Yavru Köpek Tuvalet

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi yavru sahiplenen kişilerin en başta vermesi gereken eğitimlerden biridir ve oldukça çabuk çözülmesi özellikle evde besleyen kişiler için önemlidir.Bu yazımızda bu eğitimi en kolay ve doğru bir şekilde nasıl vereceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle bu eğitimi yapabilmeniz için köpek tuvalet davranışları hakkında bilgi sahibi olmanız gereklidir.Hiç bir köpek yattığı yere kakasını ve çişini yapmaz işte bu sizin çıkış noktanız.Köpeğinizi mutlaka evde kendine ait kısıtlı bir alanda bulundurmak bu işin temel kuralıdır.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi ve Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Tuvalet eğitimi bir çok kişi tarafından oldukça zormuş gibi gösterilmesine rağmen aksine tam tersi oldukçakolaydır nedeni köpekler yattıkları ve yemek yedikleri bölgeye içgüdüsel olarak kesinlikle tuvaletlerini yapmazlar.İşte bu davranış biçiminden yararlanarak çok kolay eğitim verebilirsiniz.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

Öncelikle yavru köpeğiniz gelmeden önce ona kısıtlı bir alan yaratınız ırka göre 1-2 m2 arasında olabilir;alanı evin ortasına değilde arka kısmı duvara gelecek şekilde ayarlayınız.Bunun için köpek kafesi yada kartondan kendinizin yaptığı bir kafes sistemi kullanabilirsiniz.

1.Aşama

1-Öncelikle yavru köpeğiniz gelmeden önce ona kısıtlı bir alan yaratınız ırka göre 1-2 m2 arasında olabilir;alanı evin ortasına değilde arka kısmı duvara gelecek şekilde ayarlayınız.Bunun için köpek kafesi yada kartondan kendinizin yaptığı bir kafes sistemi kullanabilirsiniz.

2-Yavruğun yatacağı yatağı en arka kısma,mama ve su kabını’da yatağın sol ön ve sağ önüne koyunuz.Oyuncak almışsanız’da oyuncakları boş bölgelere yatağa yakın bir yere yerleştiriniz.

3-Kısıtlı alanın en uzak ve bu malzemelerin bulunduğu yerin tam karşısına ister köpek pedi ister yatan hastalar için kullanılan yatak bezinden koyunuz;köpeğiniz en uzak yere tuvaletini yapacağından pedi mecburen kullancaktır.

Yukarıdaki kısıtlı alan uygulamasına 3-4 gün boyunca devam ederseniz köpek pede alışacak ve pedi nereye koyarsanız tuvaletini oraya yapacaktır.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi

2.Aşama

Hala serbest dolaşırken beze değilde farklı bir yere yapıyorsa diğer içgüdüsel davranışı kullanın.”Köpekler Tuvalet İçin Her Zaman Belli Yerleri Kullanır”Kısaca alışkanlık edindiği yere sürekli ped koyun 2-3 denemeden sonra alışacaktır.

3-Aşama

Köpeğiniz artık yaklaşık 4 aylık oldu ve tüm aşıları tamamlandı ve sokağa çıkması için bir sakınca kalmadı;artık onu dışarıda tuvaletini yapmaya alıştırabilirsiniz. Öncelikle yavru köpekler 1 yaşına kadar tuvaletlerini fazla tutamazlar bu nedenle 3 saatte bir dışarıya çıkarmanız gerekecektir,bu tuvalet ihtiyacı içindir,Kaka ihtiyacı içinde mama verdikten 5 dk sonra düzenli çıkarmanız yeterli olacaktır.Zamanla evi bu nedenle kullanmayacak ihtiyacı olduğunda size havlama yada ağlama yolu ile dışarı çıkması geldiğini anlatacaktır.

Evde daha önceden yetişkin bir köpeğiniz var ise işiniz çok daha kolaydır çünkü yavru büyük köpeği taklit edeceği için çok daha çabuk öğrenecektir.

İpuçları

1-Köpeğinizin tuvaletini yapmasını istemediğiniz yere sirke dökünüz o bölgeyi kullanmayacaktır

2-İstemediğiniz bir yere tuvaletini yaparsa orayı iyice temizleyiniz ve koku kalmasına özen gösteriniz aksi taktirde tekrar aynı yeri kullanacaktır.

3-Doğru yere yaptığında onu mutlaka ödüllendiriniz.

4-Tuvalet eğitimi sırasında mutlaka sabırlı olunuz ve köpeğinize kesinlikle kızmayınız özellikle kardeşlerinden ayrılıp yeni bir yere geldiğinden oldukça korkmuş olacağı için şevkat’e ihtiyacı vardır en son ihtiyacı olan şey daha çok korkmaktır.

5-Tuvalet eğitimi için köpek eğitim kurumlarına yollamanıza gerek yoktur;bu eğitim sadece yaşadığı ortamda verebilir;kısaca bu işi kendiniz başarmak zorundasınız.

6-Köpeğinizin mama saatini mutlaka planlayın yavru köpeklerde günde en az 2 kere mama vermelisiniz fakat mama kabı her zaman önünde olmamalı yemeği yedikten sonra kaldırmalısınız çünkü her mama yediğinde sindirim sistemi çalışacak ve kaka yapacaktır.

7-İsterseniz köpek eğitimi hızlandırmak için köpek boxlarından kullanabilirsiniz;ne fazla büyük ne fazla küçük olacak köpeğin uzanabileceği kadar bir alana sahip olması yeterlidir;çok büyük olursa bir kısmında yatar diğer kısmına kakasını yada çişini yapar.Belli aralıklarla box tan çıkararak tuvaletini yapması istediğiniz lana bahçeyse bahçeye evde yaşıyorsa yapacağı pedin üzerine getirin bir kaç denemeden sonra buna alışacaktır.

8-En önemli nokta eğitimi tamamen pekiştirince’ye kadar sabırla bir çok tekrar yapmanızdır.

Yazar Hakkında