Bir köpek sahibi olmaya karar verdiğinizde en önemli adım yavru köpek seçimi aşamasıdır. Bu kararı vermeden önce minumum bir hafta düşünün. Doğru ırkı belirlediğinizde artık bir yavru sahiplenmeye hazırsınızdır.Bir köpek sahiplenmek sizi çok fazla mutlu eder ruhunuzu dinginleştirir.

Yavru Köpek Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Köpek Seçiminde Yapılan Hatalar

Yapılan hataların iki tarafı vardır. Birinci taraf köpek sahiplenen kişiler. İkinci taraf ise köpeği üreten ve sahiplendiren kurum yada kişilerdir.

Köpek Sahiplenenlerin Yaptığı Hatalar

Köpek sahiplenmek isteyenler kendi koşullarını belirlemeden bir tanıdığında gördüğü köpeğin parktaki halini görüp çok şirin tam bize göre mantığı ile karar vermektedir. Beğendikleri köpeğin ırk özelliklerinden haberleri yoktur. Örnek olarak havlama sorunu olan bir köpek apartman yaşamına uygun değildir. Küçük ırklar 15 yaş altı çocuğu olan aileler için uygun değildir. Çocuklar oynarken büyük ihtimal köpeğe zarar vereceklerdir.

Bir koruma köpeği düşünen aile koruma değil’de polis ve askerlerin özel yetişmiş görevlilerinin denetiminde kullandıkları saldırı köpeklerine yönelmekte dir.İnternette gördükleri videolar bu konuda etkili olmaktadır.Bir köpek eğitmeni köpek kolluğu tutan adama saldır der ve köpek saldırır.

Yavru Köpek Seçimi
Yavru Köpek Seçimi

Anlamadıkları bu gösteriyi yönetenlerin mesleği budur.Profesyonek kişilerdir. Sonra köpek büyüdüğünde kendini sahiplenenlere saldırır. Sonuç olarak köpek ya barınağa bırakılır yada uyutulur. Aynı durum güzel bir film çekilir. Filmde herhangi bir köpek ırkı kullanılır. Köpek bir anda popüler olur herkes bu ırktan bir köpeği sahiplenmek ister.

Bir kaç örnek vermek gerekirse geçmişte dobermanlar bir filimde hırsızlık için kullanılmıştı,sonra dalmaçyalı filmi çekidi, Bu yılda belçika kurtları bir filimde oynadı. Her filimden sonra bu ırklara ilgi patlaması oldu. Köpeklerin ikisi saldırı köpeği biride av köpeği ve apartmanda yada bahçeli alanda bir aile tarafından bakılması imkansız köpekler. 2 si Polis asker ve 1 tanesi avcılara uygun bu köpekler aileler tarafından sahiplenirdi ve kabus başladı.

Üreticilerin Yaptığı Hatalar

Yavru Köpek Seçimi konusunda Üreticilerin yaptığı en büyük hata sahiplenmeye gelen kişi konu hakkında fazla bilgisi olmadığını düşünerek seçtikleri ırkla ona sağlayacakları ortamın uygun olup olmadığını kontrol etmemeleridir.

Alile apartmanda yaşıyor ise apartman yaşamına uygun bir köpek önermelidirler. Köpek bahçede kalacak ise dış hava koşullarına dayanıklı köpek önermelidirler .Bulundukları ilkim sıcak ise maximun 10 derece sıcaklıkta yaşayan bir köpek tavsiye etmemelidirler. Bu örnekler çoğaltılabilir. Sonuç olarak üretici ürettiği ırkın tüm özelliklerini bilmektedir.

Bir çok ciddi üretici bunu yapmakta ve aileye onlara uygun olmadığını başka bir ırk almaları gerektiğini söylemektedir. Bazıları ise elinde ne köpek var ise onu satmak adına bir çoban köpeğine apartmana uygundur diyebilmekte yada havlama sorunu olan bir ırka çok sessiz olarak lanse edebilmektedir.

Köpek Seçiminde Medya Yanıltmaları

Her nasılsa benimde kim olduğunu bilmediğim bir gizli el her sene bir köpeği meşhur ediyor. Birileri damızlık köpekler getiriyor bir anda tüm yazılı ve sözlü mecralarda bu köpeklerden bahsediliyor ve yeni ürün olarak piyasaya sunuluyor.

Youtube ta bir köpek ırkının videosunu çeken bir üretici yeni yayınlanan videosunda 10 derece üzeri ona 60 derece etkisi yapan dev ırk bir köpeğin ne kadar sevecen ülkemiz şartlarına uygun tam bir aile köpeği olduğunu anlatıyordu. Aynı kişi 3-4 yıl önce bu ırkın ülkemize uygun olmadığını ayrıca çok agresif bir yapıya sahip olduğundan ailelere önermediği bu nedenle üretmediklerini anlatıyordu.

Acı olan eski videosunda söylediklerinin tamamı doğru idi. Anlaşılan bu kişi yeni ürün olarak sunmak için yurt dışından bu ırk damızlık dişiler ve erkekler alarak üretime başlamış. YAVRULARINI PAZARLIYORDU. Peki bu şirin yavru 2 sene içinde 110 cm ve 120 kg ulaştığında ailenin çocuğunu parçalarsa bunun hesabını kim verecek kimse.

Sonuç olarak şayet bir köpek sahiplenmek istiyorsanız çok doğru bir karar veriyorsunuz ama size uygun olmayan bir köpek sahiplenirseniz’de çok yanlış karar verdiniz demektir.

Doğru Yavru Köpek Seçimi İçin Yapmanız Gerekenler

1-Köpeğin yaşama koşulları size uygun mu bunu belirleyin. Örnek olarak Apartman dairesinde yaşıyorsanız havlama durumu az olan, gezdirmeye vaktiniz yok ise ev içindeki aktivitelerin yeteceği bir köpek seçiniz. Bahçenize bir koruma köpeği alıyorsanız koruma köpeği alın ailesine bağlı sizin için ölecek bir karatere sahip bir çok ırk var. Kolluk kuvvetlerinin kullandığı saldırı köpeklerini almayın.

2-Bazı köpeklerin ciddi masrafları vardır. Örnek uzun tüylü çok güzel görünen bir köpek size ayda 1000 Tl köpek kuaför masrafı açabilir. Büyük ırk bir köpek ise size gene aynı oranlarda masraf açabilir. Bütçenize göre bir köpek alın.

Yavru Köpek Seçimi
Yavru Köpek Seçimi

3-Doğru üreticiden köpek alın. Günümüzde internet ortamında her firma için iyi ve kötü yorumlar vardır. Bu yorumlara bakarak üretici hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İyi üretici hem size kaliteli yavru verir hem de size uygun olan ırkı önerir.

4-Seçeceğiniz ırkın ne kadar süre önce ırk olarak kabul edildiğini araştırın eski ırklar her zaman daha stabil ve ne yapacakları bellidir. Günümüz’de neredeyse iki farklı ırkı eşleyerek yeni bir köpek ortaya çıkarıyorlar. Irk çalışmaları yaklaşık 25 yıl sürer nedeni önce iki ırk çiftleştirilir, Yavrular büyür bunların içinden amaca en uygun yavrular seçilir eksik yönler tespit edilir ve istenen özellikte köpek üretmek için essik kalan kısmı tamamlayacak farklı ırklarla melezlenir. Süreç bu şekilde sürer.Kısaca uzun zaman alır 1-2 yılda olmaz.

5-İnternetteki her yazıyı değil de özellikle köpek federasyonlarının yada resmi kurumların yazılarını okuyarak doğru ırka karar verin ve doğru üreticiyi bulun. Size uygun en doğru köpeği bu şekilde bulursunuz. Bana kalırsa bu konuda yabancı kaynaklar çok daha güvenilir neden köpek fedarasyonları bizden çok daha eski olduklarından bünyelerinde bir çok uzman çalışıyor ve yazıları onlar yazıyor.

Yazar Hakkında