırı dehidrasyon hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve bir köpeği 48-72 saat içinde öldürebilir, bu nedenle veterinerin acil müdahalesi çok önemlidir. Tedavisi yoktur, bu nedenle köpeği vucut sıvısını düzgün tutmak ve oluşan semptomları kontrol etmek, bağışıklık sistemi hastalığı yenene kadar onu devam ettirebilir.

Kuduz:Kuduz, memelilerin merkezi sinir sistemini istila ederek baş ağrısına, kaygıya, halüsinasyonlara, aşırı salya akmasına, su korkusuna, felce ve ölüme neden olan viral bir hastalıktır. Çoğunlukla kuduz bir hayvanın ısırığı yoluyla bulaşır. Enfeksiyondan sonraki saatler içinde tedavi çok önemlidir, aksi takdirde ölüm olasılığı yüksektir.Çoğu ülkede kuduz evcil hayvanlara mecburi olarak yaptırılması gereken bir aşıdır.

İlk Yıl İçinde Yavru Köpek Aşılama Programı

Yaş Gerekli Aşılar Önerilen Aşılar
6—8 Hafta Distemper, parvovirus Bordetella
10—12 Hafta DHPP (distemper, adenovirus [hepatitis], parainfluenza, ve parvovirus) Influenza, Leptospirosis, Bordetella, Lyme
16—18 Hafta DHPP, Kuduz Influenza, Lyme disease, Leptospirosis, Bordetella
12—16 ay DHPP, Kuduz Coronavirus, Leptospirosis, Bordetella, Lyme
Her 1—2 yıl DHPP Influenza, Coronavirus, Leptospirosis, Bordetella, Lyme
Her 1—3 Yıl Kuduz Yok
Her yavru köpek ve ırkı için farklılık gösterebileceğinden programı uygulamadan önce veterinerinize danışın.

Video Olarak izlemek İçin Tıklayınız

Yazar Hakkında