Yavru Köpek Ev Eğitimi 6 İpucu size eve ilk kez gelen yavru köpeğinizle mutlu bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Eve yeni gelen yavru öğrenmeye açtır ve ister sadece yapmanız gereken ona yol göstermektir.

Yavru Köpek Ev Eğitimi İçin 6 İpucu

 

Bir yavru köpeğe tuvalet eğitimi vermek,eşyaları parçalamamasını öğretmek sanıldığı kadar zor değildir. Size vereceğimiz ipuçları ile kolayca bunu başarabilirsiniz.

1-Yavru Köpeğinizi Kafeste Tutma

 

Her yerde gördüğünüz tel kafesler bir ceza malzemesi gibi görülebilir. Köpek piskolojisinde kendine ait bir alan her zaman güvende hissetmesine neden olur. Ayrıca siz onu kontrol etmediğiniz zaman evdeki kendine zarar verecek yiyecek yada aletlerden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır.

Zamanla kafesine alışacak huzur bulmak ve sesiz bir ortam istediğinde kendiliğinden gidecek ve orda zaman geçirecektir.

2-Kafesten Çıkarma

Yavru köpeğinizi ona ayırdığınız alandan il çıkardığınızda koşmasını oynamasını yada beraber vakit geçirmeyi isteyebilirsiniz. Bu sonra yapacağınız bir aktivitedir. Öncelikle onu tuvalet alanına getirmeniz gerekecektir. Yavru köpeklerin tuvalet ihtiyaçları sık olacağı için her iki saatte bir tuvalet alanına çıkarırsanız bu eğitimi kolayca verebilirsiniz.

Yavru Köpek Ev Eğitimi 6 İpucu
Yavru Köpek Ev Eğitimi 6 İpucu

Tuvaletlerini yaptıklarında onları hem bir yiyecekle hem de sevgi ile ödüllendiriseniz hemen ikisinin arasındaki bağı kuracak ve her tuvaleti geldiğinde sizi uyaracaktır. Yanlışlıkla evein bir köşesine tuvaletini yaparsa ona kızarsanız kakaları yemek saklamak gibi davranışlar sergileyebilirler.Olumlu pekiştirme yöntemini kullanmanız önemlidir.

3-Yapay Çim Kullanmak

 

Bir apartmanda oturuyorsunuz ve hava çok soğuk 2 saatte bir 6 kattan dışarıya köpeğinizi tuvalet eğitimi için çıkarmanız oldukça zor olacağından 1 m2 lik yapay çim alıp evinizin bir köşesine koyar ve köpeğinizi sürekli tuvalet ihtiyacı için getirirseniz eğitimi vermiş olursunuz

4-Köpeğinizin Uyku ve Tuvalet Düzenini Ayarlamak

 

Bu bölümde anlatacaklarımızla büyülü bir şekilde köpeğinizin uyku saatlerinizi siz belirleyeceksiniz. Öncelikle yavru köpeğiniz kendi yerinde sizden ayrı uyması gerekir. Bu şekilde siz uyandığınızda o uyanmayacaktır. Her yavru uyandıktan yaklaşık 1 dk içinde tuvaletini yapar kapalı alanda olduğunda alanındaki ped üzerine yapacaktır.

Köpeğinizi öncelikle her iki saatte bir sonra 3 saatte bir daha büyüdükçe 5 saatte bir dışarı çıkarın bunu her gün aynı saatte yapın.Bu şekilde kendilerini programlayacaklardır.

5-Eşyaları Isırmasını Engellemek

 

Yavru köpeklerde her şeyi ısırma içgüdüsü çok fazla olduğundan bu özellikleri hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verebilir. Öncelikle bu duygularını bastırabilmek için ısırma oyuncakları alınız.Daha sonra bunların dışında bir şeyi ısırmaya kalkar ise yüksek ses tonu ile uyarınız. Bu konuda mutlaka tutarlı olunuz ve taviz vermeyin.

6-Yanınızda Bulunacağı Konum

 

Köpeklerde sürü davranışları içgüdüsel olarak var olduğundan yanınıza yatacağı yer sizle aynı seviyede olmasın. Dikkat ederseniz kurt sürülerinde alfa dişi ve erkek en üst noktada yatarlar. Köpekler yavru olsalar bile sizle aynı seviyede yada yukarda oturur yada yatarlar ise kendilerini alfa görürler ve size itaat etmezler. Yavruluktan itibaren bu dengeyi korumanız önemlidir.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında