Yavru’mu Yoksa Yetişkin Kedimi?

Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız eğer yapacak çok seçeneğiniz var. En önemlilerinden biri yavru kedi mi yoksa yetişkin kedi mi alacağınızdır.

Hem yavru kedilerin hem de yetişkin kedilerin artıları ve eksileri vardır. Elbette yapılacak en iyi şey geçmiş deneyimlerinizden yararlanmak ve yaşam durumunuzu değerlendirmektir. Eviniz, aileniz ve evcil hayvanlarınız yavru veya yetişkin bir kediyi idare edebilir mi?

Bu yazımızda sizlere her iki kedinin olumlu ve olumsuz yönlerinden söz edeceğiz.

Yavru Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi yavruları çok sevimlidir. Onların bu sevimliliğine ve şirinliğine direnmek zor. Ancak yavru kedi sahiplendiğinizde sizden çok fazla zamana ve ilgiye ihtiyacı olan bir bebek almış olursunuz. Bir yavru kediye nasıl iyi bir arkadaş olunacağını öğretmelisiniz. yavru kedilerde dikkat edilmesi gerekenler;

Yavru kedilerin keskin küçük dişleri ve pençeleri vardır.  Ne yazık ki onlar için satın aldığınız oyuncakların  bacağınıza tırmanmak arasında ayrım yapamazlar. Ve yavru kedi dişleri oynadığınız oyuncağı kaçırabilir ve elinizi parçalar.

Yavru’mu Yoksa Yetişkin Kedi mi?

Bu küçük enerji topları, küçük çocukları olan aileler veya ayakları üzerinde sabit duramayan yaşlı insanlar için en iyi seçim değildir. Yavru kediler kırılgandır ve “nazik”in ne anlama geldiğini bilmeyen çocuklar tarafından incitir. Ve sihirli bir şekilde ayakaltında görünmeye meyillidirler ve bir kişinin onlardan kaçınmaya çalışırken tökezlemesine veya düşmesine neden olurlar.

Hiç şüphe yok ki, evinizi yavru kedi geçirmez hale getirmeniz gerekecek. Bir kedi yavrusu gibi düşünün ve evinizi onların seviyesinden görün, onlara zarar verebilecek tüm nesneleri kaldırın. Elektrik kablolarını örtmekten, yerde tehlikeli eşya olmadığından emin olmaya ve kırılabilecek değerli eşyalarınızı saklamaya kadar her şeyi düşünmek isteyeceksiniz.

Dezavantajlarına rağmen, yavru kediler size saatlerce eğlence getirecektir.

Yetişkin Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetişkin bir kediyi sahiplendiğinizde, tam olarak ne elde ettiğinizi bilirsiniz. Nasıl göründüklerini biliyorsun. Kedinin rahat mı yoksa aktif mi, sesli mi yoksa sessiz mi, sevimli mi, meraklı mı yoksa utangaç mı olduğunu anlayabilirsiniz.

Evinizin dışında çalışıyorsanız ve kedi bütün gün yalnız kalacaksa , yetişkin bir kedi daha iyi bir seçimdir. Kedi yavruları kendi başlarına yalnız olma eğilimindedir ve eğlence ararken başları belaya girebilir. Yaşlı kediler daha fazla uyur ve genellikle kendilerini eğlendirmekten memnun olur.

Yetişkin kediler genellikle tuvalet eğitimi almıştır ve tırmalama direğinin nasıl kullanılacağını bilirler. Mobilyalarınıza zarar verme veya raftan bir şey düşürme olasılıkları daha düşük.

Bununla birlikte, bir kedinin çöp kutusu alışkanlıkları hakkında soru sormak iyi bir fikirdir; saygın bir barınak veya kurtarma grubu, kedinin sahip olabileceği sorunları size söyleyecektir. Genellikle, bu tür sorunlar oldukça kolay bir şekilde çözülür.

Daha önemlisi. Yetişkin bir kediyi sahiplenmenin bir başka nedeni de, onlara ikinci bir şans vererek aldığınız keyiftir. İnsanlar bir kedi aramak için bir barınağa veya kurtarmaya gider, ancak “sevimli yavru kedi faktörü” çoğu zaman onları tüm  yetişkin kedileri görmekten alıkoyar.

Yavru’mu Yoksa Yetişkin Kedimi?

Zaten görgü kurallarını bilen yetişkinlere göz atmayı unutmayın.

İster yavru kedi ister yetişkin bir kedi sahiplenin, iyi bir iş yapacaksınız. Barınaklar sevgi dolu yuvalara ihtiyacı olan hem yetişkin kediler hem de yavru kedilerle dolu.

Yetişkin bir kedi mi yoksa yavru kedi mi sahiplenmeyi tercih edersin? İlk kez benimseyenler için herhangi bir ipucu var mı Bizlerle paylaşarak görüşlerinizi söyleye bilirsiniz. [mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında