Wheaten Teriyer

Yumuşak Tüylü Wheaten Teriyeri,kökeni İrlanda’ya dayanan bir ırktır.İrlanda’nın en eski teriyer ırklarından biridir.Çok yönlü bir çiftlik köpeğidir.Bu nedenden dolayı çok popüler bir ırk olmuştur.Yıllar boyu porsuk,tavşan ve fare gibi küçük hayvanları avlamıştır.

Yumuşak Tüylü Wheaten Teriyer Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

İpeksi,tek katlı bir kürkü vardır ve kürkünden dolayı hava değişimlerine çok dayanıklı değildir.Bol kürkü tüm

Wheaten Teriyer
Wheaten Teriyer

vücudunu sarar ve gözlerinin önüne kadar düşer.Genellike tüy rengi açık kahve,bej ve beyaz olur.Zaman zaman farklı bölgelerde farklı renkler de görülebilir.Düşük kulakları ve siyah bir burnu vardır.

Kilo: Erkek: 15–18 kg, Dişi: 13–16 kg

Boy: Erkek: 43–48 cm, Dişi: 41–46 cm

Yaşam süresi : 12-15 yıl

Karakteri

Sevecen,ailesine sadık,oyuncu ve enerjik bir köpektir.Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmaz. Oldukça korumacı bir ırk olmasına rağmen çok fazla havlamaz ve yabancılara karşı agresif değildir.Çocuklarla ve diğer hayvanlarla arası oldukça iyidir.

Küçük hayvanları kovalama eğilimi olduğu için tasmasız dolaştırılması tavsiye edilmez.Her ırkta olduğu gibi yavruluk döneminde sosyalleştirmek oldukça önemlidir.Enerji düzeyi yüksektir bu nedenden dolayı düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.Egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde apartmanda rahatlıkla yaşayabilir.Eğitilebilirlik düzeyi oldukça yüksektir ve sahibiyle vakit geçirmekten çok keyif alır.

Bakımı

Orta düzeyde bakım gerektiren bir ırktır.Haftada iki veya üç defa taranması gerekir.Kilo almaya yatkın bir yapısı vardır ve her ırkta olduğu gibi kuru mama ve veterinerin önerdiği ek gıdalar dışında bir şey tüketmesi sakıncalıdır. Yılda iki defa yıkanması gerekir fakat arada bir tüylerindeki toz ve kir nemli bir bez yardımıyla temizlenebilir.Kulak ve diş temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

[mas_static_content id=”11435″]

Yazar Hakkında