Yavru Köpek Beslenme

Yavru Köpek Ne Yer sorusu bir çok yeni yavru sahiplenen kişilerin cevabını merak ettiği bir konudur.Bu yazımızda size dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle bilmeniz gereken 6 aya kadar olan yavruların sindirim sistemleri çok hassastır ve beslenmeye çok dikkat edilmesi gereklidir.Eskiden mama markaları ve markaların seçenekleri oldukça azdı bu nedenle seçim yapmak zor değildi ama şimdi bakarsanız bir çok farlı firma bir çok sayıda size seçenek sunmakta ve biraz kafa karıştırıyor gibi gözükmektedir;ilk defa yavru köpek sahibi olmuşsanız ve çok az bilginiz var ise bu çok daha zordur.Aslında doğru bir araştırma ile bu kadar seçenek arasından doğru mamayı bulabilirsiniz ve çok daha iyi yavrular büyütebilirsiniz.

Yavru Köpek Ne Yer

Yetişkinlik ağırlığı 20 kg dan az olan köpekler ufak ırk olarak kabul edilir ve yaklaşık 9 ayda yetişkinliğeulaşırlar.Bütük ırklar ise 18-24 ay arasında yetişkin olurlar.Kısaca küçük ırklar daha hızlı bir şekilde büyür ve gıda ihtiyaçlarıda ona göre değişecektir.Mama seçimi yaparken köpeğinizin sınıfına ait yavru maması kullanmalısınız.

Yavru Köpek Ne Yer ve Nasıl Beslenmelidir

Her yavru köpeğin ırkına ve fiziksel durumuna bağlı olarak beslenme şekilleri farklıdır bu nedenle öncelikle sahiplendiğiniz yetiştirici yada veterinere danışarak en doğru bilgiyi alabilirsiniz.Öncelikle bu kurumlara danışmanızı öneririz.

Hangi Ayda Ne Kadar Beslemeliyim

6-12 Hafalık İçin:Hızlı bir gelişim göstereceklerinden özel formüle edilmiş mamalarla günde 3-4 sefer beslenmelidir;yetişkin köpeklere verdiğiniz et vs gibi yiyecekler kesinlikle verilmemelidir.Aksi halde alması gereken bir çok vitamin,mineral ve diğer gerekli elementlerden yoksun kalacağı için gelişiminde sorunlar oluşacaktır.

Büyük ırklar 9 veya 10 küçük ırklar 12 veya 13 hafta su ile nemlendirilmiş kuru mama ile beslenmelidir.Henüz süt dişleri olduğundan ıslatılma’dan verdiğiniz kuru mamayı parçalayamazlar ve bütün yutmak zorunda kalırlar bu durumda boğazlarına takılma riski oluşturacaktır.Su yerine isterseniz yoğurt suyu ile de ıslatabilir ve üzerine yoğurt dökebilirsiniz.Ayrıca ıslatılmış mamaya tatlı lor ekleyerek kalsiyum açısından destekleyebilirsiniz.

3-6 Ay:Bu süreçte yavruluk’ta olan karnın şiş görünmesi geçmiş ve fit normal vucuda sahip olmalıdır;verdiğiniz öğün sayısını 1 azaltabilirsiniz.4 Öğün veriyorsanız 3’e düşürebilirsiniz.Karındaki şişkinlik hala var ise eski tempoda devam ediniz hala süt yavru fizik yapısına sahip olduğunu gösterir.

Yavru Köpek Ne Yer

6-12 ay: Günde iki kez beslenmek yeterli olacaktır fakat kısırlaştırma yapmışsanız vucudun enerji ihtiyacı değişeceği için mutlaka bu durumu dikkate alarak bir diyet uygulayın.Küçük ırklarda 7-9 aylık;büyük ırklarda 12, 13, hatta 14 bazen fiziksel duruma göre aylıkken yetişkin köpek mamasına geçmeniz iyi olacaktır.1 yaşından sonra günde iki sefer beslemeniz yeterlidir.

Ne Kadar Mama Vermeliyim

Bu konuda bir söz vardır ve çok doğrudur “Yemeğe Değil Köpeğe Bakarım” anlamı verdiğiniz miktarın etkisi nedir normalmi’dir,zayıfmı’dır,şişmanmı’dır köpeğinize bakarak mama miktarını ayarlamanız en doğrusudur,markaların ambalajlarının arkasında ırklara ve yaşına bağlı olarak ne kadar miktar günlük vermeniz gerektiği önerilmektedir.İlk önce önerilen miktarda başlayarak köpeğinizi 15 gün içinde gözlemleyin sonuca göre ayarlama yapın.Aynı ırk ve aynı ay iki yavru köpeğin fiziksel yapıları farklı olabileceğinden bu durumda bile vermeniz gereken miktarlar değişkenlik gösterebilir bunu unutmayın.

Herhangi bir rahatsızlığı olmadan köpeğiniz bir öğün mamasını yemek istemezse merak etmeyin verdiğiniz miktar ona fazla geliyor olabilir;azaltarak bekleyin ve sonucu görün her şey normal ise yeni miktarı kullanınız.Köpeğiniz herhangi bir hastalıktan dolayı tedavi görüyorsa mutlaka veteriner hekime danışarak bir beslenme programı uygulayınız.

Ne Kadar Sıklıkta Beslemeliyim

Sindirim sistemler oldukça küçük olduğu için ayırabildiğiniz vakit aralığına bağlı olarak günlük öğün miktarını parçalara bölmelisiniz;en az 3 ayrı zaman diliminde 8 er saat arayla verebilir isterseniz 5-6 öğünde yapabilirsiniz.Tek bir seferde veriseniz mide dönmesi denilen ve ölümcül olan bir sağlık sorunu ile karşılaşılması olasılık dahilindedir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Pahalı Mamamı Ucuz Mamamı

Piyasada bir çok mama markası vardır ve her birinin içerikleri ,fiyatları birbirlerinden farklıdır.Öncelikle küçük yaştaki köpekler için kuzu eti içeren bir ürün seçmelisiniz,tavuk yada somon içerenler daha çok ileri yaşlardaki köpekler için uygundur.

Aynı kg da iki markanın fiyatları karşılaştırmak yerine hangi markanın mamasından içeriğinin sağladığı besin değerlerine göre günde kaç gr vermenizin yeterli olduğuna bağlı olarak bir karşılaştırma yapmanız maliyet için daha uygun olacaktır.

Örnek vermek gerekirse

A markası 12 kg Mama 100 TL (Günlük verilmesi gereken Miktar 600 Gr):Maliyet Günlük:5 TL

B markası 12 kg Mama:200 TL(Günlük Verilmesi Gereken Miktar 200 Gr):Maliyet Günlük:3.33 TL

Yukarıda görüldüğü gibi daha pahalı gibi görünen mama günlük hesapladığınızda daha ucuz olabiliyor yada tam tersi olabilir;karar vermeden önce mutlaka bu hesaplamayı yapınız.Dünyada bu sektör çok fazla büyük olduğundan firmalar sürekli yeni ürünler geliştirerek içeriklerini yenilemektedir ve maliyet hesaplamalarınızda zamanla değişecektir.

Kuru Mamamı Yaş Mamamı

Piyasada hem kuru hemde yaş mamaları bulabilirsiniz;yaş mamalar genellikle konserve şeklinde ve küçük miktarlarda satılır ve daha pahalıdır.Bu rağmen tercih edilme nedenleri hayvanların çok daha fazla sevmeleridir.Bu seçimde daha öncede belirtiğimiz gibi temel esas köpeğinize ne fayda sağladığıdır tek önemli olan budur.Kimi bilim adamları tüketilirken kuru mamanın sürtünme yarattığı için diş ve diş eti sağlığı için faydalı olduğunu savunmaktadır.

Beslenme Doğruluğu İçin Tartım

Yavru köpeğinizin ay ay ne kadar kg olması yada boyunun hangi uzunluğa ulaşması gerektiği gösteren çizelgeleri internet’te bulabilirsiniz;doğru beslenip beslenmediğini görmek için mutlaka tartıp ve ölçüp bilimsel verilerle her ay karşılaştırınız.Çok fazla kilosu olan bir yavru yetişkinliğinde ciddi eklem sorunları yaşayacaktır.Zayıf olması ne kadar zararlı ise şişman olması’da aynıdır.

Masada Yemek Yerken Köpeğime Vermelimiyim

Köpekler insanla yüzyıllardır birlikte yaşayarak yemeği nasıl alacaklarını öğrenmişlerdir;masada yemek yerken size yalvaran bakışlarla bakarak sizden isterler sizde dayanamaz verirsiniz.Sonucu ise şişman ve sağlıksız bir köpeğiniz olmasıdır;ayrıca insanlara özgü bazı yağlar ve baharatlar onlar için hiç uygun değildir ve sağlık sorunlarına yol açarlar.Vicdanızını yenemiyorsanız küçük porsiyon havuç veya elma parçaları, çoğu köpeğin sevdiği sağlıklı, düşük kalorili atıştırmalıklardır bunları kullanabilirsiniz.

İpuçları

1-Mama değişimi yapacaksanız mutlaka eski mamayla yeni mamayı karıştırarak 1 hafta boyunca bu karışımı verdikten sonra yenisine tamamen geçiniz aksi halde sindirim sistemi sorunları oluşacaktır.

2-Herhangi bir hastalığı varsa bu süre içinde veteriner hekiminizin tavsiye ettiği şekilde besleme uygulayın.

3-Mama ile birlikte ayrıca satılan bazı vitamin ve mineral takviyeleri kullanıyorsanız fazlasının zarar getireceğini unutmayınız;çoğunlukla kaliteli mamalarda yeterince bu bileşimlerden vardır ve köpeğinize yetecektir.

4-Mutlaka her zaman temiz su bulundurunuz özellikle yaz aylarında sürekli su kabındaki suyu değiştiriniz ve günde 1 defa su kabını yıkayarak bakteri oluşumunu engelleyebilirsiniz.

5-Köpeğinize kesinlikle bu yaşlarda kemik vermeyin çiğneme alışkanlığını sağlamak istiyorsanız bu iş için hazırlanmış yapay kemikler ve oyuncaklar kullanabilirsiniz.Özellikle tavuk kemikleri küçük parçalara ayrıldıkları için bağırsakları yırtabilir,tıkayabilir ve ölüme yol açabilir.

Yazar Hakkında