Yavru Köpek Seçimi doğru yapılmadığı taktirde sahiplemen kişi ve ailelere ilerleyen dönemlerde oldukça problem çıkaran bir konu olarak karşılarına çıkmaktadır. Bu yazımız’da sizin için doğru yavruyu nasıl seçeceğinize dair ipuçları vereceğiz.

Yavru Köpek Seçimi İpuçları

Irkın Yaşam Koşulları

Her köpek ırkının uygun olduğu yaşam koşulları vardır. Bazı ırklar geniş alanlarda mutlu olur.Bazıları sıcak iklime uygundur,diğerleri soğuk iklime. Kısıtlı sayıdaki ırk ise  her iklim koşuluna uyum sağlayabilir. Özellikle büyük ırk köpeklerde bu çok önemldir çünkü bir çoğu bahçe yaşamına uygundur ve iklimden direk etkilenirler. Örnek olarak sibirya kurdu,tibet mastif en fazla hava sıcaklığı 10 derece olan iklimlere uygundur

Yavru Köpek Seçimi
Yavru Köpek Seçimi

Bu şu anlama gelmektedir ülkemize kesinlikle uygun değildir.Bu ve buna benzer soğuk iklim için evrimleşmiş ırkların yavruları sahiplennir iseniz bu canlılara eziyet etmiş olursunuz.Yazın bere palto ve atkıyla sürekli doşatığınızda çekeceğiniz eziyetin aynısını çektirmiş olursunuz.

Yada sıcak iklimlere uygun bir ırkı ülkemizin soğuk bölgelerinden birinde yaşıyorsanız sahiplendiğinizde soğuktan dolayı bu köpeklere çok fazla acı çektirmiş olursunuz.

Sahipleneceğiniz ırk özellikle çoban ve görev köpekleri gibi geniş alanlara ihtiyaç duyan bir ırk ise sizin’de büyük bir bahçeli eviniz yok ise aparman dairesinde beslemeniz hem size hem’de sahiplendiğiniz yavru için ciddi sorun yaratacaktır.

Sosyal Yaşamınız

Hepimizin bir sosyal yaşamı vardır. Özellikle günümüzde yoğun iş ve yaşam temposu hepimize kısıtlı boş vakit olanağı sağlamaktadır. Bir çoğumuzun işten geldiğinde sadece evde dinlenmek istemektedir. Sizde bu grupta iseniz yüksek enerji düzeyi olan ve hergün bu enerjisini oyunlar yada yürüyüşle atmak isteyen köpek ırklarından birini sahiplenmemelisiniz. Bunun yerine fazla enerjisi olmayan yanınızda kıvrılıp tembellik etmek isteyen ırklardan biri daha uygun olacaktır.

Yavru Köpek Seçimi
Yavru Köpek Seçimi

Aktif bir kişi iseniz her akşam koşuyor yürüyor,hafta sonralı dağ yada çevre gezilerine gitmeyi seviyorsanız size kesinlikle spor ırklarında yer alan bir köpek daha uygun olacaktır. Hem size eşlik etmekten mutlu olacak;aktiviteler ile enerjisini attığından yaşadığı ortama geldiğinde sakin sakin uyuyacaktır.

Bazı ırklar özellikle uzun tüylü küçük ırklar düzenli tüy bakımı isterler ve bunun için her gün ciddi zaman harcamanız gereklidir. Sahipleneceğiniz ırkın bakım özelliklerini mutlaka araştırın;bakımları ciddi zaman alacak ırklardan yoğun iş temponuz var ise uzak durun.

Ekonomik Durumunuz 

Günümüzde köpek mamaları oldukça ciddi rakkamlar ile satılmaktadır.Bunu nedeni hammadde fiyatlarının dünyada artması ile mama üreticilerinin’de maliyetlerinin artmasıdır.Doğal olarak bu artış köpek sahiplerini’de etkilemektedir. Örnek olarak orta ırk bir köpeğin yetişkin olduğunda ortalama mama ihtiyacı günlük 600 gr civarındadır. Kaliteli bir mamanın kg en makul 25 TL civarında olduğu düşünülürse 450 ile  ile 700 tl arasında size aylık maliyet yaratacaktır. Bu rakkam  yazının hazırlandığı güne ait tahmindir.

Üreticiden Yavru Seçimi

Yukarıda belirtiğimiz kriterlere göre seçiminizi yaptınız ve hangi ırkların size uygun olacağına karar verdidiğinizi düşünelim Son adım olarak doğru üreticiden yavruyu sahiplenme aşamasına geldiniz. Burada asıl sorun başlamaktadır. Malesef  doğru üretici sayısı oldukça azdır. Ekonomik nedenlerden dolayı ya sahip oldukları damızlıklar çok iyi değildir yada bir kısmı art niyetlidir.

Ülkemizde bize mutluluk veren bir konuda hemen hemen her ilde işini doğru yapan kaliteli kişi ve işletmelerin olmasıdır. Sizin için doğru yer bu üreticilerdir.

Doğru Üreticiyi Nasıl Anlarsınız

  • Doğru Üretici size köpeklerini övmez,sadece elindeki yavruları gösterir.
  • Size ırk tavsiyesinde siz sormadığınız zaman bulunmaz. İstediğiniz ırk elinde var ise gösterir. Yok ise olmadığını söyler. Başka yerden getirip size satmayı düşünmez.
  • Elinde olan ırk sizin için doğru değilse bunu belirtir. Örnek olarak apartmanda bakmayı planlıyorsanız  uygun değilse uygun olmadığını söyler.
  • Yavruyu siz isteseniz bile 60 günden önce teslim etmeyi kesinlikle kabul etmez.
  • Elinde olan yavruların fiyatlarını ve bu fiyatların neden yavrudan yavruya değiştiğini size anlatır.
  • Günü gelen tüm aşılarını yaparak size aşı karnesi ile teslim eder.
  • Yavru bakımı konusunda size ne yapmanız gerektiğini mutlaka anlatır.

Sizin İçin En Doğru Yavruyu Bulma Konusunda Euro Yavru Size Yardımcı Olmaktan Mutluluk Duyar. Her konuda bizi arayabilirsiniz. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında