Yavru Köpek Hastalık

Yavru köpek hastalıkları oldukça önemlidir ve bağışıklık sistemlerinin en zayıf oldukları dönemlerde yavruları yakalar.Tedavi seçeneklerini kullanmadan önce aşıları düzenli yaptırarak oluşmalarını engellemek en doğru yoldur.Doğumdan yada eve getirdiğiniz andan itibaren mutlaka veterinerinizle görüş alışverişinde bulununuz.

Yavru Köpek Hastalıkları ve En Yaygınları

1-Bağırsak Parazitleri

Bir çok yavru köpek erken dönemlerinde yuvarlak kurtlar veya kancalı kurtlar gibi bağırsak parazitlerineyakalanır.Belirtiler arasında ishal ve mide bulantısı yer alır.Parazitleri bir çok köpek yavrusu anne sütü ile bünyelerine almaktadır.Parazitleri öldürerek köpeğin dışkısı ile atılmasını sağlamak için çeşitli ilaçlar mevcuttur.

Yavru Köpek Hastalıkları

En çok kullanılan ise 2 aylık peryodlarda verilen parazit ilaçlarıdır ve düzenli olarak uygulanmaları gerekir.Yavru Köpekler 1 aylık olduklarında iç parazit tedavilerine başlamak ve parazit var ise yumurtlamalarına engel olmak için 2, 3 haftada bir 4 defa tedaviye devam etmek gereklidir.

2-Parvovirüs

Genellikle 6 hafta ile 6 ay arası köpeklerde görülmektedir.Virüs oldukça bulaşıcıdır ve hastalıklı başka köpeğinkontamine dışkısı ile doğrudan veya dolaylı temastan bulaşabilir.. Kanlı ishal, kusma ve iştahsızlık gibi etkiler göstererek hastalık kendini belli eder.Bağırsaklarda yiyeceklerin ve sıvı emilimini engellediğinden kısa sürede hayvanı susuzluk ve besinsizlikten öldürebilir.

Bu semptomları fark ederseniz,hemen bir veterinere gidiniz ve tedaviye başlayınız.Etkileri su kaybına neden olacağı için yavru köpeği susuz bırakmayınız.Bununla birlikte, en etkili yöntem yavru köpeğinizi aşılayarak parvovirüse yakalanmasını önleyebilirsiniz.Eğer köpeğinizin annesi aşılanmışsa, bu hastalığa karşı oluşturduğu bağışıklığı sütü ile yavrulara aktaracaktır.

Virus hastalığa yakalanmış köpeğin dışkısında çok fazla oranda bulunur.Başka bir köpek dışkıyı kokladığında onada bulaşacaktır.Virus oldukça dayanıklı olduğundan toprakta 1 sene kadar yaşayabilir.Bulaştığı ortamı dezenfekte etmek için en güçlü dezenfektanlar kullanılmalıdır.Tedavi başlansa bile yavru köpeklerin %70 i kurtarılamamaktadır.

3-Koksidya

Veterinerler genellikle durgun suda bulunan bu parazitin, yavru köpeğinizin gastrointestinal yolunu ve içindeki hücreleri istila edebileceğini söylüyor. Yavru köpeğiniz, doğumdan sonra sıhhi ve temiz bir ortamda yaşamıyorsa bu parazitlerin yol açtığı hastalıklara yakalanabilir.

Semptomlar ishal, dışkıda kan veya dehidrasyonu(aşırı su kaybı) içerir. Veteriner, paraziti öldürmek için size uygun ilacı önerecektir.Bu hastalıktan tamamen kaçınmak istiyorsanız köpeğin suyunu sık sık değiştiriniz ve yaşadığı ortamı temiz tutunuz.

4-Gençlik Hastalığı (Canine Distemper)

Hastalık sinir hasarına veya kilo kaybına neden olabilir ve tedavi edilmezse tehlikelidir ve öldürücüdür.Köpeğinizin burun akıntısı, iştahsızlık veya yemek yemeyi tamamen bıraktığını fark ederseniz, onu mutlaka veterinere götürün.

Yavru Köpek Hastalıkları

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği’ne göre, bu hastalığı tedavi edecek bir ilaç yoktur, bu nedenle yapabileceğiniz iyi bir bakım ve bol sıvı almasını sağlamaktır ayrıca enfekte köpekleri sağlıklı yavrulardan uzak tutun ve köpeğinizi sıcak ortamda bulundurun.. Tedavisi olmamasına rağmen veterinerinize aşı yaptırarak hastalığa karşı önlem alabilirsiniz;en etkili yöntem budur.

5-Kalp Kurdu Hastalığı

Kalp kurdu paraziti olan bir sivrisinek olan bir köpeği ısırırsa, solucanı evcil hayvanınıza geçirebilir. Yavru köpeğinizin hastalık belirtileri göstermesi altı veya yedi ay kadar sürer. Kalp kurtları kalp yetmezliğine ve akciğer hastalığına neden olabilir ve potansiyel olarak ölümcüldür. Yorgunluk, iştah azalması ve kilo kaybı olarak belirtiler göstermektedir.Bunu önlemek için köpeğinize aylık bir kalp kurdu önleyici hap verebilirsiniz.

Yukarıdaki emptomları görürseniz, köpeğinizi mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün,burada en iyi tedavi şekli belirleyecektir. Hastalığa yakalanan köpeğiniz American Society for the Prevention of Animals to Animals’a (ASPCA) göre, muhtemelen kalp kurtlarını yok eden ilaçlar alacak,belli bir süre veterinerde bakımda fazla hareket edemeyeceği bir ortamda tutulacaktır.

6-Kafes Hastalığı

Özellikle çok fazla köpeğin beraber yaşadığı çiftliklerde bir köpekten diğerine hemen hava yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır.Belirtileri burun akması,hapşırma,gözlerde sulanma sert ve kuru bir öksürük ve ardından öğürme ve boğazın tıkanması olarak sayılabilir.Bu hastalık zamanında yapılan önleyici aşılar kullanılarak oluşması engellenebilir.Hastalık yaklaşık 20 gün kadar sürebilir;bu süre içinde diğer köpeklerede bulaştırmamak için izole bir yerde tutmanız önerilir.

7-Hipoglisemi

Küçük yavru köpekler yeterince yemedikleri takdirde uzmanlar kan şekerinin düşebileceğini söylüyor. Yavru köpeğinizin ne kadar yemek yediğini mutlaka izleyin herhangi bir sorun var ise veterinerinizle görüşün. Köpeğinizde hipoglisemi varsa, uyuşukluk belirtileri gösterebilir ve muhtemelen nöbet geçirebilir.Kan şekeri düştüğünde beyin fonksiyonları doğru çalışmayacak ve köpeğiniz acı çekecektir.Belirtileri iştahsızlık,bulanık görüş,davranışları kontrol edememe,bilinç kaybı,titreme ve kalp çarpıntısıdır.

Yazar Hakkında